GALT

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

GALT (ang. gut-associated lymphoid tissue) – określenie na całość tkanki limfatycznej występującej w obrębie przewodu pokarmowego.

Kępki Peyera – stanowią część układu immunologicznego, związaną z błoną śluzową przewodu pokarmowego (GALT). Są to skupiska grudek limfatycznych skupionych znajdujących się w błonie śluzowej i podśluzowej jelita cienkiego (głównie w jelicie krętym).Wyrostek robaczkowy (łac. appendix vermiformis) – cienkie uwypuklenie jelita ślepego u niektórych ssaków. U człowieka jest to narząd szczątkowy.

Szerszym pojęciem jest MALT (ang. mucosa-associated lymphoid tissue) czyli część układu immunologicznego na który składa się tkanka limfatyczna związana z błonami śluzowymi.

Składniki GALT[ | edytuj kod]

W skład tkanki limfatycznej przewodu pokarmowego wchodzą:

 • migdałki podniebienne (pierścień Waldeyera)
 • migdałek gardłowy
 • kępki Peyera
 • grudki limfatyczne w wyrostku robaczkowym i jelicie grubym
 • tkanka limfatyczna tworząca się z wiekiem w żołądku
 • tkanka limfatyczna w przełyku
 • rozsiane komórki limfatyczne i plazmatyczne w blaszce właściwej błony śluzowej
 • Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

  Jelito grube (łac. intestinum crassum) – końcowy odcinek jelita kręgowców łączący jelito cienkie z odbytem. W jelicie grubym odbywa się końcowy proces formowania kału. Błona śluzowa jelita grubego nie tworzy kosmków jelitowych. Jest również silnie pofałdowana, co zwiększa jego powierzchnię. W jelicie grubym zachodzi końcowy etap wchłaniania wody, elektrolitów i soli mineralnych z resztek pokarmowych. Występują tutaj także bakterie symbiotyczne, produkujące witaminę K, oraz niektóre witaminy z grupy B.Pierścień gardłowy Waldeyera zwany również pierścieniem chłonnym gardła to nagromadzenie tkanki chłonnej w gardle, które ma znaczenie ochronne przed bakteriami i innymi czynnikami chorobotwórczymi, chroniące przed ich penetracją do dalszych odcinków układu oddechowego i pokarmowego. Pojęcie limfatycznego pierścienia twarzowego wprowadził do anatomii niemiecki patolog Heinrich Wilhelm Gottfried von Waldeyer-Hartz (1836-1921) w 1884 roku.
  Reklama