Gerald

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Geraldimię męskie pochodzenia germańskiego. Stanowi złożenie członów: ger- ("oszczep") i -wald/-walt, ("władać, panować"), oznaczającego władający oszczepem, władający włócznią. W Polsce imię potwierdzone w formie Gerald, Gierołt (1393) oraz jako zawołanie heraldyczne.

Geralt z Rivii – fikcyjna postać, wiedźmin, bohater powieści i opowiadań Andrzeja Sapkowskiego oraz opartych na nich produkcji: komiksów, filmu, serialu telewizyjnego oraz gier komputerowych. Jego losy i przygody zostały spisane w kilku tomach opowiadań oraz liczącej pięć tomów Sadze o wiedźminie. W filmie Wiedźmin w Geralta wcielał się Michał Żebrowski, w grach komputerowych głosu postaci użyczał Jacek Rozenek, zaś w wydanym pod koniec 2011 roku słuchowisku – Krzysztof Banaszyk.Gerald Asamoah (ur. 3 października 1978 w Mampong w Ghanie) – niemiecki piłkarz, grający na pozycji pomocnika lub napastnika.

Gerald imieniny obchodzi:

 • 13 października, jako wspomnienie św. Geralda z Aurillac
 • 5 listopada
 • 5 grudnia, jako wspomnienie św. Geralda, arcybiskupa Bragi
 • Inne znane osoby o tym imieniu:

 • Geraldo Majella Agnelo – kardynał
 • Gerald Asamoah – niemiecki piłkarz
 • Gerald Dempsey Posey (ur. 1987) – amerykański baseballista
 • Gerald Ford – 38. prezydent USA i 40. wiceprezydent
 • Gerald Tinker (ur. 1951) – amerykański lekkoatleta sprinter, mistrz olimpijski z 1972 z Monachium, później zawodnik futbolu amerykańskiego
 • Postacie fikcyjne o imieniu Gerald:

  Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.Gerald Dempsey Posey (ur. 27 marca 1987) – amerykański baseballista występujący na pozycji łapacza i pierwszobazowego w San Francisco Giants.
 • Geralt z Riviiwiedźmin, bohater cyklu fantasy Andrzeja Sapkowskiego
 • Zapoznaj się również z:

 • Gerald, miasto, Franklin County, Missouri, USA
 • Gierałcice – 2 miejscowości w Polsce
 • Saint-Géraud-de-Corps
 • Saint-Guiraud
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Gerald. Deon.pl. [dostęp 2016-01-14].
  Geraldo Majella Agnelo (ur. 19 października 1933 w Juiz de Fora) – brazylijski duchowny katolicki, emerytowany arcybiskup Sao Salvador da Bahia, kardynał.Saint-Géraud-de-Corps – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Akwitania, w departamencie Dordogne. Nazwa miejscowości pochodzi od imienia św. Geralda.
  Warto wiedzieć że... beta

  13 października jest 286. (w latach przestępnych 287.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 79 dni.
  Gerald Alexander Tinker (ur. 19 stycznia 1951 w Miami na Florydzie) – amerykański lekkoatleta sprinter, mistrz olimpijski z 1972 z Monachium, później zawodnik futbolu amerykańskiego.
  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Deon.pl – katolicki portal społecznościowo-informacyjny założony i prowadzony przez Towarzystwo Jezusowe oraz Wydawnictwo WAM. Portal został uruchomiony w wersji beta w dniu 18 września 2009. Sama nazwa odnosi się do skrótu dwóch słów − Deus (Bóg) oraz On-line (W sieci).
  Języki germańskie – grupa języków w obrębie języków indoeuropejskich, którymi posługuje się kilkaset milionów mówiących na całym świecie. Wywodzą się ze wspólnego języka pragermańskiego.
  Saint-Guiraud – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Langwedocja-Roussillon-Midi-Pireneje, w departamencie Hérault.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.

  Reklama