Gazownia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gazowniaprzedsiębiorstwo zajmujące się jedną lub kilkoma gałęziami przemysłu: odgazowywaniem węgla i wytwarzaniem z niego gazu koksowniczego, przesyłaniem gazu do odbiorców, zakład zasilający urządzenia w paliwo gazowe. W powszechnym znaczeniu pod terminem gazownia rozumie się zakład przesyłający gaz do odbiorców. W Polsce zajmuje się tym Polska Spółka Gazownictwa, spółka-córka PGNiG.

Gazownia miejska w Krakowie – gazownia wybudowana w latach 1856–1857 przez Niemieckie Kontynentalne Towarzystwo Gazowe z Dessau.Kraków Łęg – kolejowa stacja towarowa w Krakowie, w dzielnicy Łęg, w województwie małopolskim. Została oddana do użytku w 1972 roku przez Polskie Koleje Państwowe.

Pierwsza gazownia powstała w Wielkiej Brytanii w 1795 roku, zaś na terenach obecnej Polski (a wtedy obszary obcych państw rozbiorowych) w Szczecinie (w ówczesnym Stettinie, w Prusach Wschodnich) w 1846 roku, we Wrocławiu (1846 lub 1847), Brzegu (1848) Gdańsku (1853). Później kolejno w latach 1856-1857 w Warszawie (1856), Krakowie i Poznaniu, a w 1858 we Lwowie.

Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.Poznański Rocznik Archiwalno-Historyczny - rocznik wydawany nieregularnie od 1993 roku przez Archiwum Państwowe w Poznaniu i Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział poznański. Publikuje prace naukowe z zakresu historii regionalnej i archiwistyki, także materiały z rozmaitych sesji lub konferencji. Skład redakcji tworzą m.in.: Krzysztof Stryjkowski, Irena Radtke, Irena Mamczak-Gadkowska, Przemysław Wojciechowski (przewodniczący).

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. definicja.net [dostęp 2017-01-18] [zarchiwizowane z adresu 2017-01-19].
  2. Nowa nazwa najważniejszej spółki córki PGNiG, wnp.pl [dostęp 2017-01-18] (pol.).
  3. Gazownia - WIEM, darmowa encyklopedia, portalwiedzy.onet.pl [dostęp 2017-01-19].
  4. Historia Gazownictwa - Portal korporacyjny, gk.pgnig.pl [dostęp 2017-01-18] (pol.).
Gaz koksowniczy – paliwo uzyskiwane poprzez przemysłowe wygrzewanie węgla kamiennego w temperaturze 900–1100 °C w specjalnie w tym celu skonstruowanym piecu koksowniczym, bez dostępu tlenu. Gaz koksowniczy zaliczany jest do gazów węglowych, tj. gazów powstających w wyniku termicznej obróbki węgla.Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) – największa spółka w Polsce zajmująca się poszukiwaniem i wydobywaniem gazu ziemnego i ropy naftowej. Działalność prowadzi głównie w Polsce, a także za granicą – w Libii, Pakistanie, Czechach, Danii, Niemczech.
Warto wiedzieć że... beta

Szczecin (niem. Stettin, szw. Stettin, łac. Sedinum lub Stetinum – miasto na prawach powiatu, stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego, położone nad Odrą oraz jeziorem Dąbie. Szczecin jest trzecim pod względem zajmowanej powierzchni (300,55 km² z czego prawie 24% zajmują grunty pod wodami) i siódmym pod względem liczby ludności miastem Polski. Centrum aglomeracji szczecińskiej. Według danych z 30 czerwca 2012 roku miasto miało 409 211 mieszkańców.

Reklama