Sea Wolf (pocisk rakietowy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z GWS Sea Wolf)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rakieta Sea Wolf w muzeum Port Adelaide

Sea Wolfbrytyjski rakietowy system obrony bliskiej przestrzeni powietrznej wokół okrętu, skonstruowany do zwalczania pocisków przeciwokrętowych poruszających się z prędkością do Ma 2.

Pasmo X (ang. X band) — fragment widma fal elektromagnetycznych w zakresie promieniowania mikrofalowego o częstotliwościach od 8 do 12,5 GHz. Pasmo to jest wykorzystywane przez niektóre satelity telekomunikacyjne, oraz wojskowe radary, głównie lotniczych systemów kierowania ogniem. Pojęcie pasma X jest używane również w odniesieniu do rozszerzonego pasma AM.Sea Cat to brytyjski morski kierowany przeciwlotniczy pocisk rakietowy (klasy woda-powietrze), krótkiego zasięgu, z możliwością wykorzystania go do zwalczania celów nawodnych w zasięgu widzialności. Istniała również wersja lądowa zestawu nazwana Tigercat.

Opis[ | edytuj kod]

System oparty był na radiowym naprowadzaniu komendowym (ang. Command-to-the-line-of-sight) z dyferencyjnym śledzeniem radarowym i/lub telewizyjnym. Prędkość i manewrowość pocisku zapewniała skuteczność zwalczania pocisków przeciw okrętowych poruszających się z prędkością nie większa niż 2 Ma, a także innych celów powietrznych.

Wirginia (ang. Virginia) – stan w Stanach Zjednoczonych na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Prawie dwie trzecie Wirginii jest zalesione, a branże związane z lasami zapewniają 17 mld dolarów rocznego przychodu dla gospodarki Wirginii (2% PKB), oraz ponad 100 tys. miejsc pracy. Fregaty rakietowe typu 23 - brytyjskie fregaty rakietowe wchodzące od 1989 w skład Royal Navy. Okrętom nadawano imiona książąt Wielkiej Brytanii. Zbudowano 16 okrętów, z czego 3 sprzedano do Chile. Okręty znane są także jako typ Duke.

Sea Wolf GWS 25 Mod 0[ | edytuj kod]

System łączy w sobie dziewięć elementów:

 • Radar obserwacji typu 967;
 • Radar śledzenia typu 910 oraz telewizyjny system śledzenia;
 • Antena nadawcza komend;
 • Wyrzutnia;
 • Pociski i system ich transportu
 • system transmisji danych;
 • zespół systemu ścieżki celowania;
 • konsola operacyjna;
 • magazyn pocisków.
 • Działający w pasmach I oraz J (X) radar śledzenia typu 910 używany jest we współdziałaniu z radarem obserwacji typu 967 lub 968 zdolnym do śledzenia pocisków przeciw okrętowych również na najbliższych dystansach. Radar ten zapewnia wysoką dokładność śledzenia, niezbędną do naprowadzania pocisku na cel metodą Command-to-the-line-of-sighte. Po wystrzeleniu pocisku w kierunku śledzonego celu, Sea Wolf jest natychmiast uchwytywany wiązką radaru i automatycznie wycelowywany. Cel pozostaje także śledzony za pomocą systemu telewizyjnego, a informacje o nim przekazywane do systemu ścieżki (kanału) celowania. W rezultacie, pocisk oraz cel śledzone są równocześnie, zaś zmiany pozycji tego ostatniego, kierunku oraz prędkości po odpowiedniej obróbce przekazywane są do pocisku w formie mikrofalowych komend radiowych. Radar tego typu zdolny jest do śledzenia i naprowadzania wielu pocisków Sea Wolf w tym samym czasie. Informacje pochodzące z tego radaru, mogą być również używane przez okrętowe systemy CIWS.

  Fregaty typu Leander - brytyjskie fregaty, które zaczęły wchodzić w skład Royal Navy od 1963. Łącznie zbudowano 26 jednostek w trzech wersjach produkcyjnych. W ramach licencji okręty budowano w Australii (6 jako typ River), Holandii (6 jako typ Van Speijk) i Indiach (6 Nilgiri i 3 Godavari).Douglas A-4 Skyhawk (pierwotnie A4D Skyhawk) – amerykański pokładowy samolot szturmowy produkowany przez zakłady Douglas (od 1967 McDonnell Douglas).

  Zasięg wynosi ok. 6,5 km, a w wersji pionowego startu 10 km. Może zwalczać cele na pułapie od 4,7 m do 3050 m.

  Pocisk wystrzeliwany był początkowo z sześcioprowadnicowych wyrzutni używanych na fregatach typu 22 i przebudowanych typu Leander Batch 3. Następnie przystosowano go do pionowego startu (VLS) i w tym charakterze używany jest na fregatach typu 23. Dzięki dodatkowemu stopniowi startowemu, zwiększeniu uległ zasięg pocisku.

  Wojna o Falklandy lub wojna o Malwiny (hiszp. Guerra de las Malvinas/Guerra del Atlántico Sur, ang. Falklands War lub Falklands Conflict/Crisis) – konflikt zbrojny pomiędzy Argentyną i Wielką Brytanią, do którego doszło w marcu 1982 roku. Wyspy na południowym Atlantyku należące do Wielkiej Brytanii zostały zaatakowane przez wojska argentyńskie. Konflikt trwał do czerwca 1982. W wyniku wojny Falklandy pozostały we władaniu Wielkiej Brytanii, co było zgodne z oczekiwaniami ich mieszkańców, a rządząca Argentyną junta wojskowa upadła i wprowadzono tam demokrację.Vertical Launching System (lub Vertical Launch System, w skrócie VLS, ang. system odpalania pionowego, czasami tłumaczone też jako pionowe wyrzutnie pokładowe) to typ wyrzutni pocisków rakietowych i odrzutowych używany na wielu nowoczesnych okrętach. W systemie tym każdy pocisk ustawiony jest pionowo w indywidualnej komorze.

  System został użyty bojowo podczas wojny o Falklandy. Oficjalnie przyznano mu zniszczenie pięciu samolotów, lecz według niektórych autorów były to trzy lub cztery. 12 maja 1982 roku fregata „Brilliant” zestrzeliła dwa samoloty argentyńskie Douglas A-4 Skyhawk, a trzeci rozbił się podczas manewru unikowego. Podczas ataku kolejnych samolotów tego dnia nie osiągnięto już sukcesów, gdyż system kierowania ogniem się zawiesił. Część źródeł przypisuje rakiecie Sea Wolf fregaty „Broadsword” zestrzelenie samolotu Dagger 21 maja, lecz możliwe że był to zestaw Sea Cat innego okrętu. 23 maja kolejny A-4B został zestrzelony przez Sea Wolf fregaty „Broadsword” lub naziemny system Rapier.

  CIWS (ang. Close-In Weapon System), system artyleryjski obrony bezpośredniej – system uzbrojenia składający się z szybkostrzelnego działka kalibru 20–30 mm z własnym komputerowym systemem kierowania ognia i radarem artyleryjskim, najczęściej zblokowanym na jednej podstawie. Podstawowym przeznaczeniem CIWS jest zwalczanie nisko lecących pocisków przeciwokrętowych oraz samolotów. Jest on całkowicie autonomiczny. We własnym zakresie wykrywa cele, namierza, a także wybiera najgroźniejsze i niszczy za pomocą serii pocisków przeciwpancernych.Fregaty rakietowe typu 22 – brytyjskie fregaty rakietowe budowane w trzech podstawowych seriach dla Royal Navy. Okręty tego typu wzięły udział w wojnie o Falklandy w 1982.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Rapier – brytyjski pocisk rakietowy ziemia-powietrze zaprojektowany w latach 60. XX wieku i używany przez British Army oraz Royal Air Force.

  Reklama