Futbol kanadyjski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piłka do futbolu kanadyjskiego jest skórzaną elipsoidą zaszytą wzdłuż boku. Jest nieznacznie mniejsza niż ta w futbolu amerykańskim.

Futbol kanadyjski – jeden z najpopularniejszych sportów w Kanadzie. Sport pochodzi od angielskiego rugby. Jest on bardzo podobny do futbolu amerykańskiego. Są nieznaczne różnice w przepisach, z których jedną jest możliwość zdobywania pojedynczych punktów (single). Wynika to z tego, że zmiany w przepisach College football, które zostały wprowadzone na początku XX. wieku nie zostały przejęte przez Kanadyjczyków. Różnice te powodują to że w futbolu kanadyjskim jest mniej przerw w meczu co pozwala na szybsze rozgrywanie piłki.

Rugby (ang. rugby football) – popularne określenie grupy sportów drużynowych o wspólnym pochodzeniu. Istnieją trzy główne rodzaje rozgrywek:Kwarta – jedna z czterech równych części meczu w takich dyscyplinach sportu, jak futbol amerykański, koszykówka czy piłka wodna.

Ligą profesjonalną futbolu kanadyjskiego jest Canadian Football League, natomiast rozgrywki uniwersyteckie nazywane są U Sports football.

Historia[ | edytuj kod]

Mecz w 1910 roku pomiędzy Hamilton Tigers i nieznaną drużyną z Ottawy.

W 1864 roku w Trinity College w Toronto, F. Barlow Cumberland i Frederick A. Bethune opracowali zasady gry w oparciu o zasady rugby. W 1865 roku w Montrealu, brytyjscy żołnierze rozegrali mecz rugby przeciwko uniwersytetowi McGill. Gra stopniowo zyskiwała zwolenników, a w 1869 roku założony został Hamilton Football Club, pierwszy pozauniwersytecki klub futbolowy w Kanadzie.

Touchdown (pol. przyłożenie) – w futbolu amerykańskim, a także kanadyjskim oznacza zdobycie sześciu punktów przez dobiegnięcie gracza z piłką do pola punktowego (tzw. end zone) albo złapania piłki już w polu. Każdy touchdown oznacza dla drużyny zdobycie 6 punktów, a także możliwość zdobycia dodatkowego punktu (tzw. extra point) poprzez wykopanie piłki między słupki bramki zwanej goalpost, lub dodatkowych dwóch punktów (tzw. two-point conversion) próbując ponownie przyłożyć z małej odległości od goal line (5 jardów w CFL, 3 w AFL i 2 w NFL).U Sports football – rozgrywki futbolu kanadyjskiego organizowane przez U Sports, w których biorą udział drużyny kanadyjskich uniwersytetów. U Sports football jest najwyższym poziomem amatorskim w futbolu kanadyjskim.

W 1874 roku studenci amerykańskiego uniwersytetu Harvard, grający w grę zwaną Boston game, rozegrali dwa mecze przeciwko studentom kanadyjskiego uniwersytetu McGill, grającym w rugby. Większość zasad z rugby zostało przejętych przez studentów z Harvardu, którzy zaczęli je popularyzować wśród innych uniwersytetów grających do tamtej pory w piłkę nożną. Z biegiem czasu Amerykanie zaczęli modyfikować zasady rugby, co dało początek futbolowi amerykańskiemu. Kanadyjczycy z kolei zaczęli przejmować od Amerykanów większość nowych zasad, co dało początek futbolowi kanadyjskiemu. W 1903 roku Ontario Rugby Football Union przyjęła jako pierwsza zasady futbolu kanadyjskiego, tak zwane "Burnside Rules".

Canadian Football League, (fr.) Ligue canadienne de football (skrót: CFL, LCF Kanadyjska Liga Futbolu) – zawodowa liga futbolu kanadyjskiego, drugiego co do popularności sportu w Kanadzie. Osiem zespołów zlokalizowanych w ośmiu miastach jest podzielonych na dwie dywizje: wschodnią i zachodnią po cztery zespoły każda.Futbol amerykański (ang. American football) – sport drużynowy, w którym uczestniczą dwa jedenastoosobowe zespoły. Najpopularniejszy sport w Stanach Zjednoczonych.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Field goal, kop na bramkę - pojęcie w futbolu amerykańskim określające sposób (kopanie) i skutek (podwyższenie wyniku) zdobycia punktów przez kopnięcie piłki między słupy a ponad poprzeczkę bramki futbolowej. Udany kop na bramkę daje drużynie kopiącej 3 punkty.
Safety, safety touch, zagranie bezpieczne – pojęcie w futbolu amerykańskim określające sytuację, w której drużyna broniąca się zdobywa 2 punkty (rzadziej 1) zmuszając drużynę atakującą do określonych działań w polu punktowym tej drugiej.
Intentional grounding, celowy rzut piłką w ziemię - pojęcie w futbolu amerykańskim określające sytuację, w której podanie do przodu wykonuje się celowo tak, że piłka leci (i upada) z dala od zawodnika odbierającego.
Two-point conversion, podwyższenie dwupunktowe - pojęcie w futbolu amerykańskim określające sposób (gra piłką) i skutek (podwyższenie wyniku) zdobycia punktów przez grę, bezpośrednio po udanym przyłożeniu.
Uniwersytet Harvarda (ang. Harvard University) powstał 8 września 1636 jako Harvard College w Newtown (wówczas w Kolonii Zatoki Massachusetts, obecnie Cambridge) koło Bostonu jako pierwszy uniwersytet na terenie kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej.
Uniwersytet McGill (ang. McGill University) - anglojęzyczny uniwersytet w Montrealu, w Kanadzie. Założony w 1821 roku, w 2002 miał 30 580 studentów. Dzięki inicjatywom uniwersytetu powstały futbol kanadyjski i futbol amerykański. Według rankingów U.S. News & World Report jest jednym z najlepszych uniwersytetów na świecie.
End zone, pole punktowe - pojęcie w futbolu amerykańskim a także kanadyjskim określające części boiska (na obu jego krańcach) ograniczone przez linie końcowe, linie punktowe i linie boczne.

Reklama