Gigi Ibrahim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gihan „Gigi” Ibrahim (ur. 2 grudnia 1986 w Long Beach) – egipska dziennikarka i aktywiska, jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci tzw. arabskiej wiosny.

Amerykański Uniwersytet w Kairze (arab.: الجامعة الأمريكية بالقاهرة) – prywatny, niezależny, anglojęzyczny uniwersytet w Kairze. Przyczynia się on w znacznym stopniu do rozwoju intelektualnego w Egipcie. Według wielu rankingów najlepsza uczelnia wyższa w kraju.Bliski Wschód (arab. الشرق الأوسط; hebr. המזרח התיכון; per. خاورمیانه, Xâvar-e Miyâne; przestarzałe Lewant) – region geograficzny leżący na styku Azji, Europy i Afryki.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wykształcenie[ | edytuj kod]

W 2005 roku ukończyła Cornelia Connelly High School, katolicką szkołę dla dziewcząt w Long Beach. Jest absolwentką nauk politycznych na Amerykańskim Uniwersytecie w Kairze. Po studiach w Egipcie przez dwa lata ponownie mieszkała w Stanach Zjednoczonych studiując w Orange Coast Collage w Costa Mesa.

Aktywizm polityczny lub społeczny (łac. activus – czynny, działający) – postawa reprezentowana przez jednostki dążące do wywołania określonych zmian społecznych, politycznych, ekonomicznych i w środowisku naturalnym.Majdan at-Tahrir, Plac Tahrir (arab. ميدان التحرير; pol. tłum. Plac Wyzwolenia) – główny plac i centrum Kairu w Egipcie. Nazywany Sercem Kairu. Ma powierzchnię ok. 8000 m²

Arabska wiosna[ | edytuj kod]

Gigi Ibrahim podczas rewolucji egipskiej (2011)

Jej relacje z wydarzeń rewolucji egipskiej ze stycznia 2011 roku w mediach społecznościowych osiągnęły bardzo szeroki zasięg, docierając do milionów odbiorców. Stała się wówczas postacią rozpoznawalną na całym świecie. Przez media przedstawiana była jako twarz protestów przeciwko prezydentowi Egiptu, Husniemu Mubarakowi, jednocześnie w niektórych z nich pojawiały się informacje, że jej rodzice należeli do egipskiego establishmentu, co miało wywoływać w rodzinie wiele napięć.

Long Beach – miasto znajdujące się w południowej części hrabstwa Los Angeles, na wybrzeżu Pacyfiku, około 30 km na południe od centrum Los Angeles, z którym sąsiaduje od północy. W 2006 roku Long Beach liczyło 466 718 mieszkańców. Na ulicach miasta kiedyś odbywał się wyścig Formuły 1 o Grand Prix zachodnich Stanów Zjednoczonych. Dziś na torze Grand Prix of Long Beach odbywają się co roku inne amerykańskie serie wyścigowe, na przykład American Le Mans Series. Znajduje się tu port Long Beach. Twitterowa rewolucja (ang. Twitter Revolution) – określenie protestów społecznych, w których większość protestujących i demonstrantów wykorzystuje serwis społecznościowy Twitter w celu komunikowania się przy pomocy Internetu.

Amerykańska telewizja PBS w 2011 roku wyemitowała reportaż na temat protestów na placu Tahrir tytułując go „Rewolucja Gigi”. W tym samym roku Ibrahim znalazła się na okładce czasopisma „Time” jako jedna z twarzy rewolucji na Bliskim Wschodzie. Należy do, istniejącej od lat 90. XX wieku, partii politycznej „Socialistów Rewolucyjnych” zrzeszającej egipskich trockistów.

Muhammad Husni as-Sajjid Mubarak (arabski: محمد حسني السيد مبارك‎, wymowa egipska: [mæˈħæmmæd ˈħosni (ʔe)sˈsæjjed moˈbɑːɾɑk]), znany także jako Hosni Mubarak (ur. 4 maja 1928 w Kafr al-Musajliha) – prezydent Egiptu od 14 października 1981 do 11 lutego 2011, a wcześniej oficer w lotnictwie egipskim i wiceprezydent.Rewolucja w Egipcie – antyrządowe protesty o charakterze społeczno-politycznym w Egipcie przeciwko złej sytuacji materialnej, bezrobociu, korupcji, ograniczaniu swobód obywatelskich i długoletnim rządom prezydenta Husniego Mubaraka. Rozpoczęły się na masową skalę 25 stycznia 2011. Poprzedziły je pojedyncze akty protestacyjne, przyjmujące formę samospaleń. Są największymi protestami społecznymi w czasie dotychczasowych rządów prezydenta Mubaraka.

Określa się jako aktywistka socjalistyczna.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Twitterowa rewolucja
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Data urodzenia z oficjalnego proflu Ibrahim na Twitterze, Twitter [dostęp 2020-06-19].
  2. Gigi Ibrahim ’05 – Cornelia Connelly School, connellyschoolanaheim.org [dostęp 2020-06-20].
  3. Egypte : le "journalisme citoyen" de Mona et Gigi sur Twitter, „Le Monde.fr”, 21 lutego 2011 [dostęp 2020-06-19] (fr.).
  4. Coast Report, Gigi Ibrahim returns to OCC, 27 kwietnia 2011 [dostęp 2020-06-20].
  5. Gigi's Revolution - Video - Revolution in Cairo, Frontline PBS [dostęp 2020-06-19] (ang.).
  6. Jack Shenker, The Egyptians : a radical history of Egypt's unfinished revolution, New York, ISBN 978-1-62097-255-7, OCLC 957581415 [dostęp 2020-06-19].
  7. H.A. Hellyer, A Revolution Undone : Egypt's Road Beyond Revolt, Oxford, strona 27, ISBN 0-19-065973-4, OCLC 987157194 [dostęp 2020-06-20].
  8. Gigi Ibrahim, Flickr [dostęp 2020-06-19] (ang.).
  Arabska Wiosna (określana także jako Arabska Wiosna Ludów, Zima Ludów, Arabska Zima Ludów lub Arabskie przebudzenie) – protesty społeczne i konflikty zbrojne w krajach arabskich trwające od 17 grudnia 2010 roku. Przyczyną ich wybuchu było niezadowolenie obywateli z warunków życiowych, bezrobocie, rosnące ceny żywności, a także korupcja i nepotyzm władz oraz ograniczanie swobód obywatelskich przez autokratyczne reżimy.Politologia albo nauki polityczne (ang. political science, franc. sciences politiques) – jedna z nauk społecznych, zajmująca się polityką rozumianą jako całokształt działalności związanej ze sprawowaniem władzy politycznej, jej funkcją i rolą w życiu społecznym, teorią jej organizacji, funkcjami i charakterem państwa i międzynarodowych organizacji politycznych.
  Warto wiedzieć że... beta

  Socjalizm (łac. societas – wspólnota) – wieloznaczne pojęcie, odnoszące się do prób zmniejszenia nierówności społecznych i upowszechnienia świadczeń socjalnych lub poddania gospodarki kontroli społecznej (poprzez instytucje państwowe, samorządowe, korporacyjne lub spółdzielcze). Częścią wspólną wszystkich odmian socjalizmu jest (częściowe lub całkowite) odrzucenie idei kapitalistycznego wolnego rynku, ograniczenie własności prywatnej oraz promowanie idei sprawiedliwości społecznej. W latach 1917-1991 wielokrotnie nadużywano terminu, stosując go w określeniu do państw rządzonych przez partie komunistyczne. W państwach rządzonych przez partie komunistyczne (tzw. państwa socjalistyczne) socjalizm był systemem, w którym środki produkcji były uspołecznione, a gospodarka według ideologii marksistowskiej miała być nastawiona na sprawiedliwy podział dóbr, a nie na zysk właścicieli kapitału. Socjalizm w tym systemie miał być drogą do komunizmu, który w praktyce nigdy nie został zrealizowany jako społeczeństwo bezklasowe.
  Costa Mesa – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Kalifornia, w hrabstwie Orange. Około 108 tys. mieszkańców (2000).

  Reklama