George Robert Gray

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ilustracja przedstawiająca dzierzbowrona (Gymnorhina tibicen) z Genera of Birds

George Robert Gray (ur. 8 lipca 1808, zm. 6 maja 1872) — brytyjski zoolog i autor. Kierownik sekcji ornitologicznej w Muzeum Brytyjskim (teraz część Muzeum Historii Naturalnej w Londynie) przez 41 lat. Był młodszym bratem zoologa Johna Edwarda Graya i synem botanika Samuela Fredericka Graya.

Alfred Russel Wallace (ur. 8 stycznia 1823 w Usk (hrabstwo Monmouthshire, Walia), zm. 7 listopada 1913 w Broadstone (hrabstwo Dorset, Anglia) – brytyjski biolog i przyrodnik.John Edward Gray (ur. 12 lutego 1800, zm. 7 marca 1875) – brytyjski zoolog. Był starszym bratem George’a Roberta Graya.

Jego najważniejszym dziełem jest Genera of Birds (1844–49), ilustrowane przez Davida Williama Mitchella oraz Josepha Wolfa. Zawiera łącznie 46000 rzędów, rodzajów, rodzin i gatunków. Biografia

Urodził się 8 lipca 1808 roku w Londynie. Syn naturalisty i farmakologa Samuela Fredericka Graya. Uczył się w Merchant Taylor's School. Podjął się pracy w Muzeum Brytyjskim w 1831 roku. Początkowo katalogował owady, w 1833 roku wydał Entomology of Australia. Opisał wiele gatunków motyli. Współzałożyciel Royal Entomological Society of London. Jego imieniem nazwany został świerszczak tajgowy (Locustella fasciolata, ang. Gray's Grasshopper Warbler), którego opisał w 1860 roku, na podstawie okazu zebranego przez Alfreda Russela Wallace'a na Molukach.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
Publikacje
 • The Entomology of Australia, in a series of Monographs. Part I. The Monograph of the Genus Phasma. Londyn.
 • 1831 The Zoological Miscellany Zool. Miscell. (1): [1] 1-40
 • 1846 Descriptions and Figures of some new Lepidopterous Insects chiefly from Nepal, Londyn.
 • 1852 Catalogue of Lepidopterous Insects in the British Museum. Part 1. Papilionidae. [1853], "1852" iii + 84pp., 13pls.
 • 1871 A fasciculus of the Birds of China. Londyn, Taylor and Francis.
 • wraz z Richardem Bowdlerem Sharpe, The Zoology of the Voyage of HMS Erebus & HMS Terror. Birds of New Zealand, 1875
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Mearns: Biographies for Birdwatchers. Academic Press, 1988. ISBN 978-0124874220.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Genera of Birds w BioDiversityLibrary
 • Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.Dzierzbowron (Gymnorhina tibicen) – średniej wielkości czarno-biały ptak z rodziny ostrolotów, którego rodzimy zasięg obejmuje Australię i południową Nową Gwineę. Mimo że dawniej rozdzielany na trzy gatunki, obecnie przez IOC uznawany jest za jeden gatunek z dziewięcioma podgatunkami. Nazywany w języku angielskim Australian magpie – dosł. australijska sroka – ptak nie ma jednak nic wspólnego z eurazjatycką sroką, która jest przedstawicielem krukowatych. Dorosłe dzierzbowrony to dość krzepkie ptaki o długości ciała wahającej się między 37 a 43 cm i charakterystycznym czarno-białym upierzeniu, czerwonych oczach i mocnym, klinowatym, białoniebiesko-czarnym dziobie. Samiec i samica są podobne z wyglądu – można je rozróżnić po znakowaniu na grzbiecie. Ze względu na długie nogi dzierzbowron raczej chodzi zamiast skakać i większość czasu spędza na ziemi.
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  HMS Erebus – brytyjski okręt, który został zwodowany w 1826 roku. Zbudowany jako moździerzowiec, uczestniczył w wyprawach badawczych do Antarktyki i Arktyki. Zaginął w trakcie poszukiwań Przejścia Północno-Zachodniego w 1845 roku, jego wrak odnaleziono dopiero w 2014 roku.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Motyle, inaczej łuskoskrzydłe (Lepidoptera – z stgr. λεπίς lepis, dopełniacz λεπίδος lepidos – "łuska" i πτερόν pteron – "skrzydło") – rząd owadów uskrzydlonych, blisko spokrewniony z chruścikami.

  Reklama