• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Girona  Podstrony: [1] [2] [3] [4] 5
  Przeczytaj także...
  Szwa – w językoznawstwie, zwłaszcza w fonetyce i fonologii, określenie samogłoski średnio centralnej (zaokrąglonej lub niezaokrąglonej) znajdującej się w środku diagramu samogłoskowego, oznaczaną w międzynarodowym alfabecie fonetycznym symbolem ə lub inną samogłoską bliską tej pozycji. Dla przykładu w języku angielskim litera a w wyrazie about jest wymawiana przez szwę. W języku angielskim szwa występuje głównie w sylabach nieakcentowanych, ale w innych językach może pojawiać się częściej w sylabach akcentowanych. W polszczyźnie standardowej szwa nie występuje w ogóle. Można ją spotkać tylko w niektórych dialektach lokalnych. Comarca – jednostka podziału terytorialnego w Hiszpanii, Panamie, Nikaragui, Portugalii, Brazylii oraz (historycznie) w części południowej Francji. Nazwa ta początkowo była synonimem słowa marca – granica, prowincja graniczna, marchia. Z czasem uzyskała znaczenie bliskie hrabstwu.
  Przypisy[ | edytuj kod]
  1. (hiszp.) Informacje o ludności Girony na stronie Narodowego Instytutu Statystycznego (INE)
  2. (hiszp.) Historia Girony na stronie poświęconej turystyce w mieście
  3. (kat. • ang. • hiszp. • fr. • niem. • wł.) Historia Girony na oficjalnej stronie miasta
  4. Historia Hiszpanii. Manuel Tuñón de Lara, Julio Valdeón Baruque, Antonio Domínguez Ortiz, przekład Szymon Jędrusiak. Kraków: TAiWPN UNIVERSITAS, 2012, s. 91-93, 390. ISBN 97883-242-1754-0.
  5. Gregory Fremont-Barnes: Wojny napoleońskie. Kampania iberyjska. 1807-1814. przekład Natalia Łajszczak. Poznań: AmerCom SA, 2011, s. 45. ISBN 978-83-261-0907-2.
  6. Frances Lannon: Wojna domowa w Hiszpanii. Fiasko demokratycznego eksperymentu. 1936–1939. przekład Michał Studniarek. Poznań: AmerCom SA, 2010, s. 9, 63. ISBN 978-83-261-0508-1.
  7. Standard climate values. Reus Aeropuerto – Agencia Estatal de Meteorología.
  8. (kat. • hiszp. • ang. • fr.) Opis zabytków na oficjalnej stronie miasta
  9. (hiszp.) Opis zabytków Girony na stronie poświęconej turystyce w mieście
  10. (hiszp.) Opis zabytków Girony na stronie www.turieco.com
  11. (kat. • hiszp. • ang. • fr.) Opis muzeów na oficjalnej stronie miasta
  12. (hiszp.) Opis muzeów Girony na stronie poświęconej turystyce w mieście
  13. (hiszp.) Opis muzeów Girony na stronie www.turieco.com
  14. (kat. • hiszp.) Oficjalna strona klubu Girona FC
  15. (kat.) Informacje o transporcie miejskim i międzymiastowym w Gironie na oficjalnej stronie miasta
  16. (hiszp.) Informacje o stacji kolejowej Girona oraz jej połączeniach z innymi środkami transportu na stronie operatora hiszpańskiej sieci kolejowej – ADIF
  17. (hiszp.) Opis infrastruktury Szybkiej Kolei Hiszpańskiej (AVE) na odcinku Barcelona - granica z Francją
  18. (kat.) Strona operatora rowerów miejskich w Gironie
  19. (ang. • kat.) Oficjalna strona port lotniczego Girona-Costa Brava
  20. (hiszp. • ang. • kat. • fr.) Opis lotniska Girona-Costa Brava na stronie Aena-hiszpańskiego przedsiębiorstwa państwowego - właściciela i zarządcy lotnisk w kraju
  Panorama Girony od strony rzeki z Casas de Onyar na pierwszym planie
  Panorama Girony od strony rzeki z Casas de Onyar na pierwszym planie

  Uwagi[ | edytuj kod]

  1. W uproszczeniu żirone
  Nikaragua (Nicaragua, Republika Nikaragui – República de Nicaragua) – państwo w Ameryce Środkowej, położone między Hondurasem na północy, a Kostaryką na południu. Na zachodzie na długości 320 km oblewają ją wody Oceanu Spokojnego, a na wschodzie na długości 480 km – wody Morza Karaibskiego.Wojna na Półwyspie Iberyjskim (fr.: Guerre d’indépendance espagnole; hiszp.: Guerra de la Independencia Española; katal.: Guerra del Francès; port.: Invasões Francesas; ang.: The Peninsular War) – konflikt rozpoczęty po zawarciu trójprzymierza Wielkiej Brytanii z Hiszpanią i Portugalią przeciw Francji. Toczyła się na Półwyspie Iberyjskim w czasie wojen napoleońskich. Konflikt zapoczątkowała okupacja Portugalii przez armię francuską w roku 1807 i Hiszpanii w 1808; trwał on aż do pokonania Napoleona w roku 1814.


  Podstrony: [1] [2] [3] [4] 5  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Druga Republika Hiszpańska (Segunda República Española) – państwo istniejące między 14 kwietnia 1931 a 1 kwietnia 1939 na terenie Hiszpanii. Za początek Drugiej Republiki (Pierwsza istniała w latach 1873 – 1874) uznaje się dzień jej proklamowania i wyjazdu króla Alfonsa XIII z kraju, zaś za jej koniec – ostateczne zwycięstwo wojsk nacjonalistycznych w hiszpańskiej wojnie domowej, która wybuchła po zamachu stanu dokonanym 18 lipca 1936.
  AVE, Alta Velocidad Española (hiszp. "Hiszpańska wysoka prędkość") – hiszpańska kolej dużych prędkości osiągająca prędkość do 320 km/h (na trasie z Madrytu do Barcelony).
  Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.
  Girona – stacja kolejowa w Gironie, w regionie Katalonia, w Hiszpanii. Stacja posiada 3 perony. Znajduje się 105 km od stacji kolejowej Sants w Barcelonie. Długodystansowe pociągi zmierzające zarówno do Europy, jak i do reszty Hiszpanii, zatrzymują się na dworcu w Gironie. Pociągi z Barcelony do Girony odjeżdżają ze stacji Barcelona-Sants, Barcelona-Passeig de Gracia. Podróż trwa około godzinę. Raz dziennie ze stacji w Gironie odjeżdża pociąg do Madrytu. Przejazd ten kosztuje około 40 euro i trwa 11,5 godziny.
  Wojna o sukcesję hiszpańską – była prowadzona w latach 1701-1714 pomiędzy Wielką Brytanią, Holandią, Austrią, Prusami a Francją, Hiszpanią, Bawarią i Kolonią o władztwo nad Hiszpanią i dominację w Europie.
  Ferdynand II Aragoński (ur. 10 marca 1452 w Sos w Aragonii, zm. 23 stycznia 1516 w Madrigalejo) – drugi syn króla Jana II Aragońskiego, pierwsze jego dziecko z drugą żoną, Joanną Enriquez, córką Fryderyka Enriqueza, admirała Kastylii, księcia de Melgar e Rueda. Ojciec wyznaczył go na następcę tronu, pomijając jego starszego przyrodniego brata, Karola z Viany.
  Sahara Zachodnia, Saharyjska Arabska Republika Demokratyczna (arab. الصحراء الغربية, trl. Aş-Şaḩrā’ al-Gharbiyyah, trb. As-Sahra al-Gharbijja) – dawna kolonia hiszpańska (jako Sahara Hiszpańska, wcześniej jako Hiszpańska Afryka Zachodnia) w północnej Afryce nad Oceanem Atlantyckim, także państwo proklamowane w 1976 r. przez Front Polisario, częściowo uznane przez 50 państw; obecnie częściowo okupowana przez Maroko, które nazywa ją Prowincją Południową. Sahara Zachodnia graniczy z Marokiem, Algierią i Mauretanią. Do dzisiaj nie zostały rozstrzygnięte spory o przynależności lub samodzielności tego terytorium. Obecnie jest to terytorium sporne – jak i podzielone – pomiędzy Marokiem a Saharyjską Arabską Republiką Demokratyczną.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.153 sek.