George C. Scott

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
George C. Scott w filmie They Might Be Giants z 1971

George Campbell Scott (ur. 18 października 1927 w Wise, zm. 22 września 1999 w Westlake Village) – amerykański aktor filmowy, telewizyjny i teatralny.

Wyspy na Golfsztromie – amerykański dramat filmowy z 1977 roku na podstawie powieści Ernesta Hemingwaya pod tym samym tytułem. Detroit (wym. [dɨˈtrɔɪt]; z fr. cieśnina) – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Michigan na północnym brzegu rzeki Detroit łączącej jeziora St. Clair i Erie.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się w Wise w stanie Wirginia jako syn Heleny Agnes (z domu Slemp; 1904–1935) i George’a Deweya Scotta (1902–1988). Dorastał w Detroit, gdzie uczęszczał do Redford High School. W latach 1945-49 odbył służbę w United States Marine Corps. Studiował w University of Missouri.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Uniwersytet Missouri (ang. University of Missouri, skrótowo: Mizzou), pełna nazwa: Uniwersytet Missouri w Columbii (ang. University of Missouri-Columbia) – amerykańska uczelnia publiczna w mieście Columbia w stanie Missouri.

Kariera[ | edytuj kod]

W filmie Patton (1970; reż. Franklin J. Schaffner) wcielił się w autentyczną postać amerykańskiego generała z czasów II wojny światowej George’a Pattona. Za tę rolę otrzymał Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. Nagrody jednak nie przyjął. Był to pierwszy taki przypadek w historii Oscarów. Scott przez całe życie krytykował ceremonie wręczania Oscarów, uważał, że nagrody nie są uczciwą oceną pracy aktorów. Gdy przyznawano mu Oscara, nie był obecny na sali; twierdził, że wolał obejrzeć mecz hokejowy. Ponadto aktor otrzymał jeszcze 3 nominacje do Oscara (przyjął tylko pierwszą z nich). Były to nominacje za role drugoplanowe w filmach: Anatomia morderstwa (1959; reż. Otto Preminger) i Bilardzista (1961; reż. Robert Rossen) oraz za pierwszoplanową w filmie Szpital (1971; reż. Arthur Hiller).

Doktor Strangelove, czyli jak przestałem się martwić i pokochałem bombę (tytuł oryg. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb) – nakręcony w 1964 głośny film Stanleya Kubricka, luźno oparty na powieści Red Alert Petera George’a. Film ten stanowił dotkliwą satyrę na konflikty zimnej wojny, a w szczególności irracjonalność wojskowej doktryny wzajemnej anihilacji, na której opierał się ówczesny nuklearny wyścig zbrojeń. Doktor Strangelove rozpoczyna się od wydarzeń w fikcyjnej bazie Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, gdzie obłąkany generał Jack D. Ripper wydaje swoim pilotom rozkaz niesprowokowanego ataku jądrowego na ZSRR, wykorzystując do tego ściśle tajny plan ataku R, przewidziany na wypadek udanego zamachu Rosjan na najwyższe struktury władzy w USA.22 września jest 265. (w latach przestępnych 266.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 100 dni.

Życie prywatne[ | edytuj kod]

Scott miał trudny charakter; często popadał w konflikty podczas pracy na planach filmowych. Przez wiele lat zmagał się z alkoholizmem. Był pięciokrotnie żonaty. Po dwóch nieudanych związkach małżeńskich, z Carolyn Hughes (1951-1955), z którą miał córkę Victorię (ur. 19 grudnia 1952) i Patricią Reed (1955-1960), z którą miał dwójkę dzieci: syna Matthew (ur. 27 maja 1957) i córkę Devon Scott (ur. 29 listopada 1958), w roku 1960 poślubił aktorkę Colleen Dewhurst, z którym miała dwóch synów: Alexandra (ur. 1960) i Campbella Whalena (ur. 19 lipca 1961 w Nowym Jorku), powszechnie znanego z roli chorego na białaczkę Victora Geddesa w melodramacie Joela Schumachera Za wcześnie umierać (Dying Young, 1991) z Julią Roberts. W 1965 doszło do rozwodu, a 4 lipca 1967 ponownie ożenił się z Colleen Dewhurst, lecz 2 lutego 1972 ponownie się z nim rozwiodła. Ostatnie 27 lat życia spędził z aktorką Trish Van Devere.

Nowi centurionowie (ang. The New Centurions) – amerykański film kryminalny z gatunku neo-noir z 1972 roku w reżyserii Richarda Fleischera. Adaptacja powieści Josepha Wambaugha pod tym samym tytułem. Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.

Przez lata życia ciężko chorował na serce. Zmarł nagle w wyniku pęknięcia tętniaka aorty w wieku 72 lat.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Anatomia morderstwa (ang. Anatomy of a Murder) − amerykański dramat sądowy z 1959 roku na podstawie powieści Johna D. Voelkera, nominowany w siedmiu kategoriach do Oscara.
IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
Campbell Scott, właściwie Campbell Whalen Scott (ur. 19 lipca 1961 roku w Nowym Jorku) - amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, aktor głosowy.
Patton to amerykański film wyprodukowany w 1970 pokazujący postać generała George’a Pattona w okresie II wojny światowej. W filmie występują między innymi George C. Scott jako generał Patton, Karl Malden jako generał Omar Bradley i Michael Bates.
Robert Rossen (ur. 16 marca 1908 w Nowym Jorku, zm. 18 lutego 1966 tamże) – amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy.
Wirginia (ang. Virginia) – stan w Stanach Zjednoczonych na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Prawie dwie trzecie Wirginii jest zalesione, a branże związane z lasami zapewniają 17 mld dolarów rocznego przychodu dla gospodarki Wirginii (2% PKB), oraz ponad 100 tys. miejsc pracy.
II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

Reklama