Ghostly International

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ghostly International – amerykańska, niezależna wytwórnia płytowa, założona w 1999 roku przez Sama Valentiego IV. Siedzibę ma na Greenpoincie (Brooklyn, Nowy Jork).

Greenpoint – najbardziej wysunięta na północ dzielnica Brooklynu w Nowym Jorku. Dzielnica graniczy od południowego zachodu z dzielnicą Williamsburg, od południowego wschodu z autostradą Brooklyn-Queens oraz dzielnicą East Williamsburg, od północy z rzeką Newtown Creek oraz poprzez most Pułaskiego z dzielnicą Long Island City należącą do Queens, a od zachodu z cieśniną (wł. estuarium) East River. W pobliżu znajdują się dwie stacje metra, Greenpoint Avenue oraz Nassau Avenue.Michał Jacaszek (ur. 1972) – polski artysta dźwiękowy, producent muzyczny, autor eksperymentalnej muzyki elektroakustycznej.

Historia[ | edytuj kod]

Wytwórnię płytową Ghostly International założył w 1999 roku Sam Valenti IV. Był on wówczas świeżo upieczonym absolwentem Uniwersytetu Michigan, a firma mieściła się w jego pokoju w akademiku. Zakładając swoje wydawnictwo inspirował się takimi niezależnymi wytwórniami z lat 80. i 90., jak Factory czy 4AD, które kultywowały zarówno swój wizerunek, jak i brzmienie, Do współpracy zaangażował kolegę ze studiów, muzyka Matthew Deara, którego płytą Ghostly 1 sierpnia 1999 roku zadebiutowała na rynku fonograficznym. Ghostly wychodząc od eksperymentalnego popu i muzyki techno przekształciła się w uznaną w świecie wielokulturową platformę reprezentującą znaczących artystów wizualnych, projektantów, technologów i muzyków, wśród których znaleźli się między innymi: Matthew Dear, Kllo, Mary Lattimore, Tadd Mullinix, Dabrye, Starchild & The New Romantic i Tycho. Odegrała również pewną rolę w wylansowaniu takich artystów jak: Audion, Seth Troxler, Hieroglyphic Being, Avalon Emerson, Patricia czy Kate Simko. Znakiem rozpoznawczym wytwórni stała się elegancka, łagodna electronica, która zdobyła sobie niszowych zwolenników. Najlepiej sprzedającym się albumem jest Awake Tycho, który według Nielsen SoundScan rozszedł się w Stanach Zjednoczonych w liczbie około 60 tysięcy egzemplarzy (październik 2015).

Płyta gramofonowa – zwykle okrągła płyta o średnicy do 30 cm z zapisanym spiralnie w postaci rowka analogowym nagraniem dźwiękowym.Awake – trzeci album (lub czwarty, jeśli liczyć Sunrise Projector jako debiut) Tycho, wydany 18 marca 2014 roku przez wytwórnię muzyczną Ghostly International.

Muzyka wydawana przez Ghostly przełamuje stylistyczne podziały, łącząc ze sobą bez ograniczeń dźwięki i pomysły. Choć podstawowy profil wydawniczy Ghostly to muzyka elektroniczna, eksperymentalna i pop, to firma poświęca dużą uwagę również innym gatunkom. Jej bliźniacze wydawnictwo, Spectral Sound (założone w 2000 roku), promuje takie gatunki jak: house, techno, electro i pokrewne.

Electronica – nieformalny i kontrowersyjny termin używany często w krajach zachodnich na określenie gatunków elektronicznej muzyki tanecznej, które nie są ukierunkowane bezpośrednio na parkiet klubowy.Wizerunek firmy (ang. Image) – wyobrażenie o firmie istniejące w bezpośrednim otoczeniu, głównie u klientów, obejmujące zbiór pozytywnych skojarzeń wywoływanych przy usłyszeniu nazwy firmy lub ujrzeniu jej znaku graficznego. Wyobrażenie to nie musi pokrywać się z rzeczywistością, może być również jedynie subiektywnym obrazem przedsiębiorstwa lub jego oferty.

W ramach poszerzania swej działalności wydawniczej Ghostly wkroczyła również na rynek gier wideo. 12 sierpnia 2014 roku wydała album Hohokum Soundtrack, składający się z nowych i wcześniej nagranych utworów swoich artystów (między innymi Bena Benjamina, Michny, Tycho i Jacaszka), które miały pełnić rolę ścieżki dźwiękowej do gry Hohokum. Rok później, 21 sierpnia, Ghostly wydała na płycie winylowej oraz CD Minecraft Volume Alpha – pierwszą ścieżkę dźwiękową do cenionej przez krytyków gry wideo Minecraft autorstwa niemieckiego muzyka Daniela Rosenfelda, ukrywającego się pod pseudonimem C418. Oryginalne cyfrowe wydanie ukazało się cztery lata wcześniej.

Electro – gatunek muzyki elektronicznej powstały w latach 80., kształtowany przez producentów funkowych i hip-hopowych.Tycho (ur. 1977 w Sacramento, stan Kalifornia jako Scott Hansen) – amerykański muzyk i kompozytor, reprezentant amerykańskiego rocka elektronicznego. Jako muzyk używa pseudonimu Tycho, pochodzącego od nazwiska duńskiego astronoma Tycho Brahe, natomiast jako wizualista – ISO50, terminu nawiązującego do czułości filmu fotograficznego Velvia ISO 50 firmy Fujifilm.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Justin Karl Broadrick (ur. 15 sierpnia 1969 w Birmingham), znany również jako JKB, JKFlesh - brytyjski muzyk kompozytor i instrumentalista. Broadrick jest muzykiem grającym na gitarze i perkusji, w swej twórczości stosuje także automat perkusyjny. Ponadto jest wokalistą, autorem tekstów piosenek jak też zajmuje się remiksowaniem i nagrywaniem utworów przy powstających produkcjach muzycznych.
Brooklyn – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork, o nazwie Kings. W 2010 roku liczył ok. 2 505 000 mieszkańców, co daje największą populację ze wszystkich okręgów Nowego Jorku.
Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).
Muzyka elektroniczna – muzyka tworzona głównie lub wyłącznie za pomocą elektrofonów (elektromechanicznych i elektronicznych instrumentów muzycznych) oraz urządzeń elektronicznych przetwarzających dźwięki pozamuzyczne lub generowane przez tradycyjne instrumenty akustyczne.
Billboard (The International Music-Record-Tape Newsweekly) – amerykański tygodnik poświęcony przemysłowi muzycznemu w Stanach Zjednoczonych.
Universal Serial Bus, USB, uniwersalna magistrala szeregowa – rodzaj sprzętowego portu komunikacyjnego komputerów, zastępującego stare porty szeregowe i porty równoległe. Został opracowany przez firmy Microsoft, Intel, Compaq, IBM i DEC.
The New York Times – jeden z najważniejszych amerykańskich dzienników o profilu liberalno-lewicowym, wychodzący w Nowym Jorku. Jest trzecią pod względem nakładu gazetą w Stanach Zjednoczonych, po USA Today i The Wall Street Journal. Codzienny nakład wynosi 1,125 mln, a obieg wydania niedzielnego 1,700 mln (dane na 26 grudnia 2004). Właścicielem gazety jest The New York Times Company, która kontroluje również około 40 innych gazet, czasopism i wiele krzyżówek, między innymi The Boston Globe i International Herald Tribune.

Reklama