Garry Marshall

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Garry Kent Masciarelli (ur. 13 listopada 1934 w Nowym Jorku, zm. 19 lipca 2016 w Burbank) – amerykański reżyser, aktor, producent, i scenarzysta filmowy oraz telewizyjny.

Carole Penny Marshall (ur. 15 października 1942 w Nowym Jorku) – amerykańska reżyserka, producentka i aktorka filmowa pochodzenia włosko-angielsko-szkockiego.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Życiorys[ | edytuj kod]

Słynie przede wszystkim jako twórca popularnych komedii romantycznych, z których największy sukces odniósł film Pretty Woman (1990) z Julią Roberts i Richardem Gere’em w rolach głównych. Do współpracy z duetem Gere i Roberts powrócił w 1999, realizując komedię Uciekająca panna młoda. W obu tych filmach sam pojawił się w epizodycznych rolach. Ponadto zagrał w przeszło 20 filmach, kreując role drugoplanowe.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie.

Był twórcą serialu Happy Days.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Ucieczka do Edenu (tyt. oryginalny Exit to Eden) – powieść erotyczna amerykańskiej autorki Anny Rice, wydana po raz pierwszy w 1985 roku pod pseudonimem Anne Rampling. Dedykowana jest Stanowi Rice.
Uciekająca panna młoda (ang. Runaway Bride) – amerykańska komedia romantyczna w reżyserii Garry’ego Marshalla z 1999 roku.
Pamiętnik księżniczki – amerykański film fabularny z 2001 roku, ekranizacja popularnej książki. Powstał sequel filmu – Pamiętnik księżniczki 2: Królewskie zaręczyny.
Trzymaj ze Steinami lub Moja bar micwa (ang. Keeping Up with the Steins) – amerykański film komediowy z 2006 roku napisany przez Marka Zakarina oraz wyreżyserowany przez Scotta Marshalla. Wyprodukowany przez Miramax Films.
Sabrina, nastoletnia czarownica – amerykański serial telewizyjny (sitcom dla młodzieży), emitowany w latach 1996-2003 przez stację ABC. Serial jest adaptacją popularnej serii komiksów o czarownicy Sabrinie.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Richard Tiffany Gere (ur. 31 sierpnia 1949 roku w Filadelfii, w stanie Pensylwania) – amerykański aktor i producent filmowy.

Reklama