Gabriel Maria Allegra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gabriel Maria Allegra, wł. Gabriele Maria Allegra (ur. 26 grudnia 1907 w San Giovanni la Punta, zm. 26 stycznia 1976 w Hongkongu) – włoski biblista katolicki, tłumacz, poliglota, socjolog, filozof, misjonarz w Chinach, franciszkanin, błogosławiony Kościoła katolickiego.

Generałowie franciszkanów – najwyżsi przełożeni zakonu założonego przez Franciszka z Asyżu. Wspólnota, która w ciągu wieków dzieliła się na różne gałęzie, powstała w roku 1209. Prowincje Zakonu Braci Mniejszych − autonomiczne jednostki zakonne z punktu widzenia prawa kanonicznego, zarządzane przez ministrów prowincjalnych. W Zakonie Braci Mniejszych prowincje zgrupowane są w konferencje (terytorialne, językowe), do których należą również niższe rangą kustodie. Prezesi konferencji nie sprawują władzy nad poszczególnymi prowincjałami i prowincjami.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodził się w San Giovanni la Punta (Sycylia). W roku 1923 wstąpił do nowicjatu braci mniejszych w Bronte. W latach 1926–1930 studiował w Kolegium Międzynarodowym Sant'Antonio w Rzymie, gdzie podjął decyzję o przetłumaczeniu Biblii na język chiński. W latach 1931–1940 pracował na misjach w Hengyang w Chinach, gdzie rozpoczął samodzielnie tłumaczyć Pismo Święte. W 1941, po krótkim pobycie i ukończeniu niektórych kursów z biblistyki we Włoszech, powrócił do Chin przez Japonię, gdzie spotkał się z Teilhardem de Chardin. W 1944 dokończył tłumaczenie Starego Testamentu. W 1945 założył Studium Biblijne w Pekinie, które z czasem z powodów politycznych zostało przeniesione do Hongkongu. W latach 1960–1963 pełnił funkcję prefekta Studium Socjologicznego w Singapurze. 24 grudnia 1968 opublikował pierwszy pełny katolicki przekład Pisma Świętego w jednym tomie w języku chińskim (stąd „Biblia Bożonarodzeniowa”).

Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Antonianum – Papieski Uniwersytet Antonianum, franciszkańska szkoła wyższa na prawach papieskich. Założona w roku 1887 w czasie generalatu Bernardyna Del Vago z Portogruaro. Ma swoją siedzibę w Rzymie w okolicach Lateranu. Działalność dydaktyczną zainaugurowała 20 listopada 1890 jako Collegium S. Antonii Patawini in Urbe. Pius XI ogłosił kanoniczną erekcję franciszkańskiego ośrodka naukowego 17 maja 1933. Otrzymała prawo nazywania się uczelnią papieską 14 czerwca 1938. Do rangi Uniwersytetu Papieskiego Antonianum zostało podniesione przez papieża Jana Pawła II 11 stycznia 2005.

W ciągu swojego życia wiele podróżował, wygłaszając odczyty i prowadząc zajęcia dydaktyczne na różnych uniwersytetach: Studium Biblicum Franciscanum w Jerozolimie, Uniwersytet Oksfordzki, Monachium, Palermo, Koulun, Makau, Kobe, Tajwan, Nowy Jork, Korea. Władał 11 językami. Zmarł w Hongkongu. W roku 2002 w obecności papieża Jana Pawła II został zatwierdzony dokument o autentyczności cudu dokonanego za wstawiennictwem Gabriela Marii Allegra. 29 września 2012 odbyła się beatyfikacja o. Gabriela Allegry w bazylice katedralnej pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Acireale na Sycylii.

Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

Relikwie zostały przeniesione i przechowywane są w Kościele św. Błażeja w Acireale.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Paolo Risso: Beato Gabriele Maria (Giovanni Stefano) Allegra (wł.). www.santiebeati.it, 2013-04-09. [dostęp 2015-03-24].
 2. Antonio Borrelli: Il missionario francescano padre Gabriele Maria Allegra (wł.). www.santiebeati.it, 2013-04-09. [dostęp 2015-03-24].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Studium Biblicum Franciscanum w Jerozolimie (ang. • wł. • fr. • hiszp.)
 • Gabriele Allegra (wł.)
 • Beatyfikacja tłumacza Biblii na chiński. Deon.pl, 28.09.2012. [dostęp 2016-11-19].
 • Koulun (chiń. Jiulong, ang. Kowloon) - region w Hongkongu. Wraz z półwyspem Koulun i Nowym Koulunem liczy 2 063,3 tys. mieszkańców (2003). Jest to olbrzymi ośrodek handlowo-finansowy o międzynarodowym znaczeniu, a także międzynarodowy port morski i lotniczy.Włosi – naród zamieszkujący Włochy. We Włoszech jest ich około 56 mln, z czego prawie połowa wszystkich osób pochodzenia włoskiego mieszka poza Włochami, a najwięcej w Brazylii, Argentynie i w USA. Mówią językiem włoskim. Religią większości Włochów jest katolicyzm.
  Warto wiedzieć że... beta

  Papież (Ojciec Święty) (łac. Summus Pontifex, od staroż. Pontifex Maximus; wł. papa, gr. pappas; forma funkcjonująca w języku polskim pochodzi od czeskiego papež) – biskup Rzymu, zwierzchnik Kościoła katolickiego, głowa Stolicy Apostolskiej oraz Suweren Państwa Miasto Watykan. Obecnym papieżem jest Franciszek.
  Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.
  Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.
  Jerozolima (hebr. ירושלים, trl. Yerushalayim, trb. Jeruszalajim; arab. القدس, trl. Al-Quds, trb. Al-Kuds oraz اورشليم trl. Ūrushalīm, trb. Uruszalim, łac. Hierosolyma, Aelia Capitolina – zobacz też: nazwy Jerozolimy) – największe miasto Izraela, stolica administracyjna Dystryktu Jerozolimy i stolica państwa Izraela (według izraelskiego prawa). Znajduje się tutaj oficjalna siedziba prezydenta, większość urzędów państwowych, sąd najwyższy, parlament i inne.
  Franciszkanizm w literaturze – tendencje w literaturze XX wieku nawiązujące do idei franciszkanizmu i jego protagonisty św. Franciszka z Asyżu. Bohater literatury nurtu franciszkańskiego to człowiek prosty, radujący się z życia, głęboko religijny i miłujący naturę. Pochwała prostego stosunku do świata łączy się często w utworach tego nurtu ze świadomym uproszczeniem kompozycji i stylu.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Reklama