General Dynamics

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

General Dynamicsamerykańskie przedsiębiorstwo zbrojeniowe zajmujące się m.in. produkcją systemów lądowych oraz okrętów.

Cessna Aircraft Company – jeden z najbardziej znanych producentów lekkich samolotów (nazywanych dawniej Columbia). Historia firmy sięga początków XX w., kiedy to w 1911 r. Clyde Cessna, farmer zamieszkały w USA, wybudował drewniany samolot i przeleciał nim jako pierwszy trasę pomiędzy rzeką Missisipi oraz Górami Skalistymi. Sukces biznesowy jest zasługą jego wnuka – Dwane’a Wallace’a. London – miasto w Kanadzie w prowincji Ontario, położone na południowy zachód od Toronto, nad rzeką Thames. London jest 11. co do liczby mieszkańców miastem Kanady i jednym z największych ośrodków przemysłowych prowincji Ontario.

W latach 1953–1994 do korporacji należał producent samolotów Convair. W latach 1962–1963 Convair produkował rakiety nośne Atlas dla programu Merkury. W państwowych zakładach Air Force Plant 4 Fort Worth w Teksasie, używanych wcześniej przez Convair, wyprodukowano w latach 1967–1976 562 General Dynamics F-111 Aardvark oraz ponad 2600 General Dynamics F-16 Fighting Falcon między 1976 i 1993. Na początku lat 90. przedsiębiorstwo wycofało się z produkcji lotniczej i kosmicznej: w 1992 dział rakietowy kupił Hughes, w 1993 dział kosmiczny trafił do Martin Marietta, w 1992 kupiona w 1985 Cessna została odkupiona przez Textron, pozostałości Convair w 1994 przejął McDonnell Douglas, a dział produkcji F-16 w 1993 przejął Lockheed Corporation. Przedsiębiorstwo skupiło się na produkcji sprzętu dla wojsk lądowych i marynarki wojennej, w 1995 zakupiono stocznię Bath Iron Works, która od 1989 produkowała niszczyciele typu Arleigh Burke. W 1999 wróciło do produkcji samolotów, przejmując Gulfstream Aerospace.

Lima – miasto w Stanach Zjednoczonych, w Ohio, siedziba Hrabstwa Allen W 2000 roku miasto zamieszkiwało 40 235 mieszkańców. Ontario – prowincja Kanady. Ontario jest najludniejszą i najprężniejszą ekonomicznie częścią Kanady. W granicach Ontario znajduje się stolica Kanady Ottawa, największe miasto Kanady Toronto, a także największa aglomeracja tzw. Golden Horseshoe. W 1855 stacjonujący tam żołnierze angielskiej armii wymyślili hokej na lodzie.

Części składowe i produkty[ | edytuj kod]

 • General Dynamics' Electric Boat Division (Okręty podwodne typu Virginia; 5 z 10 sztuk)
 • Bath Iron Works (Niszczyciele rakietowe typu Arleigh Burke; 34 z 62 sztuk)
 • Gulfstream Aerospace
 • Lima Army Tank Plant (M1 Abrams)
 • General Dynamics Land Systems–Canada, London, Ontario (Stryker, LAV III)
 • General Dynamics European Land Combat Systems (Mowag Piranha, ASCOD)
 • General Dynamics Armament and Technical Products (GUA-17, GUA-22)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. General Dynamics Annual Report 2014 (ang.). [dostęp 2015-05-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-01-27)].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona internetowa General Dynamics (ang.)
 • International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Lockheed - amerykańska wytwórnia zbrojeniowa specjalizująca się w produkcji statków powietrznych, założona w 1932, w 1995 przekształcona w Lockheed Martin.
  ASCOD (Austrian Spanish Cooperation Development) – bojowy wóz piechoty produkcji austriacko-hiszpańskiej. W armii hiszpańskiej pojazd nosi oznaczenie Pizarro, natomiast w austriackiej Ulan. Obok wersji podstawowej, do rodziny ASCOD należy m.in. lekki czołg wyposażony w armatę kalibru 105 mm, wóz zabezpieczenia technicznego, rakietowy niszczyciel czołgów oraz ambulans.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Okręty podwodne typu Virginia (New Attack Submarine – NSSN) – amerykańskie wielozadaniowe okręty podwodne z napędem atomowym, stanowiące drugi w kolejności amerykański – i na świecie – typ okrętów czwartej generacji. Jednostki typu Virginia, opracowane pierwotnie jako uzupełnienie, a następnie jako tańsza alternatywa dla okrętów typu Seawolf, przystosowane są zarówno do wykonywania klasycznych operacji myśliwskich, jak też taktycznych uderzeń na cele lądowe, misji typu SEAL oraz wsparcia oddziałów na lądzie i operacji radioelektronicznych. Okręty przeznaczone są zarówno do działania w głębokich wodach oceanów, jak też w wodach przybrzeżnych.
  Bath Iron Works (GD/BIW) - stocznia położona nad rzeką Kennebec w mieście Bath, w stanie Maine. Stocznia buduje jednostki zarówno dla odbiorców cywilnych jak i wojskowych. Od 1995 roku jest własnością koncernu General Dynamics.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  F-16 Fighting Falcon (ang. Walczący Sokół) – samolot wielozadaniowy zaprojektowany przez amerykańską wytwórnię General Dynamics. Od 1993 produkowany przez Lockheed Corporation, obecnie Lockheed Martin. Od drugiej połowy lat 70 XX w. do 2007 wyprodukowano 4459 egzemplarzy.

  Reklama