Ghost in the Shell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ghost in the Shell (jap. 攻殻機動隊 Kōkaku kidōtai; pol. Mobilna uzbrojona jednostka porządkowa)manga z gatunku science-fiction, stworzona przez Masamunego Shirowa.

Mamoru Oshii (jap. 押井守, Oshii Mamoru, ur. 8 sierpnia 1951 w dzielnicy Ōta, w Tokio) – japoński reżyser filmowy i scenarzysta.Lana Wachowski (ur. 21 czerwca 1965 w Chicago jako Laurence „Larry” Wachowski) i Lilly Wachowski (ur. 29 grudnia 1967 w Chicago jako Andrew „Andy” Wachowski) – rodzeństwo, duet reżyserski, producencki i pisarski.

Manga[ | edytuj kod]

Manga została pierwotnie opublikowana w magazynie Young Magazine, zaś wersję tomikową wydano 2 października 1991 roku. 26 czerwca 2001 roku wydano drugi tom tego komiksu, zaś 17 lipca 2003 roku wydano tom „1.5”. Wszystkie trzy tomy zostały wydane na polskim rynku przez wydawnictwo JPF, oznaczając je kolejnymi numerami wydawnictwa ciągłego (oryginalna manga jako tom pierwszy, część druga – tom drugi, część 1.5 – tom trzeci).

International Data Group Poland S.A. (IDG Poland) – polski oddział międzynarodowego, największego na świecie koncernu wydawniczego w branży komputerowej – International Data Group – wydającego 300 czasopism w ponad 80 krajach świata. Dualizm co do substancji, dualizm ontologiczny – obok monizmu i pluralizmu, jedno z głównych stanowisk ontologicznych co do głównych klas substancji. Wyróżnia dwie: ciało (materię, substancję fizyczną) i ducha (substancję duchową).

Filmy animowane[ | edytuj kod]

W 1995 roku powstał na jej podstawie film pełnometrażowy, reżyserowany przez Mamoru Oshiiego. Filmowi poświęcono dużo uwagi z powodu użytych przy jego tworzeniu rewolucyjnych technik komputerowych. Muzyka skomponowana przez Kenjiego Kawaia, z charakterystycznym brzmieniem instrumentów perkusyjnych i żeńskiego chóru, jest jednym z najważniejszych elementów tworzących klimat filmu.

Cyberpunk – nurt w literaturze science-fiction oraz kinematografii, który skupia się na ludziach i otaczającej ich zaawansowanej technologii komputerowej i informacyjnej, niekiedy połączony z różnego rodzaju zamieszaniem w społeczeństwie (np. stan wojenny). Pojęcie cyberpunku można rozważać również pod kątem postawy życiowej, filozofii lub ideologii, w tym wypadku pojęcie cyberpunku jest rozważane bardziej pod kątem porównywania człowieka z maszyną (cybernetyka) i wynikających z tego pytań na temat duszy, Boga oraz świadomości.DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.

W 2008 roku nakręcono odnowioną wersje pierwszego filmu – Ghost in the Shell 2.0. Premiera odbyła się w Japonii 12 lipca 2008. W niektórych scenach animacje i efekty komputerowe zostały wykonane na nowo. Od nowa zmiksowano również ścieżkę dźwiękową, z udziałem tych samych seiyū (jedynie Yoshiko Sakakibara zastąpił Iemasa Kayumi w roli Władcy Marionetek).

Wamdue Project - amerykańska grupa muzyki elektronicznej powstała w 1994 roku w Atlancie. Jej liderem jest producent Chris Brann. Pozostali członkowie to: Deep C, Udoh. W latach 90. wydali trzy udane longplaye. Współpracowała z takimi wytwórniami jak: Strictly Rhythm, Universal International, Eruption. Najbardziej znany singel grupy to King of My Castle z 1999 roku.Brian Eno, właśc. Brian Peter George St. John le Baptiste de la Salle Eno (ur. 15 maja 1948 w Woodbridge, hrabstwo Suffolk) – angielski kompozytor muzyki ambient, producent muzyczny i muzyk rockowy grający na instrumentach klawiszowych i wielu innych. Znany z występów w grupie Roxy Music oraz z kariery solowej. Twórczość Briana Eno zaliczana jest do progresywnego rocka i progresywnego popu, ale także do muzyki awangardowej, elektronicznej, ambient, world – w szerokim pojęciu, eksperymentalnej. Artysta znany jest z awangardowych, multimedialnych realizacji.

W roku 2004 nakręcono kontynuację filmu, zatytułowaną Ghost in the Shell 2: Innocence (jap. イノセンス, Inosensu). Warto nadmienić, że prace nad Innocence trwały dziewięć lat; produkcja ta była też jednym z nielicznych filmów animowanych prezentowanych w historii Festiwalu Filmowego w Cannes.

W roku 2006 premierę swoją miał film Kōkaku kidōtai: Stand Alone Complex: Solid State Society, trzecia część serii filmów Ghost in the Shell będąca kontynuacją składającego się z 52 odcinków serialu. Fabuła serialu, jak i filmu po nim następująca, nie jest ścisłą kontynuacją pierwszych dwóch części filmu.

Kenji Kawai (jap. 川井憲次, Kawai Kenji, ur. 23 kwietnia 1957 w dzielnicy Shinagawa w Tokio) - japoński kompozytor, tworzy muzykę do filmów, anime, telewizji i gier komputerowych. Tworzył muzykę do filmów Mamoru Oshii, m.in. Ghost in the Shell i Avalon oraz filmów Hideo Nakaty takich jak Ring, Ring 2, Dark Water i najnowszego Kaidan.James Francis Cameron (ur. 16 sierpnia 1954 w Kapuskasing) – kanadyjski reżyser kina akcji, scenarzysta i producent filmowy.

W roku 2007 roku ukazały się kolejne dwa filmy: Kōkaku kidōtai: Stand Alone Complex: Laughing Man, który jest swoistym streszczeniem pierwszego sezonu serialu (26 odcinków), oraz Kōkaku kidōtai: Stand Alone Complex 2 nd GIG: Individual Eleven, jako okrojona wersja drugiego sezonu.

Avatar – amerykański film z 2009 roku z gatunku science fiction. Twórcą, scenarzystą i reżyserem filmu jest James Cameron, który swój poprzedni film fabularny nakręcił 12 lat wcześniej. Film został stworzony w technice trójwymiarowej. Światowa premiera odbyła się 18 grudnia 2009, a do polskich kin trafił on 25 grudnia 2009. Avatar jest najbardziej dochodowym filmem w historii kina.Kōichi Yamadera (jap. 山寺宏一, Yamadera Kōichi, ur. 17 czerwca 1961 w Shiogama, w prefekturze Miyagi) – japoński aktor głosowy (seiyū), telewizyjny i teatralny, prezenter radiowy i osobowość telewizyjna, tzw. tarento. Ukończył ekonomię na uniwersytecie Tōhoku Gakuin. Obecnie współpracuje z Across Entertainment, stowarzyszeniem skupiającym seiyū. Często posługuje się pseudonimami Yama-chan (jap. 山ちゃん) bądź, w radiu, Bazooka Yamadera (バズーカ山寺, Bazūka Yamadera).


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
Warto wiedzieć że... beta

Festiwal Filmowy w Cannes − prestiżowy międzynarodowy festiwal filmowy, który odbywa się od 1946 w położonym na francuskim Lazurowym Wybrzeżu mieście Cannes. Festiwal odbywa się co roku (z pewnymi wyjątkami) i gromadzi wiele znanych osób związanych z przemysłem filmowym.
Kartezjusz (fr. René Descartes, łac. Renatus Cartesius, ur. 31 marca 1596 w La Haye-en-Touraine w Turenii, zm. 11 lutego 1650 w Sztokholmie) – francuski filozof, matematyk i fizyk, jeden z najwybitniejszych uczonych XVII wieku, uważany za prekursora nowożytnej kultury umysłowej.
Mary Elizabeth McGlynn (ur. 16 października 1966) – amerykańska aktorka, reżyserka i piosenkarka. Znana z udzielania swojego głosu do anglojęzycznych wydań anime i utworów ze ścieżek dźwiękowych gier komputerowych z serii Silent Hill. Mary E. McGlynn była doradcą w Interlochen Arts Camp w Intelochen, Michigan. W 2007 zdobyła również American Anime Award za użyczenie głosu Major Motoko Kusanagi w Ghost in the Shell: Stand Alone Complex. 17 czerwca 1988 wyszła za mąż za Darana Norrisa.
William Gibson (ur. 17 marca 1948 w Conway w stanie Karolina Południowa) – amerykański pisarz science fiction, twórca cyberpunku.
Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.
Zapora sieciowa (ang. firewall – ściana przeciwogniowa) – jeden ze sposobów zabezpieczania sieci i systemów przed intruzami.
Metal Gear Solid, MGS (jap. メタルギアソリッド) – japońska gra komputerowa wydana w 1998 roku przez Konami. Jej gatunek został określony przez producenta jako taktyczna akcja szpiegowska. Gra zyskała ogromną popularność dzięki napiętej akcji oraz możliwości skradania, dla których tłem była głęboka historia wojenna rozgrywająca się w niedalekiej przyszłości.

Reklama