Gibson Girl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gibson Girl

Gibson Girl (pl. "Dziewczyna Gibsona") – stworzona przez rysownika Charlesa Dana Gibsona personifikacja amerykańskiego kobiecego ideału urody z końca XIX i początków XX wieku. Inspiracją dla rysowanej przez Gibsona postaci była żona rysownika, Irene Langhorne i jej siostry. Czarno-białe szkice przedstawiające Gibson Girl ukazywały się m.in. w takich czasopismach jak "Life", "Harper's" i "Collier's Weekly".

American dream – dosł. amerykańskie marzenie (sen) – narodowy etos Stanów Zjednoczonych wyrażający ideały demokracji, równości i wolności, na których budowano USA; amerykański sposób życia; amerykańskie społeczeństwo i kultura.

Typowa Gibson Girl była młodą przedstawicielką zamożnej klasy średniej. Była szczupła, ubierała się zazwyczaj w eleganckie, ale wygodne, nie krępujące ruchów stroje, nie nosiła turniury, uzyskiwała jednak bardzo wąską talię i figurę o kształcie klepsydry dzięki wykorzystaniu gorsetu. Miała kręcone włosy, nosiła je wysoko podpięte z przodu, często z celowo puszczonymi luźno pojedynczymi kosmykami lub rozpuszczoną, opadającą na ramię, lewą częścią fryzury. Portretowane były zazwyczaj na zewnątrz, nierzadko podczas uprawiania sportu (np. jazdy na rowerze, wiosłowania czy gry w tenisa lub golfa) lub oddawania się innym pasjom (np. grze na skrzypcach).

Cała sylwetka Gibson Girl

Gibson Girl stanowiła ideał dla aspirującej klasy średniej, uosabiając amerykański sen i nadzieję na awans społeczny; postać stała się niezwykle modna, a liczne kobiety starały się naśladować styl, ubiór i gesty z rysunków Gibsona. W celu uzyskania podobnie bujnej fryzury często wykorzystywały sztuczne włosy i peruki lub zbierały w tym celu własne wypadające podczas czesania włosy; kobiety o prostych włosach korzystały z lokówek.

Ucieleśnieniem ideału Gibson Girl była piosenkarka i aktorka Camille Clifford, która w 1906 roku wykonała w Londynie piosenkę Why Do They Call Me a Gibson Girl?.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Martha H. Kennedy: American Beauties. Exhibition Overview. (ang.). [dostęp 2011-01-26].
  2. Victoria. Sherrow: Encyclopedia of hair : a cultural histor. Westport, Conn.: Greenwood Press, 2006, s. 138. ISBN 978-0-313-33145-9.
  3. Kelly Boyer. Sagert: Flappers : a guide to an American subcultur. Santa Barbara, Calif.: Greenwood Press, 2010, s. 2. ISBN 978-0-313-37690-0.
  4. Charles Dana Gibson, Edmund Vincent. Gillon: The Gibson girl and her America; the best drawin. New York, Dover Publications, 1969, s. xi. ISBN 978-0-486-21986-8.
  5. Victoria. Sherrow: Encyclopedia of hair : a cultural histor. Westport, Conn.: Greenwood Press, 2006, s. 139. ISBN 978-0-313-33145-9.


Reklama