Gerard Houckgeest

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gerard Houckgeest – Widok na arkady (1638)
Gerard Houckgeest – Wnętrze starego kościoła w Delfcie, z amboną (1651)

Gerard Houckgeest, też Gerrit Hoeckgeest (ur. ok. 1600 w Hadze, zm. 1661 w Bergen op Zoom) – holenderski malarz epoki baroku, uprawiał wyimaginowane i rzeczywiste malarstwo architektoniczne.

Kunsthalle w Hamburgu (niem. Hamburger Kunsthalle) – muzeum sztuki znajdujące się w Hamburgu. Jedno z największych zbiorów dzieł sztuki w Niemczech. Holendrzy – naród germański zamieszkujący głównie Holandię (około 16 mln), a także USA (ok. 5 mln osób pochodzenia holenderskiego), Kanadę (około 900 tys.) oraz Niemcy i holenderskie posiadłości na Morzu Karaibskim. W Południowej Afryce mieszka około 5 milionów Afrykanerów, którzy są w dużej mierze potomkami holenderskich osadników.

Życiorys[ | edytuj kod]

Prawdopodobnie był uczniem Bartholomeusa van Bassena w Hadze. W latach 1635–1640 przebywał i tworzył w Delfcie, być może odwiedził wtedy też Anglię. Następnie wrócił do Hagi, gdzie zaprojektował gobeliny do sali zgromadzeń parlamentu.

Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.Barok (z por. barocco – "perła o nieregularnym kształcie" lub z fr. baroque – "bogactwo ozdób") – główny kierunek w kulturze środkowo i zachodnioeuropejskiej, którego trwanie datuje się na zakres czasowy od końca XVI wieku do XVIII wieku. Uznany za oficjalny styl Kościoła katolickiego czasów potrydenckich, stąd pojawiające się jeszcze w połowie XX wieku zamienne określenia: "sztuka jezuicka" czy "sztuka kontrreformacyjna". W odróżnieniu od humanizmu antropocentrycznego doby renesansu, barok reprezentował humanizm teocentryczny. W znaczeniu węższym, barok to jeden z nurtów literackich XVII wieku, koegzystujący z klasycyzmem i manieryzmem; od niego XX-wieczni literaturoznawcy wyprowadzili jednak nazwę dla całej epoki.

Początkowo jego twórczość pozostawała pod wpływem van Bassena. Obrazy Houckgeesta przedstawiały wyimaginowane wnętrza budowli sakralnych i renesansowych budynków. Od 1650 roku malował już tylko rzeczywiste wnętrza kościołów, takich jak stary i nowy kościół w Delfcie. Wraz z Emanuelem de Witte i Hendrickiem van Vlietem Houckgeest wprowadził zupełnie nowy sposób przedstawiania wnętrz architektonicznych, wykorzystując nowatorską perspektywę diagonalną malarstwa hamburskiego.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Bergen op Zoom – gmina i miasto w południowej Holandii. Znajduje się 108 km na południowy-zachód od Amsterdamu, nieopodal granicy z Belgią.

Od 1651 roku mieszkał przez 2 lata w Steenbergen w pobliżu Rotterdamu. W 1653 roku osiedlił się w Bergen-op-Zoom w Brabancji Północnej, stał się znaczącym posiadaczem ziemskim i praktycznie przestał tworzyć.

Obrazy Houckgeesta znajdują się w Rijksmuseum w Amsterdamie, Mauritshuis w Hadze, Scottish National Gallery w Edynburgu, Kunsthalle w Hamburgu, Nationalmuseum w Sztokholmie i w zbiorach prywatnych.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Scottish National Gallery (wcześniej: National Gallery of Scotland) – galeria sztuki i muzeum w Edynburgu w Szkocji. Budynek w stylu, neoklasycystycznym znajduje się obok Royal Scottish Academy w środkowej części parku Princes Street Gardens.
Diagonalizm (łac. linea diagonalis – linia skośna, przekątna) – w sztukach plastycznych zasada komponowania obrazu lub rzeźby, polegająca na akcentowaniu jednej lub kilku osi ukośnych i ograniczeniu kompozycyjnego znaczenia pionów i poziomów.
Rotterdam – miasto w zachodniej Holandii, w prowincji Holandia Południowa. W 2012 roku liczyło ok. 617 tys. mieszkańców. Miasto stanowi południową część Randstadu, szóstego największego obszaru metropolitalnego w Europie, który zamieszkuje ok. 6,7 miliona ludzi.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Brabancja Północna (hol.: Noord-Brabant) – prowincja na południu Holandii o powierzchni całkowitej 5 081,76 km². Językiem urzędowym jest język niderlandzki; powszechnie używany jest dialekt brabancki tego języka, podobnie jak w należącej do Belgii Brabancji Flamandzkiej.
Hendrick Cornelisz van Vliet (ur. 1611/1612 w Delft, pochowany 28 października 1675 tamże) – holenderski malarz barokowy.

Reklama