Galeria Narodowa w Pradze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Galeria Narodowa w Pradze (czes. Národní galerie v Praze, NG) – galeria sztuki w Pradze, narodowa instytucja kultury.

Barok (z por. barocco – "perła o nieregularnym kształcie" lub z fr. baroque – "bogactwo ozdób") – główny kierunek w kulturze środkowo i zachodnioeuropejskiej, którego trwanie datuje się na zakres czasowy od końca XVI wieku do XVIII wieku. Uznany za oficjalny styl Kościoła katolickiego czasów potrydenckich, stąd pojawiające się jeszcze w połowie XX wieku zamienne określenia: "sztuka jezuicka" czy "sztuka kontrreformacyjna". W odróżnieniu od humanizmu antropocentrycznego doby renesansu, barok reprezentował humanizm teocentryczny. W znaczeniu węższym, barok to jeden z nurtów literackich XVII wieku, koegzystujący z klasycyzmem i manieryzmem; od niego XX-wieczni literaturoznawcy wyprowadzili jednak nazwę dla całej epoki.Franciszek Józef I, niem. Franz Joseph I, węg. I. Ferenc József (ur. 18 sierpnia 1830 w pałacu Schönbrunn koło Wiednia, zm. 21 listopada 1916 tamże) – przedstawiciel domu habsbursko-lotaryńskiego, od 1848 cesarz Austrii i apostolski król Węgier (koronowany w 1867).

5 lutego 1796 Stowarzyszenie Patriotycznych Przyjaciół Sztuki (Společnost vlasteneckých přátel umění) założyło galerię obrazów (Obrazárna Společnosti vlasteneckých přátel umění), która stała się podstawą obecnej Galerii Narodowej. Organizacja skupiała przedstawicieli szlachty i mieszczaństwa.

Zdziar nad Sazawą (czes. Žďár nad Sázavou, niem. Saar) – miasto w Czechach, w kraju Vysočina. Według danych z 31 grudnia 2003 powierzchnia miasta wynosiła 3 706 ha, a liczba jego mieszkańców 24 030 osób.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

W 1902 dołączono Galerię Sztuki Nowoczesnej Królestwa Czeskiego (Moderní galerie Království českého), która była fundacją cesarza Franciszka Józefa I.

W 1918 kolekcja Stowarzyszenia Patriotycznych Przyjaciół Sztuki przeszła na własność państwa czechosłowackiego, natomiast Galeria Sztuki Nowoczesnej Królestwa Czeskiego pozostała niezależną fundacją. W 1942 włączono ją do Galerii Narodowej. Decyzję tę potwierdzono w 1949.

Pałac we Frysztacie (czes. Zámek Fryštát) to zabytek historyczny znajdujący się w granicach miasta Karwiny. Położony jest tuż przy rynku w jednej z głównej dzielnic - Frysztacie, stanowiącej historyczne centrum miasta.Czechosłowacja (czes. Československo, słow. Česko-Slovensko lub Československo) – państwo w Europie Środkowej istniejące w latach 1918-1938 i 1945-1992. 1 stycznia 1993 w miejscu Czechosłowacji powstały dwa nowe państwa – Czechy i Słowacja. Kraj graniczył z Niemcami (1949-90: NRD i RFN), Polską, ZSRR (1991: Ukrainą), Rumunią (do 1939), Węgrami i Austrią. Stolicą Czechosłowacji była Praga.

Galeria Narodowa eksponuje swoje zbiory w następujących miejscach:

 • Klasztor św. Agnieszki – zbiory czeskiej i środkowoeuropejskiej sztuki średniowiecznej
 • Klasztor św. Jerzego – zbiory sztuki z czasów cesarza Rudolfa II oraz sztuki barokowej
 • Pałac Kinskich – ekspozycja czeskich pejzaży od XVII do XIX w.
 • Pałac Sternbergów – sztuka europejska od antyku do baroku
 • Pałac Schwarzenbergów – sztuka barokowa w Czechach, ekspozycja otwarta 29 marca 2008
 • Veletržní palác - kolekcja sztuki XIX w. i współczesnej
 • dom Pod Czarną Matką Bożą
 • pałac we Frysztacie
 • Zdziar nad Sazawą - klasztor
 • Dawne wystawy[ | edytuj kod]

 • Zamek Zbrasław – kolekcja sztuki azjatyckiej i orientalnej, do 2009
 • Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Azja (gr. Ἀσία Asía, łac. Asia) – część świata, razem z Europą tworząca Eurazję, największy kontynent na Ziemi. Z powodów historycznych i kulturowych sama Azja bywa również nazywana kontynentem (zob. alternatywne listy kontynentów).
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Zbrasław (cz. Zbraslav) - najbardziej wysunięta na południe dzielnica Pragi. Leży około 10 km na południe od centrum miasta, u ujścia Berounki do Wełtawy, w administracyjnej dzielnicy Praga 16.
  Rudolf II Habsburg (ur. 18 lipca 1552 w Wiedniu, zm. 20 stycznia 1612 w Pradze) – cesarz rzymski, król Czech w latach 1576-1611, król Węgier (jako Rudolf I) i arcyksiążę Austrii (jako Rudolf V) w latach 1576-1608 z dynastii Habsburgów.
  Klasztor św. Agnieszki w Pradze, czes. Anežský klášter - zespół zabudowań klasztornych znajdujących się w północnej części Starego Miasta w Pradze.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

  Reklama