Giovanni Trevano

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fasada kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie
Kościół św. Marcina w Krakowie

Giovanni Battista Trevano (zm. 1644 w Krakowie) – pochodzący z Lugano (Szwajcaria), architekt tesyński, czynny w Rzeczypospolitej od 1595. Od roku 1613 architekt nadworny króla Polski Zygmunta III Wazy, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli wczesnego baroku rzymskiego. Był uczniem Carla Maderny. Brał udział w obronie Smoleńska, gdzie został ranny. Pod koniec życia kierował przebudową królewskiej rezydencji w Łobzowie.

Władcy Polski – lista obejmuje książąt i królów Polski. Pierwszą dynastią panującą w Polsce byli Piastowie, którzy rządzili od powstania państwa polskiego (około 900) do 1370, z krótką przerwą na panowanie Przemyślidów (1291–1306). W latach 1138–1320 miało miejsce rozbicie dzielnicowe, kiedy władza nad ziemiami polskimi należała równocześnie do wielu niezależnych książąt piastowskich. Od 1370 do 1399 panowali dwaj monarchowie z dynastii Andegawenów, zaś od 1386 do 1572 monarchowie z dynastii Jagiellonów.Barok (z por. barocco – "perła o nieregularnym kształcie" lub z fr. baroque – "bogactwo ozdób") – główny kierunek w kulturze środkowo i zachodnioeuropejskiej, którego trwanie datuje się na zakres czasowy od końca XVI wieku do XVIII wieku. Uznany za oficjalny styl Kościoła katolickiego czasów potrydenckich, stąd pojawiające się jeszcze w połowie XX wieku zamienne określenia: "sztuka jezuicka" czy "sztuka kontrreformacyjna". W odróżnieniu od humanizmu antropocentrycznego doby renesansu, barok reprezentował humanizm teocentryczny. W znaczeniu węższym, barok to jeden z nurtów literackich XVII wieku, koegzystujący z klasycyzmem i manieryzmem; od niego XX-wieczni literaturoznawcy wyprowadzili jednak nazwę dla całej epoki.

Dzieła[ | edytuj kod]

 • Odbudowa Zamku na Wawelu po pożarze w 1595, autor Schodów Senatorskich (1599-1602).
 • Kościół św. Piotra i Pawła w Krakowie, proj. fasady (1610-1619) – być może Matteo Castello także brał udział w budowie;
 • przebudowa pałacu królewskiego w Łobzowie.
 • Konfesja św. Stanisława i epitafium biskupa krakowskiego Marcina Szyszkowskiego w katedrze wawelskiej (1628-1630).
 • mur z 3 bramami wokół katedry wawelskiej (1617-1619)
 • kaplica Matki Bożej Piaskowej przy Kościele karmelitów na Piasku w Krakowie (1637-1641)
 • Pałac letni Villa Regia w Warszawie (1637-1641)
 • Kościół św. Marcina w Krakowie (1638-1644) i klasztor Karmelitanek Bosych przy ul. Grodzkiej.
 • Synagoga Izaaka Jakubowicza w Krakowie (1638-1644).
 • przebudowa klasztoru Norbertanek na Zwierzyńcu
 • Prace błędnie przypisywane Giovanni Trevano:

  Biskupi krakowscy − biskupi diecezjalni i biskupi pomocniczy diecezji, a następnie (od 1925) archidiecezji krakowskiej.Lugano (lomb. Lügan, niem. Lauis, ret. Ligiaun) - największe miasto we włoskojęzycznym (a faktycznie w większości lombardzkojęzycznym) kantonie Ticino, graniczącym z Włochami, w południowo-wschodniej Szwajcarii.
 • przebudowa Zamku Królewskiego w Warszawie (1598-1619), autor projektu architektonicznego – Matteo Castello (nie Trevano, jak uważał M. Karpowicz w latach 70. i 80. XX w.),
 • budowa Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach (1637-1641), autorem projektu arch. – Tomasz Poncino,
 • budowa Zamku Ujazdowskiego (1624-1636), projekt architektoniczny – Matteo Castello.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jan Adamczewski, Mała Encyklopedia Krakowa, Kraków 1996

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Stanisław Łoza Architekci i budowniczowie w Polsce Warszawa 1954
 • Ticino, też Tessyn (wł.: Ticino, ofic.: Repubblica e Cantone Ticino; lomb.: Tesin, niem., fr., rom.: Tessin) – najdalej wysunięty na południe kanton Szwajcarii. Tereny Ticino zostały zajęte przez Szwajcarów w XV i na początku XVI wieku, w 1803 kanton Ticino przystąpił do Konfederacji Szwajcarskiej jako pełnoprawny członek.Architekt (gr. architéktōn – kierownik budowy, majster budowniczy) – interdyscyplinarny zawód trudny do jednoznacznego zdefiniowania i w zależności od kraju, w różnym czasie, przedstawiciele tego zawodu spełniali nieco odmienne funkcje. Jest to zawód interdyscyplinarny (łączący wiele dziedzin nauki i techniki). Architektami nazywa się:
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Jan Adamczewski (ur. 1 grudnia 1923 w Poznaniu, zm. 23 lutego 1997 w Krakowie) – dziennikarz, pisarz, miłośnik Krakowa.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Matteo Castello, Matteo Castelli (ur. ok. 1560 w Melide nad jeziorem Lugano w Szwajcarii, zm. 1632 w Warszawie) – wczesnobarokowy architekt tesyński.
  Epitafium (z gr. ἐπιτάφιος epi-taphios, "nad grobem", "na kamieniu nagrobnym") – napis umieszczony na nagrobku lub pomniku upamiętniający lub sławiący zmarłego.
  Klatka schodowa Senatorska (zwana także Królewską) - jedna z dwóch reprezentacyjnych klatek schodowych w Zamku Królewskim na Wawelu.
  Zamek Królewski w Warszawie – barokowo-klasycystyczny zamek królewski znajdujący się w Warszawie przy placu Zamkowym.

  Reklama