Gilotyna (teleturniej)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gilotyna – polski teleturniej emitowany od 5 października 2009 do 2 czerwca 2011 na antenie TVP2 (oraz jednocześnie w wysokiej rozdzielczości obrazu na antenie TVP HD), prowadzony przez Romana Czejarka. Produkcję programu powierzono przedsiębiorstwu Mastiff Media.

Jeden z dziesięciu (1 z 10) – teleturniej polski emitowany od 6 czerwca 1994 roku na antenie TVP2. Prowadzącym jest Tadeusz Sznuk. Program opiera się na brytyjskim formacie Fifteen to One według pomysłu Johna M. Lewisa. Program podzielony jest na edycje. Do 72. edycji na każdą serię składało się 25 odcinków gry (z wyjątkiem edycji 2. i 72.), a od 73. edycji 20 odcinków. Do października 2013 r. wyemitowano 77. edycji teleturnieju. Program obecnie nadawany jest od poniedziałku do piątku o 18:50. Jest to najdłużej emitowany teleturniej w polskiej telewizji, którego emisja trwa do dziś.Roman Maciej Czejarek (ur. 20 czerwca 1966 r. w Szczecinie) – polski dziennikarz, prezenter, publicysta, autor humorystycznych opowiadań, z wykształcenia inżynier elektryk. Związany z Radiową Jedynką i TTV.

Pomimo wysokiej oglądalności program został zdjęty z anteny po emisji ostatniego odcinka (2 czerwca 2011). Program zastąpiono dodatkowym odcinkiem Jednego z dziesięciu (w czwartki) i pasmem kabaretowym (w piątki).

Zasady gry[ | edytuj kod]

Runda pierwsza[ | edytuj kod]

W pierwszej rundzie udział brało czworo zawodników. Każdy otrzymywał na początku po 5000 zł. Następnie prowadzący czytał kolejno 9 słów-wskazówek, mających na celu naprowadzenie graczy na szukane słowo-klucz. Jeśli któryś uczestnik znał odpowiedź (nawet zanim wszystkie podpowiedzi zostały zaproponowane), naciskał przycisk i odpowiadał. Jeśli poprawnie, to przechodził do drugiej rundy i przejmował po 2500 zł od każdego z graczy (razem miał zatem 12 500 zł). Natomiast gdy odpowiedział błędnie, to był wykluczony z kolejki. Po wyłonieniu pierwszego zwycięzcy następowała identyczna druga kolejka. Drugi gracz, który odpowiedział prawidłowo, zabierał pieniądze tylko z kont pozostałych graczy i przechodził dalej (z kwotą 7500 zł). Dwoje zawodników, którym nie udało się odgadnąć ani jednego hasła, odpadało.

TVP2 (Program Drugi Telewizji Polskiej, potocznie Dwójka, do 23 marca 1992 oficjalny skrót TP2) – polska publiczna stacja telewizyjna, utworzona 2 października 1970. Początkowo część programu była retransmisją TVP1.

Runda druga[ | edytuj kod]

W drugiej rundzie uczestnicy wybierali naprzemiennie po jednym pytaniu z sześciu. Do każdego pytania przyporządkowana była określona kwota: 5000 zł (dwa pola), 10 000 zł, 15 000 zł, 20 000 zł lub 25 000 zł. Od września 2010 r. dwa pytania były dodatkowo premiowane – za udzielenie poprawnej odpowiedzi można było wygrać telewizor i/lub wczasy dla dwojga osób (bez względu na to, jak rozgrywka potoczy się dalej). Rundę rozpoczynał gracz z mniejszą ilością pieniędzy. Wartość nagrody za dane pytanie zawodnik poznawał dopiero po wybraniu numerka. Prowadzący zadawał pytanie z czterema wariantami odpowiedzi. Jeśli uczestnik odpowiedział poprawnie, to zdobywał przyporządkowaną pytaniu stawkę, jeśli źle – wszystkie swoje pieniądze musiał oddać przeciwnikowi. Po wyczerpaniu zestawu pytań, prowadzący czytał ostatnie, siódme pytanie, do którego najpierw prezentował tylko warianty odpowiedzi. Uczestnik posiadający większą ilość pieniędzy miał prawo zdecydować, czy pytanie bierze na siebie, czy kieruje do przeciwnika. Możliwe były cztery rozstrzygnięcia tej rundy:

 • bogatszy gracz bierze pytanie na siebie i odpowiada prawidłowo – wtedy przechodzi do finału z tym, co zdobył;
 • bogatszy gracz bierze pytanie na siebie i odpowiada błędnie – wtedy do finału wchodzi jego rywal i zabiera wszystkie pieniądze ze stołu (zarówno bogatszego, jak i biedniejszego);
 • bogatszy gracz oddaje pytanie rywalowi, który odpowiada poprawnie – wtedy do finału wchodzi rywal wyznaczającego i zabiera wszystkie pieniądze ze stołu (zarówno bogatszego, jak i biedniejszego);
 • bogatszy gracz oddaje pytanie rywalowi, który odpowiada błędne – wtedy do finału przechodzi wyznaczający i zabiera wszystkie pieniądze ze stołu (zarówno bogatszego, jak i biedniejszego).
 • Finał[ | edytuj kod]

  W finale prowadzący podawał pięć par słów. Zawodnik wybierał jeden z dwóch wyrazów, licząc, że wybierze właściwy. Pierwszy wybór był całkowicie losowy, ale kolejne właściwe wyrazy z każdej pary tworzyły logiczny zestaw naprowadzający do poszukiwanego słowa-klucza. Za każdą pomyłkę (tj. za wybranie z pary słowa, które nie wiąże się ze słowem-kluczem) tytułowa Gilotyna zabierała połowę posiadanych przez gracza pieniędzy. Po wybraniu pięciu wyrazów finalista miał 60 sekund na odgadnięcie hasła (słowa-klucza). Jeśli podał rozwiązanie poprawne, to zabierał ocaloną wygraną; jeśli zaś błędne, to wychodził ze studia bez pieniędzy. Najwyższą wygraną, z jaką finalista mógł opuścić studio było 100 000 złotych.

  Nagrodą pocieszenia w teleturnieju był kuferek ze słodyczami.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Reklama