Fulko I Rudy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fulko I Rudy (ur. ok. 870, zm. po 13 sierpnia 941) – syn wicehrabiego Ingelgera i Adelais, pierwszy hrabia Andegawenii w latach 898-941.

Ingelger (Ingelgerius) – wicehrabia, który pod koniec IX wieku władał ziemiami w okolicach Orleanu i Angers, syn Tertullusa i Petronilli (którą utożsamia się z córką Hugona, będącym nieślubnym synem Karola Wielkiego). Jego syn ze związku z Adelais, Fulko I Rudy, został pierwszym hrabią Andegawenii. Po śmierci Roberta Mocnego w 866 r., Ingelger kierował obroną ujścia Loary przed Normanami. Za udaną obronę Tours król Ludwik II Jąkała nadał mu ziemie w Andegawenii. Zmarł ok. 898 r. Protoplasta hrabiów Andegawenii. Jego potomkiem był król Anglii Henryk II Plantagenet.Nantes (bret. Naoned) – miasto w zachodniej Francji, port nad Loarą (w regionie Kraj Loary, w departamencie Loara Atlantycka), historyczna stolica Bretanii.

Życiorys[ | edytuj kod]

Po raz pierwszy pojawia się w jako świadek dokumentu hrabiego Paryża Odona w kwietniu 886 r. Pierwszy dokument w którym Fulko występuje jako hrabia pochodzi z 29 września 898 r. Powiększył swoje posiadłości o wicehrabstwo Angers, które w 930 r. zostało podniesione do godności hrabstwa. Podczas swoich rządów prowadził stale wojny z Normanami i Bretanią. W 907 r. opanował hrabstwo Nantes, skąd jednak został wyparty przez Bretończyków w 919 r. Zmarł ok. 941 r.

13 sierpnia jest 225. (w latach przestępnych 226.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 140 dni. 11 listopada jest 315. (w latach przestępnych 316.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 50 dni.

Poślubił Roscillę de Loches, córkę Garniera. Miał z nią co najmniej dwóch synów:

 • Fulko II Dobry (920 - 11 listopada 958), hrabia Andegawenii
 • Gwidon (zm. 966/985), biskup Soissons
 • Niektóre źródła wspominają o tym, że miał jeszcze syna Ingelgera (zginął ok. 927 w bitwie z Normanami) oraz córki Adelę i Roscillę

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • http://sbaldw.home.mindspring.com/hproject/prov/fulk0001.htm
 • Warto wiedzieć że... beta

  Biskup (łac. episcopus z gr. ἐπίσκοπος episkopos: nadzorca, opiekun) – w Kościołach chrześcijańskich duchowny o najwyższych święceniach. Urząd kościelny w Kościele katolickim i w kościołach prawosławnych uznawany za najwyższy stopień sakramentu kapłaństwa.
  Adelais (IX wiek) – żona wicehrabiego Ingelgera (Enjeugera), siostrzenica biskupa Tours Adalharda i biskupa Angers Raina, wspomnianych na dokumencie cesarza Karola z 27 października 886.
  Fulko II Dobry (ur. 920, zm. 11 listopada 958 w Tours), hrabia Andegawenii, syn hrabiego Fulka I Rudego i Roscelli, córki Garniera, pana de Loches.
  Angers — miasto i gmina w zachodniej Francji leżące przy ujściu rzeki Maine do Loary, w regionie Kraju Loary, w departamencie Main-et-Loire.

  Reklama