Geberit

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Siedziba Geberit AG

Geberit AG – szwajcarskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją technologii sanitarnej (m.in. spłuczek, stelaży do WC, umywalek oraz bidetów). Zostało założone w 1874 roku w miasteczku koło Zurychu przez Caspara Melchiora Alberta Geberta. Na początku firma zajmowała się produkcją jedynie spłuczek. Od lat 70. produkuje również inne urządzenia techniki sanitarnej. Od 1995 roku działa również w Polsce pod nazwą Geberit Sp. z o.o.. Jej siedziba w Polsce mieści się w Warszawie. Od 1999 roku przedsiębiorstwo notowane jest na Szwajcarskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. SIX Swiss Exchange (dawniej SWX Swiss Exchange) – giełda papierów wartościowych w Szwajcarii; zlokalizowana w Zurychu.

W wyniku akwizycji koncernu Sanitec w 2015 roku, Grupa Geberit rozszerzyła swoją obecność w branży sanitarnej. Dotychczas, jako lider technologii sanitarnej w Europie, posiadała dominującą pozycję w zakresie produkcji oraz dystrybucji systemów sanitarnych i rurowych. Rezultatem przejęcia jest wzbogacenie portfolio o kategorię wyposażenia łazienek - ceramikę sanitarną, meble łazienkowe, kabiny i wanny. Nowe marki w Grupie Geberit to KOŁO, Keramag oraz Keramag Design.

Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Oficjalna strona internetowa Geberit Polska
  • Oficjalna strona internetowa marki KOŁO i Keramag
  • Oficjalna strona internetowa marki Keramag Design
  • Warto wiedzieć że... beta

    Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
    Zurych (niem. Zürich; fr. Zurich; wł. Zurigo; romansz Turitg; w miejscowym dialekcie Züri) – miasto w północno-wschodniej Szwajcarii, nad Jeziorem Zuryskim oraz rzekami Limmat i Sihl, stolica kantonu Zurychu; największe miasto i główny ośrodek gospodarczy kraju. Zurych jest największym kompleksem urbanistycznym Szwajcarii.

    Reklama