Gali Atari

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gali Atari w Audytorium Manna w 1981

Gali Atari (hebr.) גלי עטרי, właśc. Awigail Atari (ur. 29 grudnia 1953 w Rechowot w Izraelu) – izraelska piosenkarka i aktorka.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Jizhar Kohen (hebr.: יזהר כהן, ang. Izhar Cohen, ur. 13 marca 1951 w Tel Awiwie) – izraelski muzyk, piosenkarz i aktor, zwycięzca 23. Konkursu Piosenki Eurowizji w 1978 roku.

Życiorys[ | edytuj kod]

W 1978 nawiązała współpracę z zespołem Milk and Honey, w skład którego wchodzili Re’uwen Gwitrz, Szmulik Bilu i Jehuda Tamir. Wspólnie reprezentowali Izrael w odbywającym się w Jerozolimie 24. Konkursie Piosenki Eurowizji. Zdobyli 125 punktów i pokonawszy reprezentantki Hiszpanii – Betty Missiego (116 p.) i FrancjiAnne-Marie David (106 p.) zwyciężyli z piosenką „Hallelujah”. Było to drugie zwycięstwo reprezentantów Izraela startujących w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1973 roku – rok wcześniej triumfowali Jizhar Kohen z zespołem Alphabeta.

Hallelujah – wykonywana po hebrajsku piosenka, z którą Gali Atari i zespół Milk and Honey (reprezentanci Izraela) wygrali 24. Konkurs Piosenki Eurowizji w 1979 roku.Audytorium Manna (hebr. היכל התרבות, Heichal Hatarbut) – największa sala koncertowa w Tel Awiwie, w Izraelu. Jest siedzibą Filharmonii Izraela.

Piosenka „Hallelujah” skomponowana przez Kobiego Oszrata ze słowami Szimrit Orr w kwietniu 1979 dotarła do pozycji 5. w UK Singles Chart. Utwór stał się międzynarodowym przebojem i doczekał się wielu wersji w różnych językach. Po konkursie Atari kontynuowała współpracę z Milk and Honey, skupiając się głównie na krajowym rynku muzycznym. Wydawała również albumy solowe.

UK Singles Chart – notowania opracowywane przez The Official Charts Company, w oparciu o aktualną sytuację na brytyjskim rynku muzycznym. Obejmują one okres od niedzieli (godz. 0:01) do soboty (północ) każdego tygodnia, a sporządzone na podstawie otrzymanych danych listy drukowane są w magazynie Music Week oraz publikowane w Internecie na stronie internetowej radia BBC Radio 1. Dane dotyczące sprzedaży poszczególnych singli czy albumów pochodzą ze współpracy z ok. 6,500 sklepów oraz części internetowych stron, oferujących muzykę cyfrowo. W przeciwieństwie do amerykańskich zestawień statystyki radiowe i telewizyjne nie są brane pod uwagę przy tworzeniu notowań.Jerozolima (hebr. ירושלים, trl. Yerushalayim, trb. Jeruszalajim; arab. القدس, trl. Al-Quds, trb. Al-Kuds oraz اورشليم trl. Ūrushalīm, trb. Uruszalim, łac. Hierosolyma, Aelia Capitolina – zobacz też: nazwy Jerozolimy) – największe miasto Izraela, stolica administracyjna Dystryktu Jerozolimy i stolica państwa Izraela (według izraelskiego prawa). Znajduje się tutaj oficjalna siedziba prezydenta, większość urzędów państwowych, sąd najwyższy, parlament i inne.

Wystąpiła w trzech filmach reżysera Awiego Naszera – m.in. w komedii muzycznej Ha-Lahaka/The Band, a także sitcomie Miszpachat Azany z 1999 roku. Pojawiała się także w kilku filmach dokumentalnych i wielu programach telewizyjnych.

Filmografia[ | edytuj kod]

 • Ha-Lahaka/The Band (1978)
 • Dizengoff 99 (1979)
 • Showrim (1985)
 • serial Miszpachat Azany (1989)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Gali Atari w bazie IMDb (ang.)
  2. Gali Atari (ang.). discogs.com. [dostęp 2016-05-20].
  3. David Roberts: British Hit Singles & Albums (19th ed.). Londyn: Guinness World Records Limited, 2006, s. 366.
  4. Eurovision Song Contest 1979 (ang.). eurovision.tv. [dostęp 2016-05-18].
  5. Winners of the 1970s – What happened to them? (ang.). eurovision.tv. [dostęp 2016-05-18].
  6. About Milk and Honey (ang.). eurovision.tv. [dostęp 2016-05-18].
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Milk and Honey ((hebr.) חלב ודבש Chalaw u-Dewasz) – izraelski zespół muzyczny. Zwycięzca Konkursu Piosenki Eurowizji w 1979 roku.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  23. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 22 kwietnia 1978 w Paryżu, we Francji. Wystąpiło 20 krajów, w tym powracająca Turcja i Danią, która wróciła po 12-letniej przerwie. Konkurs pierwszy raz poprowadziła więcej niż jedna osoba – konferansjerami zostali Denise Fabre i Léon Zitrone.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Rechowot (hebr. רחובות, Reẖovot arab. رحوبوت / رحوفوت) – miasto położone w Dystrykcie Centralnym w Izraelu. Leży na równinie Szaron w aglomeracji miejskiej Tel Awiwu, znanej jako Gusz Dan.

  Reklama