Gerontology Research Group

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gerontology Research Group (Gerontologiczna Grupa Badawcza, Grupa Badań Gerontologicznych) – amerykańska organizacja naukowo-badawcza założona w 1990 roku i mająca siedzibę w Los Angeles (w Kalifornii).

Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.Oto lista 100 zweryfikowanych przez Gerontology Research Group ludzi, uważanych za najstarszych w historii. Na liście znajdują się 93 kobiety i 7 mężczyzn. 6 osób z listy żyje (6 kobiet).

Podstawowym celem tej instytucji są badania nad gerontologią w celu opóźnienia procesów starzenia się organizmów. Zajmuje się również uwierzytelnianiem wieku najstarszych osób na świecie, w tym superstulatków.

Superstulatek (ang. supercentenarian) – osoba, która osiągnęła wiek 110 lat lub więcej. Wiek ten osiąga ok. jeden na tysiąc stulatków. Według Gerontology Research Group obecnie na świecie żyje 300 – 450 takich ludzi, ale tylko około 70 jest zweryfikowanych przez GRG (między innymi w oparciu o Księgę rekordów Guinnessa).Najdłużej żyjącym człowiekiem, którego metryka została jednoznacznie potwierdzona, była Francuzka Jeanne Calment (1875-1997), która przeżyła 122 lata i 164 dni. Najstarszym mężczyzną był Japończyk, Jiroemon Kimura (1897-2013), który żył 116 lat i 54 dni.

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • lista najstarszych ludzi w historii
  • Przypisy[ | edytuj kod]

    1. Kim są superstulatkowie i dlaczego żyją tak długo?. Fakt24.pl, 18.05.2014. [dostęp 27.08.2016].

    Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Witryna internetowa Gerontology Research Group (ang.)
  • Reklama