• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gitara akustyczno-elektryczna

  Przeczytaj także...
  Przedwzmacniacz (ang. preamplifier, w slangu audio: preamp) – wzmacniacz, którego zadaniem jest wstępne wzmocnienie sygnału elektrycznego, zanim zostanie on skierowany do dalszej obróbki lub wzmocnienia np. przez wzmacniacz mocy.Elektromechaniczne instrumenty muzyczne (pot. elektryczne instrumenty muzyczne) - grupa instrumentów muzycznych należąca do elektrofonów, w których dźwięk tworzony jest przez układ elektromechaniczny.
  Korektor graficzny, equalizer – jeden z rodzaju korektorów, składający się z zestawu potencjometrów suwakowych pozwalających na podbijanie bądź tłumienie określonych pasm częstotliwości.
  Gitara elektroakustyczna Takamine EF508KC w futerale.
  Przedwzmacniacz wbudowany w gitarę elektroakustyczną Takamine TK-40.

  Gitara akustyczno-elektryczna (także gitara elektroakustyczna, ang. acoustic-electric guitar / electro-acoustic) – gitara akustyczna wyposażona dodatkowo w mikrofon, przetwornik piezoelektryczny lub przetwornik magnetyczny.

  Mikrofon – przetwornik elektroakustyczny służący do przetwarzania fal dźwiękowych na przemienny prąd elektryczny.Gitara elektryczna – gitara, w której drgania stalowej struny umieszczonej w polu magnetycznym są przekształcane w zmiany napięcia elektrycznego za pomocą przetwornika elektromagnetycznego.

  Gitary elektroakustyczne są najczęściej wyposażone w przetworniki piezoelektryczne. Wbudowany w gitarę przedwzmacniacz jest zwykle wyposażony w korektor graficzny (do 6 pasm) i zasilany przez baterię. Ze względu na łatwość podłączenia do systemu nagłośnieniowego (nie wymagają mikrofonów), gitary te są często stosowane na koncertach lub innych spotkaniach.

  Gitara elektryczno-akustyczna - gitara posiadające pudło rezonansowe Arch Top lub Semi-hollow body wyposażona podobnie jak gitary elektryczne w przetworniki elektromagnetyczne. Od gitar akustyczno-elektrycznych różni się budową (akustyczno-elektryczne posiadają pudło rezonansowe typu Flattop) oraz zastosowaniem przetworników elektromagnetycznych zamiast przystawek.Przetwornik, pickup, przystawka – przetwornik elektroakustyczny montowany w instrumentach elektrycznych (takich jak: gitara elektryczna, skrzypce elektryczne, organy Hammonda), służący do wychwytywania mechanicznych wibracji strun lub innych wibratorów i konwertowania ich do postaci sygnałów elektrycznych, które następnie mogą być poddane dalszej obróbce i wzmocnieniu.

  Gitary elektroakustyczne są często wykorzystywane w muzyce folkowej i czasami klasycznej.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • gitara elektryczna
 • gitara elektryczno-akustyczna
 • elektromechaniczne instrumenty muzyczne
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.616 sek.