gedit

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

gedit – edytor tekstu oparty na bibliotece GTK+. Należy do projektu GNOME (dlatego nazwa zaczyna się od litery „g”). Zapewnia kolorowanie składni.

Fedora (do wersji 6 Fedora Core, niekiedy nieprawidłowo określana jako Fedora Linux) – nazwa następcy wolnej dystrybucji Red Hat Linux rozwijanej przez Fedora Project i finansowanej głównie przez Red Hat. Twórcy Fedory stawiają na innowacyjność, dlatego też kolejne wydania pojawiają się często i zawierają najnowsze dostępne oprogramowanie, nawet jeśli prace nad stabilną wersją nie zostały jeszcze ukończone. Z tego powodu oraz faktu ścisłego powiązania z Red Hatem, często lecz niesłusznie Fedorę określa się mianem "poligonu Red Hata". W czerwcu 2005 utworzono Fundację Fedora, mającą w zamierzeniu koordynować prace nad Fedorą w większym stopniu, niezależnie od Red Hata.Poniższe zestawienie prezentuje podstawowe funkcje edytorów tekstu. Informacje o dodatkowych możliwościach edytorów można uzyskać na indywidualnych stronach programów. Programy są porównywane w podstawowej stabilnej wersji bez dodatkowych rozszerzeń.

Od innych linuksowych edytorów tekstu odróżniają go karty, dzięki którym można edytować wiele plików w ramach jednorazowo uruchomionego programu. gedit zapewnia pełną integrację ze środowiskiem GNOME.

gedit jest częścią wielu dystrybucji systemu operacyjnego GNU/Linux, takich jak Debian GNU/Linux i Fedora. Od grudnia 2008 roku jest również dostępny dla użytkowników systemów Microsoft Windows.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Kate
 • porównanie edytorów tekstu
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. gedit-40.1.news (ang.). ftp.gnome.org, 2021-04-17. [dostęp 2021-08-28].
  2. gedit-41.alpha.news (ang.). ftp.gnome.org, 2021-07-18. [dostęp 2021-08-28].
  3. Paolo Borelli: Late Christmas gift for Windows users (ang.). blogs.gnome.org, 2008-12-25. [dostęp 2016-10-11].
  Reklama