Galloway

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mapa Galloway

Galloway (gael. Gall-Ghaidhealaibh) – region w południowo-zachodniej Szkocji, między zatoką Solway Firth na południu i zatoką Firth of Clyde na północy. Obejmuje obszary dawnych hrabstw Kirkcudbrightshire i Wigtownshire, stanowiących część jednostki administracyjnej Dumfries and Galloway. Zajmuje powierzchnię ok. 5 tys. km². Najwyżej położonym szczytem regionu jest Merrick, wznoszący się na 843 m n.p.m. W zachodniej części Galloway znajduje się półwysep Rhins of Galloway, którego południowy kraniec, przylądek Mull of Galloway, stanowi najdalej wysunięty na południe punkt Szkocji. Gospodarka regionu oparta jest przede wszystkim na hodowli bydła (bezrogie bydło rasy Galloway).

Wigtownshire (także Wigtown, gael. Siorrachd Wigtown) – hrabstwo historyczne na południowo-zachodnim krańcu Szkocji, w granicach współczesnego hrabstwa Dumfries and Galloway, do 1975 roku pełniło funkcję administracyjną. Od strony południowej oblewa je Morze Irlandzkie, a od zachodu Kanał Północny, ma rozwiniętą linię brzegową. Sąsiaduje z hrabstwami Ayrshire (na północy) i Kirkcudbrightshire (na wschodzie). Z tym ostatnim tworzy krainę historyczną Galloway. Powierzchnia hrabstwa wynosi 1258 km². Ośrodkiem administracyjnym było miasto Wigtown. Dumfries and Galloway (gael. Dùn Phris agus an Gall-Ghaidhealaibh) – jednostka administracyjna (council area) w południowo-zachodniej Szkocji, dawniej region administracyjny (1973-1996), z siedzibą w Dumfries.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Galloway, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2014-04-25].
  2. Galloway (ang.). Encyclopedia Britannica. [dostęp 2014-04-25].
Szkocja (gael. Alba, wym. [ˈalˠ̪apə]; sco. i ang. Scotland) – kraj stanowiący część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W przeszłości był niezależnym królestwem. Obejmuje północną część wyspy Wielkiej Brytanii oraz archipelagi: Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Na południu graniczy z Anglią. Krajobraz w przeważającej części wyżynny i górski. Klimat umiarkowanie ciepły, wybitnie morski. Stolicą Szkocji jest Edynburg, a największym miastem Glasgow. Rhins of Galloway (także The Rhins) – półwysep w południowo-zachodniej Szkocji, w hrabstwie Dumfries and Galloway (historycznie w Wigtownshire). Półwysep o podłużnym kształcie rozciąga się południkowo na długości około 45 km, od przylądków Milleur Point i Corsewall Point na północy do Mull of Galloway na południu. Otoczony od zachodu przez Kanał Północny, od północnego wschodu przez zatokę Loch Ryan, a od południowego wschodu – zatokę Luce. Środkowa część półwyspu połączona jest przesmykiem ze stałym lądem (wyspą Wielka Brytania).
Reklama