Galeazzo II Visconti

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Galeazzo II Visconti

Galeazzo II Visconti (ur. ok. 1320, zm. 4 sierpnia 1378 w Pavii) – senior Pavii, Como, Novary, Vercelli, Asti, Alby, Tortony, Alessandrii i Vigevano, oraz współwładca Mediolanu razem z braćmi Matteo II i Bernabò.

Karol IV Luksemburski (ur. 14 maja 1316 w Pradze, zm. 29 listopada 1378 tamże) – syn i następca Jana Luksemburskiego oraz Elżbiety, córki króla Wacława II, siostry króla Wacława III – z dynastii Przemyślidów. Margrabia Moraw od 1334, hrabia Luksemburga 1346–1353, król rzymski od 1346, król czeski od 1346 jako Karol I, Święty Cesarz Rzymski od 1355, margrabia Brandenburgii 1373-1378. Na chrzcie otrzymał zwyczajowe u Przemyślidów imię Wacław, ale przy bierzmowaniu przyjął imię Karol.Królestwo Sardynii – państwo historyczne istniejące już od średniowiecza, od 1720 pod rządami dynastii sabaudzkiej, w 1743 połączone z Księstwem Sabaudii-Piemontu.

Życiorys[ | edytuj kod]

Herb rodziny Viscontich

Był synem Stefano Viscontiego i Walentyny Doria. W 1343 odbył pielgrzymkę do Jerozolimy. W 1345 został wygnany z Mediolanu przez swego stryja Luchino Viscontiego, ale wkrótce został wezwany przez arcybiskupa Giovanniego, który zaczął sprawować samodzielnie rządy w Mediolanie po śmierci brata. Giovanni ustanowił go gubernatorem Bolonii. W 1350 ożenił się z Bianką Sabaudzką. Sześć lat później walczył przeciwko Estensi i Gonzagom, mając jako dowódcę swych wojsk Pandolfo Malatestę. Tego samego roku w bitwie pod Casorate zwyciężywszy wojska cesarskie Karola IV dowodzone przez Markwalda von Raudeck, rozszerzył strefę swoich wpływów. Po śmierci brata Matteo II dzielił z bratem Bernabò władzę w państwie, zarządzając całą częścią zachodnią.

15 października jest 288. (w latach przestępnych 289.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 77 dni.Bianka Sabaudzka, wł. Bianca di Savoia (ur. w 1336 w Chambéry, zm. 31 grudnia 1387 w Pawii) – żona Galeazzo II Viscontiego, pana Mediolanu, matka Gian Galeazzo Viscontiego pierwszego księcia Mediolanu, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli rodu Viscontich.

Uchodził za człowieka próżnego, przykładającego wagę do przepychu i zbytku. Był inicjatorem budowy wielu gmachów w Mediolanie i w całym państwie. Zawdzięcza mu się poprawienie wyglądu stolicy. Zazwyczaj sprawy militarne powierzał sławnym kondotierom. Prowadził nie tylko wojny z nieprzyjaciółmi zewnętrznymi, ale musiał także poskramiać liczne rebelie poddanych.

Jerozolima (hebr. ירושלים, trl. Yerushalayim, trb. Jeruszalajim; arab. القدس, trl. Al-Quds, trb. Al-Kuds oraz اورشليم trl. Ūrushalīm, trb. Uruszalim, łac. Hierosolyma, Aelia Capitolina – zobacz też: nazwy Jerozolimy) – największe miasto Izraela, stolica administracyjna Dystryktu Jerozolimy i stolica państwa Izraela (według izraelskiego prawa). Znajduje się tutaj oficjalna siedziba prezydenta, większość urzędów państwowych, sąd najwyższy, parlament i inne.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Od 1362 stan jego zdrowia zdecydowanie się pogorszył. Przeniósł się więc z dworem do Pavii, gdzie zmarł w 1378. Jego syn Gian Galeazzo Visconti, po odsunięciu od władzy swego stryja Bernabò, stał się jedynym seniorem Mediolanu, a wkrótce księciem.

Potomstwo[ | edytuj kod]

 • Pozamałżeńskie
 • Cesare
 • Beatrice
 • Małżeństwo z Bianką Sabaudzką
 • Gian Galeazzo (ur. 15 października 1351)
 • Maria (ur. 1352)
 • Violante (ur. 1354), druga żona Lionela z Antwerpii, 1. księcia Clarence
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • I Visconti
 • Alessandria (piem. Lissandria) – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Piemont, w prowincji Alessandria. Miasto leży nad rzeką Tanaro, ok. 90 km na południowy wschód od Turynu. Alessandria jest ważnym węzłem kolejowym, ze stacją Alessandria.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Visconti – ród arystokracji włoskiej wzmiankowany już w XI wieku. Wywodzi się od Ottona, rycerza zasłużonego w czasie I wyprawy krzyżowej, który został w 1078 r. wicehrabią (visconte) Mediolanu. Tytuł ten dał początek nazwisku. Z rodu tego pochodził Teobaldo Visconti, od 1271 papież Grzegorz X. Azzo i Lucchino (XIV. w.) narzucili panowanie niemal całej Lombardii i sięgnęli aż do Piemontu. Podzielone posiadłości rodowe zjednoczył Gian Galleazzo hrabia Virtu (1351–1402), gdy kupił u cesarza Wacława tytuł księcia Mediolanu, opanował Pizę, Sienę, Perugię, Padwę, Bolonię. Nosił się z myślą pozyskania dla siebie korony zjednoczonych Włoch. Jego panowanie zapewniło miastom włoskim potęgę i dobrobyt. W Piacenzy odnowił uniwersytet 1447. Po wygaśnięciu głównej linii, panowanie przeszło na dom Sforzów.
  Pawia (wł. Pavia, łac. Ticinum) – miasto i gmina we Włoszech (Lombardia), położone w zachodniej części Niziny Padańskiej nad rzeką Ticino, ok. 30 km na południe od Mediolanu. Ośrodek administracyjny prowincji Pawia. Pawia liczy 71 tys. mieszkańców (2004). Rozwinięty przemysł metalurgiczny (hutnictwo żelaza), maszynowy, elektrotechniczny (produkcja maszyn do szycia) i metalowy. Nadto zakłady przemysłu chemicznego (fabryka włókien sztucznych), włókienniczego i spożywczego (produkcja wina). Węzeł komunikacyjny. Uniwersytet (założony w 1361). Ośrodek turystyczny.
  Królestwo Włoch – państwo o ustroju monarchicznym położone na Półwyspie Apenińskim, na południe od Alp i na wyspach Sardynia i Sycylia. Powstało w 1861 roku w wyniku procesu zjednoczenia Włoch, poprzez przyłączenie do Królestwa Sardynii państw Półwyspu Apenińskiego. Włochami rządziła dynastia sabaudzka do 1946 roku, kiedy to zniesiono tam monarchię konstytucyjną i wprowadzono republikę parlamentarną, a tym samym Królestwo Włoch przestało istnieć.
  Vigevano – miasto i gmina we Włoszech, w regionie Lombardia, w prowincji Pawia, na Nizinie Padańskiej. Według danych na rok 2004 gminę zamieszkują 54 672 osoby, 666,7 os./km².
  Como – miasto we Włoszech, w regionie Lombardia, stolica prowincji Como, przy granicy ze Szwajcarią. Miasto znajduje się nad jeziorem o tej samej nazwie, zwanym również Lario.
  Królestwo Włoch (1805–1815) – państwo w północno-środkowych Włoszech. Proklamowane w miejsce Republiki Włoskiej w 1805. Jego królem został Napoleon I Bonaparte, a wicekrólem - Eugeniusz de Beauharnais.
  Lionel z Antwerpii, 1. książę Clarence KG, ang. Lionel of Anrwerp, 1st Duke of Clarence (ur. 29 listopada 1338 w Antwerpii, zm. 7 października 1368 w Alba), trzeci syn (drugi, który przeżył dzieciństwo) i piąte dziecko króla Anglii - Edwarda III i jego żony Filipy de Hainault.

  Reklama