Gigabit Interface Converter

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
konwerter GBIC
miniGBIC LX

Gigabit Interface Converter (GBIC) – konwerter gigabitowego interfejsu w sieciach komputerowych opartych o standard Ethernet, używany do przejścia z medium światłowodowego na elektryczne. Istnieją następujące typy konwerterów GBIC:

SFP – standard transceivera, zwany czasami mini-GBIC, ze względu na podobne funkcje co transceiver GBIC, ale mniejsze rozmiary.XFP - standard transceivera opublikowany przez MSA (Multi Source Agreement) 27 marca 2002 roku. Przeznaczony jest do szybkich sieci komputerowych i telekomunikacyjnych używających światłowodów.
 • SX – światłowód wielomodowy, zasięg do 550 m,
 • LX – światłowód jednomodowy, zasięg do 70 km,
 • LH – światłowód jednomodowy, zasięg do 10 km,
 • EX – światłowód jednomodowy, zasięg do 40 km,
 • BX – światłowód jednomodowy, zasięg do 10 km, transmisja dwukierunkowa przez 1 włókno światłowodowe,
 • CWDM – światłowód jednomodowy, zasięg do 70 km.
 • Od czasu rozpoczęcia produkcji transceiverów SFP, GBIC zaczęły wychodzić z użycia. SFP, zwane też mini-GBIC, posiadają te same funkcjonalności co GBIC, ale mają mniejsze wymiary.

  Sieć komputerowa (w skrócie: sieć) – zbiór komputerów i innych urządzeń połączonych ze sobą kanałami komunikacyjnymi. Sieć komputerowa umożliwia wzajemne przekazywanie informacji oraz udostępnianie zasobów własnych między podłączonymi do niej urządzeniami, tzw. "punktami sieci".Ethernet - technika, w której zawarte są standardy wykorzystywane w budowie głównie lokalnych sieci komputerowych. Obejmuje ona specyfikację przewodów oraz przesyłanych nimi sygnałów. Ethernet opisuje również format ramek i protokoły z dwóch najniższych warstw Modelu OSI. Jego specyfikacja została podana w standardzie IEEE 802.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • XFP
 • XENPAK
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Standard GBIC. sfp.guru. [dostęp 2016-11-04].
  XENPAK - standard transceivera opublikowany przez MSA (Multi Source Agreement) 12 marca 2001 roku. Jest to światłowodowy albo przewodowy transceiver działający w standardzie 10 Gigabit Ethernet, a więc zdolny do przesyłania danych z prędkością 10 Gbit/s.Gigabit Ethernet (GbE, 1 GigE lub Gigabit LAN) jest terminem określającym wiele standardów transmisji ramek Ethernetowych z szybkością 1 Gbit/s.
  Warto wiedzieć że... beta

  Elektryczność (od gr. ήλεκτρον (elektron) – bursztyn) – ogólna nazwa zjawisk związanych z oddziaływaniem ciał mających ładunek elektryczny (na przykład elektronów i protonów) oraz z przepływem tych ładunków (prądem elektrycznym). W fizyce elektryczność obejmuje elektrostatykę, elektrodynamikę i prąd elektryczny. Można wyróżnić elektryczność naturalną, np. atmosferyczną oraz elektryczność związaną z techniką.
  Interfejs (spolszczenie angielskiego słowa interface, które na polski bywa tłumaczone jako styk, żartobliwie międzymordzie) — w informatyce i elektronice urządzenie pozwalające na połączenie ze sobą dwóch innych urządzeń, które bez niego nie mogą ze sobą współpracować. Czasami jako interfejs określa się elementy wystające z urządzenia na zewnątrz, w które można włączyć inne urządzenia lub wtyczki. Aby dwa urządzenia mogły działać razem muszą mieć zgodne (kompatybilne) interfejsy. Interfejsem może być kabel łączący dwa urządzenia, ale zarówno wtyczki na tym kablu jak i pasujące do nich gniazda są również interfejsami. Gniazdo na płycie głównej komputera jest interfejsem, w który wkłada się np. kartę graficzną, ale i sama karta jest interfejsem umożliwiającym współpracę monitora z resztą systemu komputerowego. Sam monitor jako całe urządzenie, to także interfejs, a posiada on swój własny interfejs w postaci ekranu. Pokrętła sterujące monitorem, a obecnie coraz częściej panel sterujący z przyciskami to drugi, obok ekranu, interfejs monitora.

  Reklama