Geirangerfjorden

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Geirangerfjorden

Geirangerfjordenfiord w południowo-zachodniej Norwegii, w 2005 roku wraz z Nærøyfjorden wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Fiord ma długość 15 kilometrów i otoczony jest stromymi, skalistymi zboczami, po których spływają liczne wodospady, m.in. De Syv Søstrene (Wodospad Siedmiu Sióstr). Na okolicznych wzgórzach rozsiane są dawne, opuszczone farmy. Między wioskami Geiranger i Hellesylt, leżącymi na przeciwległych krańcach wąskiej doliny fiordu, kursują promy.

UNESCO (ang. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization;pol. Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury; łac. unesco – łączę się w jedno) – organizacja wyspecjalizowana ONZ, której podstawowym celem jest wspieranie współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury, sztuki i nauki, a także wzbudzanie szacunku dla praw człowieka, bez względu na kolor skóry, status społeczny i religię.Geiranger – wieś w zachodniej Norwegii, w okręgu Møre og Romsdal, w gminie Stranda. Położona jest na brzegu fjordu Geirangerfjorden. Mieszka w niej 250 osób.
Wodospad De Syv Søstrene wpadający do Geirangerfjorden

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Scandinavian & Baltic Europe, LonelyPlanet Publications 2001, str. 384
  • Warto wiedzieć że... beta

    Nærøyfjorden - fiord w gminie Aurland, okręgu Sogn og Fjordane, w południowo-zachodniej Norwegii. W 2005 roku został wraz z Geirangerfjorden wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Fiord ma długość 18 kilometrów, a jego głębokość w zależności od miejsca wynosi od 10 do 500 metrów. Niedaleko wioski Gudvangen do fiordu uchodzi rzeka Nærøydalselvi. Na zachodnim brzegu znajduje się miejscowość Bakka z zabytkowym kościołem.
    Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
    Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

    Reklama