Glade

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Glade – aplikacja do wizualnego projektowania graficznego interfejsu użytkownika dla programów GTK+/GNOME. Projektowany interfejs jest zapisywany jako plik XML. Pliki w formacie GtkBuider i Libglade mogą być ładowane przez biblioteki, odpowiednio, GTK+ lub Libglade, oraz wykorzystywane w różnych językach m.in. C, C++, Java, Perl, Python, C#, Pike, Ruby lub Haskell. 12 sierpnia 2006 ukazało się wydanie Glade 3.0. Środowisko to jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GPL.

XML (ang. Extensible Markup Language, w wolnym tłumaczeniu Rozszerzalny Język Znaczników) – uniwersalny język formalny przeznaczony do reprezentowania różnych danych w strukturalizowany sposób.Pike to interpretowany język programowania posiadający składnię podobną do tej wykorzystywanej w C. Wywodzi się bezpośrednio z języka LPC.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • GTK+
 • GDK
 • GNOME
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Glade - A User Interface Designer (ang.). [dostęp 2014-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-05-17)].
  2. Glade 3.19.0 Released!. [dostęp 2015-08-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-14)].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona domowa Glade
 • Ruby to interpretowany, w pełni obiektowy i dynamicznie typowany język programowania stworzony w 1995 roku przez Yukihiro Matsumoto (pseudonim Matz). W języku angielskim ruby oznacza rubin.Python – język programowania wysokiego poziomu ogólnego przeznaczenia i rozbudowanym pakiecie bibliotek standardowych, którego ideą przewodnią jest czytelność i klarowność kodu źródłowego. Jego składnia cechuje się przejrzystością i zwięzłością.
  Warto wiedzieć że... beta

  GNU General Public License – licencja wolnego i otwartego oprogramowania stworzona w 1989 roku przez Richarda Stallmana i Ebena Moglena na potrzeby Projektu GNU, zatwierdzona przez Open Source Initiative. Pierwowzorem licencji była licencja Emacs General Public License. Wersja druga licencji GNU GPL została wydana w roku 1991, a wersja trzecia – 29 czerwca 2007.
  Wolne Oprogramowanie (ang. free software) – termin określający oprogramowanie, które może być uruchamiane, kopiowane, rozpowszechniane, analizowane oraz zmieniane i poprawiane przez użytkowników. Oprogramowanie, aby można je było nazwać wolnym, musi spełniać kilka podstawowych założeń, które zostały zawarte w definicji Wolnego Oprogramowania opublikowanej przez Free Software Foundation. Przysługujące użytkownikowi wolności to:.
  Definicja intuicyjna: Java (wym. „dżawa”) to język programowania. Programy napisane w Javie można uruchamiać na wielu urządzeniach, takich jak telefony komórkowe lub komputery oraz pod różnymi systemami operacyjnymi, przy użyciu Wirtualnej maszyny Javy, która musi być w danym środowisku zainstalowana.
  GNOME (ang. GNU Network Object Model Environment) – graficzne środowisko użytkownika oparte na systemie X Window System oraz Widżetach GTK+ i GDK. Działa na większości systemów typu Unix.
  GDK (GIMP Drawing Kit) to oryginalnie biblioteka pośrednia pomiędzy X serwerem i GTK+. Wykonuje proste operacje graficzne takie jak rysowanie figur geometrycznych, bitmap i fontów oraz przechwytywanie zdarzeń dotyczących okien.

  Reklama