• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Geografia Malezji  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Encyklopedia PWN – encyklopedia internetowa, oferowana – bezpłatnie i bez konieczności uprzedniej rejestracji – przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Encyklopedia zawiera około 122 tysiące haseł i 5 tysięcy ilustracji.Azja Południowo-Wschodnia – nazwa stosowana dla określenia regionu Azji obejmującego Półwysep Indochiński i Archipelag Malajski wraz z Filipinami. Obejmuje on zatem następujące państwa: Mjanma, Tajlandia, Kambodża, Laos, Wietnam, Malezja, Singapur, Indonezja, Timor Wschodni, Brunei i Filipiny. Zajmują one powierzchnię około 4,495 mln km², z liczbą ludności przekraczającą 550 mln mieszkańców (szacunek na rok 2004).
  Budowa geologiczna i rzeźba[ | edytuj kod]

  Ponad połowę powierzchni kraju stanowią tereny górskie i wyżynne. W Malezji Zachodniej, czyli na Półwyspie Malajskim ciągną się południkowo zerodowane i silnie rozczłonkowane pasma górskie. Największym z tych pasma jest Główny Grzbiet (Banjarah Besar), którego najwyższy szczyt Korbu wznosi się na 2183 m n.p.m. Na zachód od niego ciągną się pasma Keledang, Bintang, oraz niewysoki grzbiet Kedah. Na wschód od Głównego Grzbietu ciągnie się pasmo Benom oraz góry Tahan, gdzie znajduje się najwyższych szczyt Półwyspu Malajskiego o tej samej nazwie, który wznosi się na 2187 m n.p.m. Góry Półwyspu Malajskiego zbudowane są ze skał osadowych w skład których wchodzą kwarcyty, piaskowce i łupki. Pasmo wschodnie rozciąga się od wybrzeża Kelantanu do rzeki Pahang. Zachodnie pasma górskie są dłuższe i sięgają okolic stolicy kraju. Znaczną część półwyspu zajmują niziny, które są w wielu miejscach zabagnione i zbudowane z aluwiów naniesionych przez rzeki.

  Arni azjatycki, arni, bawół indyjski (Bubalus bubalis arnee) – duży ssak z rodziny wołowatych. Jest zwierzęciem zaadaptowanym do klimatu tropikalnego. Zjada roślinność bagienną, trawy i turzyce. Gatunek zagrożony wyginięciem (EN, Endangered). Wyżyna – obszar, którego wysokości bezwzględne przekraczają 300 metrów n.p.m., a wysokości względne są na ogół mniejsze niż 300 m. Z obszarów wyżyn wyłączane są bowiem obszary o szczególnie urozmaiconej rzeźbie i wysokościach względnych przekraczających 300 m stosunku do najbliższych den dolinnych, czyli góry. Różnice w wysokościach względnych w obrębie wyżyny są więc stosunkowo małe. W Polsce i innych krajach często przyjmuje się za dolną granicę wyżyn poziomicę 200 m n.p.m. Na mapie hipsometrycznej niższe wyżyny wyróżnione są barwami żółtymi, podobnie jak i najniższe partie gór, np. pogórza, natomiast najwyższe wyżyny - jasnymi odcieniami koloru brązowego. Nad wyżynami, powyżej 500 m n.p.m. rozciągają się góry niskie. Wyjątkiem w skali światowej jest Wyżyna Tybetańska, która znajduje się na wysokości około 4500 m n.p.m. Zalicza się ją do wyżyn, a nie do gór, ponieważ jest płaska - spełniony jest warunek deniwelacji (różnicy między dwoma wzniesieniami) mniejszej niż 300 metrów.

  Górzysty charakter ma malezyjska część Borneo. Wznosi się tam najwyższych szczyt kraju Kinabalu o wysokości 4175 m n.p.m. leży on w Górach Crockera. Góry w tej części Malezji są zbudowane z paleozoicznych piaskowców i wapieni, góry te zostały wypiętrzone w czasie orogenezy alpejskiej. Wzdłuż wybrzeży Borneo ciągnie się pas nadmorskich nizin, gdzie tak jak w przypadku Malezji Zachodniej tak i tu w wielu miejscach niziny są silnie zabagnione. W skład terytorium Malezji wchodzą niewielkie przybrzeżne wyspy: Penang i Tioman w Malezji Zachodniej, Banggai i Labuan w Malezji Wschodniej. Linia brzegowa Półwyspu Malajskiego jest słabo rozwinięta, brzeg morski Malezji Zachodniej ma postać głównie wybrzeża mangrowego. Linia brzegowa Malezji Wschodniej jest bardziej rozwinięta, szczególnie w jej zachodniej części oraz na wschodnim wybrzeżu, gdzie znajdują się wcinające się w głąb lądu zatoki. Wybrzeże na Borneo reprezentują głównie plaże, ale występują także we wschodniej części klify.

  Gunung Korbu (mal. ڬونوڠ كوربو) – drugi co do wysokości szczyt kontynentalnej części Malezji i całego Półwyspu Malajskiego (2183 m n.p.m.), leżący w górach Titiwangsa (część większego pasma Tenasserim) w prowincji Perak, blisko Ipoh. Jest to siódmy pod względem wysokości szczyt całej Malezji. Ma o 4 m wysokości mniej niż Gunung Tahan, ale przewyższa inne pobliskie góry na Półwyspie Malajskim, m.in. Gunung Yong Belar (2181 m n.p.m.) czy Gunung Gayong (2173 m n.p.m.). Do wspinania się na Korbu potrzebne jest pozwolenie Departamentu Leśnictwa, a także co najmniej 2 dni czasu.Malezja (malajski Malaysia) – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo; obszar 329 847 km², ludność 28 300 000 (wg stanu na 2010 r.), stolica Kuala Lumpur (ok. 1 500 000 mieszkańców), siedziba rządu w Putrajaya.
  Las tropikalny w Malezji

  Klimat[ | edytuj kod]

  Cały obszar Malezji leży w pasie klimatu równikowego, gdzie cyrkulacja monsunowa ma istotny wpływ na pogodę w tej części świata. Stałym elementem pogody w Malezji jest wysoka wilgotność, wysokie, prawie nie zmieniające się w ciągu roku temperatury, oraz częste burze.

  Tapir malajski, tapir czaprakowy (Tapirus indicus) - ssak z rodziny tapirowatych. Spotykany również pod nazwami tapir indyjski lub tapir azjatycki. Największy z czterech gatunków tapirów.Makau jest specjalnym regionem administracyjnym Chińskiej Republiki Ludowej, który leży na południowym wybrzeżu Chin, nad Morzem Południowochińskim. Obszar Makau jest niemal w całości zurbanizowany i leży w strefie klimatu monsunowego. Obecny krajobraz regionu został znacznie przeobrażony.

  Ilości opadów są duże i wynoszą od 2000 do 3000 mm, a na zachodnich stokach gór Półwyspu Malajskiego wzrastają do 4000 mm rocznie. W części zachodniej opady występują w ciągu całego roku z dwoma okresami – kwiecień oraz październik, gdzie opady są najsilniejsze i mają postać gwałtownych ulew, gdzie nieodłącznym elementem są burze. Na pozostałym obszarze, czyli w Malezji Wschodniej występuje jedno maksimum opadowe mające miejsce w listopadzie oraz w grudniu. Najniższe opady występują w kotlinach śródgórskich i obniżają się tam do około 1600 mm rocznie.

  Torf – skała osadowa powstała w wyniku zachodzących w szczególnych warunkach przemian obumarłych szczątków roślinnych, najmłodszy węgiel kopalny. Zawiera mniej niż 60% węgla.Hongkong jest specjalnym regionem administracyjnym Chińskiej Republiki Ludowej, leżącym nad Morzem Południowochińskim. Obszar Hongkongu zajmuje cały półwysep Koulun wraz z licznymi w tym rejonie wyspami przybrzeżnymi. Hongkong leży 60 km na wschód od Makau (leży on na przeciwległym brzegu ujścia Rzeki Perłowej. Po drugiej stronie chińskiej granicy leży miasto Shenzhen

  Temperatury w Malezji są wysokie i mają przebieg typowy dla klimatu równikowego. Średnia roczna oscyluje w granicach od 26° do 28 °C. W Malezji nie są notowane temperatury ekstremalne, choć na słońcu temperatura osiąga wartości dochodzące do 40 °C. W górach temperatury maleją wraz ze wzrostem wysokości. W Górach Crockera występują spadki do 0 °C.

  Sagownica zwyczajna (Metroxylon sagu (Rottb), nazywana także palmą sagową – gatunek rośliny z rodziny arekowatych. Pochodzi z Moluków i Nowej Gwinei, uprawiana głównie w Azji Południowo-Wschodniej. Roślina ważna gospodarczo, w niektórych krajach pozyskiwane z niej sago stanowi podstawowy produkt żywnościowy.Borneo – wyspa w Azji Południowo-Wschodniej, jedna z Wielkich Wysp Sundajskich. Największa wyspa Archipelagu Malajskiego i Azji, trzecia pod względem wielkości na świecie po Grenlandii i Nowej Gwinei.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Monarchia absolutna, absolutyzm – forma rządów występująca przede wszystkim we wczesnonowożytnej oraz starożytnej monarchii (przykładem starożytnej monarchii absolutnej może być ustrój Cesarstwa Rzymskiego) oraz mające ją uzasadnić doktryny polityczne.
  Islam (arab. الإسلام ; al-islām) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w niej objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi.
  Wapień – skała osadowa (chemogeniczna lub organogeniczna) zbudowana głównie z węglanu wapnia, przede wszystkim w postaci kalcytu.
  Pająki (Araneae) – najliczniejszy rząd pajęczaków, należy do niego ponad 40 tys. opisanych gatunków. Są to zwierzęta typowo lądowe, o wielkości od 0,5 mm do 12 cm ciała i do ok. 32 cm rozstawu odnóży.
  Słoń indyjski (Elephas maximus) – ssak z rzędu trąbowców, jeden z trzech żyjących gatunków rodziny słoniowatych, zamieszkujący lasy i zarośla Azji Południowej i Południowo-Wschodniej.
  Argus malajski (Argusianus argus) - ptak z rodziny kurowatych, jedyny żyjący przedstawiciel rodzaju Argusianus. Występuje w południowo-wschodniej Azji.
  Baram (hebr. ברעם) – kibuc położony w samorządzie regionu Ha-Galil ha-Eljon, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.