Fundacja Wyspa Progress

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fundacja Wyspa Progress – polska fundacja z siedzibą w Gdańsku założona w 1994 roku, od 2005 roku ma status organizacji pożytku publicznego. Fundatorami byli Jarosław Bartołowicz, Adam Gajda i Grzegorz Klaman.

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski – instytucja kultury w Warszawie, mieszcząca się w Zamku Ujazdowskim. Zajmuje się tworzeniem, wystawianiem i dokumentowaniem współczesnej sztuki polskiej oraz zagranicznej.Grzegorz Klaman (ur. 7 stycznia 1959 w Nowym Targu) – polski artysta współczesny. Tworzy instalacje, zajmuje się działaniami w przestrzeni publicznej. Profesor ASP w Gdańsku.

Fundacja prowadziła Galerię Wyspa w Gdańsku, zamkniętą w 2002 roku. W 2004 roku w ramach organizacji powstał Instytut Sztuki Wyspa. Prezesem zarządu fundacji jest Klaman, a wiceprezesem była Aneta Szyłak (do 2015).

Wyspa Progress organizuje wystawy związanych z nią artystów, wspiera rozwój twórczości oraz prowadzi jej dokumentację, a także kieruje działalnością IS Wyspa i Modelarnią. Od 2010 roku organizuje Międzynarodowy Festiwal Sztuki Alternativa. Prowadzi Archiwum Cenzury Sztuki (wspólnie z AICA).

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Instytut Sztuki Wyspa (IS Wyspa) – założony w 2004 roku i prowadzony przez Fundację Wyspa Progress w Gdańsku, ulokowany na dawnych terenach Stoczni Gdańskiej. Instytut Sztuki Wyspa jest pierwszą w Polsce niekomercyjną instytucją o międzynarodowym profilu zajmującą się zagadnieniami współczesnej kultury artystycznej prowadzoną przez organizację pozarządową. Działalność Instytutu opiera się na organizowaniu wystaw, warsztatów, konferencji, festiwali, a także publikacjach. W 2007 w Instytucie, pod nazwą Wyspa & Revolver otwarto klubo-księgarnię wydawnictw poświęconych sztuce współczesnej.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Galeria – Pracownia "Wyspa". W: Ośrodek Informacji i Dokumentacji [on-line]. Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. [dostęp 2012-02-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-03-30)].
  2. Statut. Fundacja Wyspa Progress. [dostęp 2012-02-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-05-02)].
  3. Roma Piotrowska: Modelarnia. modelarnia.art.pl. [dostęp 2012-02-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-05-21)].
  4. Fundacja "Wyspa Progress". bazy.ngo.pl. [dostęp 2012-02-21].
Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.Galeria Wyspa – istniejąca od 1985 do 2002 roku gdańska galeria sztuki wystawiająca prace polskich artystów współczesnych.
Reklama