• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gaudenty z Novary

  Przeczytaj także...
  Ambroży z Mediolanu, właśc. Ambrosius Aurelius, cs. Swiatitiel Amwrosij, jepiskop Mediołanskij (ur. ok. 339 w Trewirze , zm. 4 kwietnia 397 w Mediolanie) – arcybiskup Mediolanu, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego, Wyznawca, ojciec i doktor Kościoła.Piemont (wł. Piemonte) – kraina historyczna i region administracyjny w północno-zachodnich Włoszech. Od zachodu graniczy z Francją, od północy ze Szwajcarią i regionem Dolina Aosty, od wschodu z Lombardią i Emilią-Romanią, a od południa z Ligurią.
  Novara – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Piemontu, w prowincji Novara, położone w północno-zachodniej części kraju, na zachód od Mediolanu. Według danych na rok 2004 gminę zamieszkiwało 101 921 osób, a gęstość wynosiła 989,5 os./km.

  Gaudenty z Novary (wł. Gaudenzio di Novara, ur. 327 w Ivrei, zm. 22 stycznia 418 w Novarze) – pierwszy biskup Novary, święty Kościoła katolickiego. Jego wspomnienie liturgiczne wypada 22 stycznia.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Gaudenty urodził się w Ivrei, w rodzinie pogańskiej. W rodzinnym mieście rozpoczął swoją drogę do chrześcijaństwa, która zakończyła się w Vercelli, u boku Euzebiusza, pierwszego biskupa w Piemoncie. Według niektórych, właśnie w Vercelli Gaudenzio przyjął święcenia kapłańskie. Biskup Euzebiusz wysłał go wkrótce do Novary, do pomocy księdzu Lorenzo, który samotnie głosił ewangelię na ciągle jeszcze pogańskim terenie. Był to wówczas okres szerzenia się arianizmu, którego zwolennicy zaprzeczali boskiej naturze Chrystusa, ciesząc się poparciem cesarza Konstancjusza II. Po synodzie w Mediolanie w 355 roku Konstancjusz II skazał na wygnanie biskupa Atanazego Wielkiego i kilku jego zwolenników, w tym Euzebiusza, do którego potajemnie dołączył Gaudenty. Wkrótce jednak, z nakazu Euzebiusza, powrócił do Włoch, by kontynuować swoje nauczanie, zwłaszcza w Novarze, gdzie zamordowano księdza Lorenza. Zajął jego miejsce, popierany przez nowego przyjaciela, Ambrożego, biskupa Mediolanu. W 398 roku Gaudenty został konsekrowany przez następcę Ambrożego, Symplicjana na biskupa Novary, którą to funkcję pełnił przez dwadzieścia lat, umacniając chrześcijaństwo i kształcąc uczniów aspirujących do kapłaństwa. Wkrótce po jego śmierci rozniosły się pogłoski o jego cudach czynionych mocą modlitwy.

  Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Relikwie świętego znajdują się w Novarze w bazylice pod jego wezwaniem będącej najwyższym kościołem Włoch.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Domenico Agasso: San Gaudenzio Vescovo (wł.). www.santiebeati.it. [dostęp 2018-01-12].
  2. Comune di Novara: Basilica di San Gaudenzio (wł.). www.cupolasangaudenzio.it. [dostęp 2018-01-18].
  3. GCatholic.org: Basilica di S. Gaudenzio (ang.). www.gcatholic.org. [dostęp 2018-01-18].
  Atanazy Wielki, gr. Μέγας Αθανάσιος, Atanazy Aleksandryjski, gr. Αθανάσιος Αλεξανδρείας, cs. Swiatitiel Afanasij Wielikij, archijepiskop Aleksandrijskij (ur. ok. 295, zm. 2 maja 373) – biskup Aleksandrii, pisarz wczesnochrześcijański, teolog-apologeta, kaznodzieja, ojciec i doktor Kościoła, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Euzebiusz z Vercelli (ur. ok. 283 na Sycylii, zm. 1 sierpnia 371 w Vercelli) – jeden ze starożytnych italskich pisarzy wczesnochrześcijańskich, teolog – apologeta, pierwszy biskup Vercelli, święty Kościoła katolickiego.
  Bazylika San Gaudenzio (pol. bazylika św. Gaudentego) – rzymskokatolicki kościół w Novarze. Jest kościołem parafialnym w parafii pod tym samym wezwaniem, należącej do dekanatu Novara w diecezji Novara. Jest najwyższym kościołem we Włoszech. Nosi zwyczajowy tytuł bazyliki mniejszej.
  Biskup (łac. episcopus z gr. ἐπίσκοπος episkopos: nadzorca, opiekun) – w Kościołach chrześcijańskich duchowny o najwyższych święceniach. Urząd kościelny w Kościele katolickim i w kościołach prawosławnych uznawany za najwyższy stopień sakramentu kapłaństwa.
  Święty (hebr. qodesz lub kodesz oznacza oddzielony) – stosowane przez chrześcijan określenie człowieka w sposób wybitny realizującego określone specyficzne dla nich wartości - często pełniący funkcję wzorca osobowego lub wręcz otaczany kultem. Mianem świętego określa się zazwyczaj męczenników za wiarę, mistyków, ludzi o wielkiej pobożności, często założycieli bractw religijnych i zakonów, ale też filozofów i kapłanów.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Symplicjan z Mediolanu, właśc. Symplicjan Soresini, wł. Simpliciano Soresini (ur. ok. 320, zm. ok. 401 w Mediolanie) – arcybiskup Mediolanu, uznawany przez Kościół katolicki za świętego, nazywany kapitanem świętych.
  Arianizm – doktryna teologiczna Ariusza (zm. 336), prezbitera Kościoła w Aleksandrii w Egipcie, zaprzeczająca dogmatowi o Trójcy Świętej – tzw. antytrynitaryzm – w kontekście sporów o rozumienie chrześcijańskiego monoteizmu. Ariusz, wykształcony w szkole antiocheńskiej, uznawał pochodzenie Syna od Boga Ojca na zasadzie stworzenia/zrodzenia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.