Galeria Katowicka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Galeria Katowickagaleria handlowa znajdująca się przy ul. 3 Maja 30 w Katowicach. Galeria powstała równolegle z modernizacją głównego dworca kolejowego w Katowicach oraz dworca autobusów miejskich – tworzy z nimi jeden kompleks.

Ulica 3 Maja w Katowicach − jedna z najważniejszych i najbardziej reprezentacyjnych ulic w katowickim Śródmieściu. Według Cushman & Wakefield jest również piątą najdroższą ulicą w Polsce (dane z 2010 i 2011).Inwestycja w ujęciu ekonomicznym to nakład gospodarczy poniesiony na utrzymanie, tworzenie lub zwiększanie kapitału (np. maszyn i urządzeń, budynków czy zapasów). Zgodnie z inną definicją inwestycja to wyrzeczenie się obecnych, pewnych korzyści na rzecz niepewnych korzyści w przyszłości.

Historia obiektu[ | edytuj kod]

W 2007 roku PKP podjęły decyzję o modernizacji dworca kolejowego w Katowicach i jego najbliższej okolicy. Inwestycja zakładała budowę dworca kolejowego, podziemnego dworca autobusowego, Galerii Katowickiej, budynku biurowego oraz przebudowę infrastruktury drogowej oraz reorganizację i uporządkowanie przestrzeni miejskiej w okolicy dworca. Konkurs na przeprowadzenie całości inwestycji wygrała hiszpańska spółka Neinver. 31 maja 2011 roku nastąpiło wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowego dworca i galerii. Generalnym wykonawcą inwestycji był Strabag Sp. z o.o. Otwarcie galerii nastąpiło 18 września 2013 roku o godzinie 10. Pierwszym właścicielem galerii były Neinvera (firma która zbudowała obiekt) oraz spółka Polskie Koleje Państwowe. Około 2010 roku połowę udziałów w galerii kupił Meyer Bergman European Retail Partners, a w późniejszym czasie dokupił resztę. Meyer sprzedał galerię funduszowi emerytalnemu Employees Provident Fund of Malaysia w marcu 2018 roku.

Strabag – europejska spółka budowlana mająca siedzibę w Wiedniu (wcześniej w Spittal) w Austrii notowana na Deutsche Börse we Frankfurcie.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Kamień węgielny (rzadziej węgłowy) – w budownictwie tradycyjnym - kamień w narożu ściany wieńcowej, na którym opiera się węgieł ściany. Współcześnie najczęściej określa się tak pierwszy położony kamień lub cegłę, rozpoczynającą budowę. Dawniej umieszczano na nim imię budowniczego, dziś dołącza się także informacje o dacie budowy, inwestorze itp. Wmurowanie kamienia węgielnego jest zazwyczaj związane z ceremonią podpisania aktu erekcyjnego.
Centrum handlowe – forma koncentracji przestrzennej różnorodnych detalicznych jednostek handlowych i usługowych, prowadzonych zazwyczaj przez różne przedsiębiorstwa, stanowiąca pewną całość i przystosowana do kompleksowej obsługi klientów.
Katowice (niem. Kattowitz, śl. Katowicy, czes. Katovice) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa śląskiego, dawniej województwa katowickiego, główny ośrodek Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Z liczbą 307 233 mieszkańców jest 10. miastem w kraju pod względem liczby ludności i 11. pod względem powierzchni, mając prawie 165 km².

Reklama