Glafyra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Glafyra lub Glafiraimię żeńskie pochodzenia greckiego (glaphyros), oznaczające "wytworna, elegancka". Patronką tego imienia jest św. Glafyra z Amazji.

Deon.pl – katolicki portal społecznościowo-informacyjny założony i prowadzony przez Towarzystwo Jezusowe oraz Wydawnictwo WAM. Portal został uruchomiony w wersji beta w dniu 18 września 2009. Sama nazwa odnosi się do skrótu dwóch słów − Deus (Bóg) oraz On-line (W sieci). Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.

Glafyra imieniny obchodzi 13 stycznia.

W innych językach:

 • (łac.) Glaphyra
 • (ros.) Глафира, (pol.) Głafira
 • Znane osoby o tym imieniu:

 • Glafira (córka Archelaosa I z Kapadocji)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. W. Janowowa i inni [oprac.], Słownik imion, Wrocław 1991, ​ISBN 83-04-03123-X
  2. Glafyra. Deon.pl. [dostęp 2015-01-25].
  Glafira (zm. ok. 7) – córka króla Kapadocji Archelaosa I Filopatrisa Ktistesa Sotera oraz nieznanej z imienia królowej, zapewne córki króla Kapadocji Ariobarzanesa II Filopatora. Siostra Archelaosa II, króla Cylicji Trachejskiej w latach 17-37 n.e.Amazja − hipotetyczny superkontynent, który może utworzyć się na Ziemi za ok. 250 mln lat na skutek kolizji obu Ameryk z Azją i Australią, po zamknięciu się Oceanu Spokojnego.
  Reklama