Georg Schaltenbrand

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Georg Schaltenbrand (ur. 26 listopada 1897 w Oberhausen, zm. 24 października 1979 w Würzburgu) – niemiecki lekarz neurolog i psychiatra.

Schweinfurt - miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Dolna Frankonia, w regionie Main-Rhön, siedziba powiatu Schweinfurt, do którego jednak miasto nie należy.. Zamieszkuje je 53 247 mieszkańców (31 grudnia 2011). Najbliżej położone duże miasta: Norymberga ok. 100 km na południowej wschód, Frankfurt nad Menem - ok. 150 km na zachód i Lipsk - ok. 200 km na północ.PMID (ang. PubMed Identifier, PubMed Unique Identifier) – unikatowy identyfikator przypisany do każdego artykułu naukowego bazy PubMed.

Georg Schaltenbrand od 1932 pracował w klinice uniwersyteckiej i w Luftforschungsinstitut w Hamburgu. Od 1934 roku pracował w klinice chorób wewnętrznych i neurologicznych w Würzburgu. Był członkiem Stahlhelms i podpisał zobowiązanie lojalności wobec Adolfa Hitlera i rządu narodowych socjalistów. W tym okresie pracował w szpitalu psychiatrycznym w Werneck, powiat Schweinfurt. Dopuścił się wtedy badań na ludziach, mających określić zakaźny charakter stwardnienia rozsianego. Został za to po wojnie pozbawiony stanowiska w klinice. W 1950 roku został rehablilitowany. W 1950 roku założył Niemieckie Towarzystwo Neuropatologów (Vereinigung Deutscher Neuropathologen) którego był przewodniczącym w latach 1953–1954, w 1967 został honorowym przewodniczącym Niemieckiego Towarzystwa Neurologicznego (Deutsche Gesellschaft für Neurologie). W 1953 roku został prezesem Rady Medycznej Niemieckiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego (Deutsche Multiple Sklerose Gesellschaft). W 1969 roku przeszedł na emeryturę.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Stahlhelm (Stahlhelm, pol. Stalowy Hełm) - pełna nazwa: Bund der Frontsoldaten (Związek Żołnierzy Frontowych) – organizacja paramilitarna powstała po I wojnie światowej w Republice Weimarskiej. Początkowo organizacja skupiała weteranów I wojny światowej, następnie rozrosła się w bojówkę paramilitarną.

Wybrane prace[ | edytuj kod]

 • Psychiatrie in Peking. (1931)
 • Erzeugung extrapyramidaler Bewegungsstörungen durch Bulbokapnin beim Affen (1938)
 • Die Multiple Skerose des Menschen 1943
 • Neurologie, Teil 1 – 3, Verlag Dieterich, Wiesbaden 1948.
 • Przedmowa w: Percival Bailey. Die Hirngeschwülste (tłum. Dr. Arnold Weiss), Enke Verlag, Stuttgart 1936 (dodruk 1951), ISBN B0000BG2JX.
 • Grenzen der Maschinentheorie des Nervensystems, Studium Generale 8, 1955.
 • Zeit in nervenärztlicher Sicht, Enke Verlag, Stuttgart 1963, ISBN B0000BPVW4.
 • Spezielle neurologische Untersuchungsmethoden, Thieme Verlag, Stuttgart 1968.
 • Stereotaxy of the Human Brain (z Earlem A. Walkerem), Thieme Verlag, Stuttgart 1998, ​ISBN 3-13-583202-3​.
 • Atlas for Stereotaxy of the Human Brain (z Waldemarem Wahrenem), Thieme Verlag, Stuttgart 1992.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Georg Schaltenbrand, Psychiatrie in Peking, „Zeitschrift für die gesamte Neurologie und Psychiatrie”, 137 (1), 1931, s. 168–232, DOI10.1007/BF02864138, ISSN 0303-4194 (niem.).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Hopf HC. Georges Schaltenbrand (1897-1979). „J Neurol”. 223. 3, s. 153-8, 1980. PMID: 6157008. 
 • Stwardnienie rozsiane (łac. sclerosis multiplex, SM, ang. multiple sclerosis, MS) – przewlekła, zapalna, demielinizacyjna choroba ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do wieloogniskowego uszkodzenia (demielinizacji i rozpadu aksonów) tkanki nerwowej.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Percival Bailey (ur. 9 maja 1892, zm. 10 sierpnia 1973) – amerykański lekarz neuropatolog, neurochirurg i psychiatra.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Werneck – gmina targowa w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Dolna Frankonia, w regionie Main-Rhön, w powiecie Schweinfurt. Leży około 12 km na południowy zachód od Schweinfurtu, przy autostradzie A7, A70, drodze B19 i B26.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

  Reklama