Gabriel Ramanantsoa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gabriel Ramanantsoa (ur. 13 kwietnia 1906 w Antananarywie, zm. 9 maja 1979 w Paryżu) – malgaski polityk, były prezydent i premier. W latach 1972–1975 sprawował dyktatorską władzę będąc jednocześnie prezydentem i premierem.

Philibert Tsiranana (ur. 12 października 1912 w Ambarikorano, zm. 16 kwietnia 1978 w Antananarywie) – malgaski przywódca polityczny.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Życiorys[ | edytuj kod]

W 1960 roku został szefem generalnym armii. Władzę objął w maju 1972 roku na skutek wprowadzenia stanu wojennego przez prezydenta Philiberta Tsiranana. Stan wojenny został wprowadzony w wyniku powstania chłopskiego i strajków. Władza Ramanantsoa została uznana przez opozycję wobec poprzedniego rządu. 11 października 1972 roku prezydent ulegając presji publicznej, zrezygnował z prezydentury i złożył swój urząd na ręce Ramanantsoa. Objął urząd premiera i prezydenta jednocześnie. Pod jego rządami nastąpił zwrot w polityce zewnętrznej i wewnętrznej. Rozpoczął proces tzw. malgasizacji kraju i przeprowadził reformy społeczno-gospodarczo. Osłabił więzi z Francją, a w 1973 roku wycofał kraj ze strefy franka i wprowadził osobną walutę. Równocześnie nawiązał relacje z krajami socjalistycznymi i arabskimi. Reżim wojskowy Ramanantsoa nie rozwiązał problemów ekonomicznych. W środowisku sprawujących władzę wojskowych dochodziło do sporów na tle etnicznym. 31 grudnia 1974 roku kilku oficerów podjęło się próby puczu. 5 lutego 1975 zrezygnował z władzy i przekazał urząd w ręce pułkownika Richarda Ratsimandrava.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Madagaskar (malg. Madagasikara, fr. Madagascar), oficjalnie Republika Madagaskaru (malg. Repoblikan’I Madagasikara, fr. République de Madagascar) – państwo wyspiarskie położone na Madagaskarze w zachodniej części Oceanu Indyjskiego, u południowo-wschodnich wybrzeży Afryki. Madagaskar jest czwartą co do wielkości wyspą na świecie i pierwszą w Afryce. Po rozpadzie superkontynentu Gondwana około 88 mln lat temu Madagaskar oddzielił się od subkontynentu indyjskiego, co pozwoliło rodzimej faunie i florze ewoluować we względnej izolacji. W związku z tym Madagaskar ma bardzo bogaty ekosystem; ponad 90% malgaskiej dzikiej przyrody nie występuje w żadnym innym miejscu na Ziemi. Lokalna przyroda jest jednak zagrożona przez dynamicznie wzrastającą populację ludzi, rozwijającą się infrastrukturę i przemysł oraz przez zmiany klimatu.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Gabriel Ramanantsoa (niem.). munzinger.de. [dostęp 2015-05-20].
  2. Madagaskar. Historia, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2016-09-05].
  3. Philibert Tsiranana. [dostęp 2010-09-09].
  4. M. Brown, Recent History, w: Africa South of the Sahara 2004. red. K. Murison. s. 630. [dostęp 2010-09-09].
  5. H.C. Metz: Independence, the First Republic, and the Military Transition, 1960-75.
Warto wiedzieć że... beta

Richard Ratsimandrava (ur. 21 marca 1931 w Antananarywie, zm. 11 lutego 1975 w Antananarywie), wojskowy i polityk Madagaskaru.
SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

Reklama