Fulbert z Chartres

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fulbert z Chartres (ur. ok. 960, zm. 10 kwietnia 1028) – francuski święty Kościoła katolickiego, teolog i filozof, biskup Chartres od 1006.

Siedem sztuk wyzwolonych (łac. septem artes liberales, właściwie siedem umiejętności godnych człowieka wolnego) – podstawa wykształcenia w okresie późnej starożytności oraz średniowiecza. Siedem sztuk dzielone było na dwie mniejsze grupy – trivium i quadrivium. Kanwą tego podziału było monumentalne, encyklopedyczne dzieło Marka Terencjusza Warrona, zatytułowane Disciplinarum libri IX (Dziewięć ksiąg naukowych).Szkoła z Chartres – szkoła katedralna, z którą związanych było wielu wybitnych filozofów średniowiecza. Jej rozkwit przypadł na XI i XII wiek.

Potomek biednej rodziny, uczeń szkoły katedralnej w Reims i wychowanek Gerberta, późniejszego papieża Sylwestra II. Od około 990 mieszkał w Chartres, gdzie nauczał w miejscowej szkole katedralnej. Był kolejno kanonikiem, kanclerzem kurii biskupiej, a od 1006 roku biskupem. Jako biskup okazał się przeciwnikiem symonii i rozjemcą sporów. Doradca francuskiego króla Roberta II Pobożnego. Jest autorem listów, kazań, traktatów teologiczno-literackich i hymnów. Być może napisał żywot Auberta z Cambrai. Jest autorem hymnu Jutrzni po oktawie Wielkanocy „Wy, chóry nowego Jeruzalem” (Chorus novae Jerusalem). Odbudował zniszczoną pożarem katedrę (do dzisiejszego stanu).

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.10 kwietnia jest 100. (w latach przestępnych 101.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 265 dni.

Ok. roku 1020 zreorganizował szkołę katedralną, nadając jej specyficzny charakter z którego wkrótce stała się znana. Szkoła w Chartres zaczęła przyciągać licznych uczniów (uczniem Fulberta był m.in. Berengar z Tours), i w kolejnym stuleciu osiągnęła szczyt rozkwitu, gromadząc wokół siebie wielu wybitnych filozofów. Nauka w szkole została oparta na sztukach wyzwolonych, na lekturze tekstów klasycznych a także na studiach przyrodniczych i medycznych.

Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.Stefan Swieżawski (ur. 10 lutego 1907 w Hołubiu, zm. 18 maja 2004 w Konstancinie-Jeziornie) – polski historyk filozofii, autor ponad 250 prac naukowych, w tym Dziejów filozofii europejskiej w XV wieku, najobszerniejszego dzieła w literaturze światowej poświęconego filozofii tego okresu.

Dwujęzyczna, łacińsko-angielska, edycja krytyczna dzieł Fulberta z Chartres w opracowaniu i przekładzie Fredericka Behrendsa ukazała się w Oksfordzie w 1976 roku.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • święci i błogosławieni Kościoła katolickiego
 • wstawiennictwo świętych


 • Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Diecezja Chartres - diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w środkowej Francji. Powstała w III wieku. W 1801 uległa likwidacji, ale już w 1822 została przywrócona. Do 2002 należała do metropolii Bourges. Po jej likwidacji, została włączona do metropolii Tours.
  Papież (Ojciec Święty) (łac. Summus Pontifex, od staroż. Pontifex Maximus; wł. papa, gr. pappas; forma funkcjonująca w języku polskim pochodzi od czeskiego papež) – biskup Rzymu, zwierzchnik Kościoła katolickiego, głowa Stolicy Apostolskiej oraz Suweren Państwa Miasto Watykan. Obecnym papieżem jest Franciszek.
  Reims – miasto i gmina w północno-wschodniej części Francji w regionie administracyjnym Szampania-Ardeny, w departamencie Marna. Położone w odległości ok. 160 km od Paryża nad rzeką Vesle.
  Katedra w Chartres (fr. Cathédrale Notre-Dame de Chartres) – gotycka katedra pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, w Chartres, we Francji.
  Autbert z Cambrai, również Aubert (zm. ok. 668 lub 669 w Cambrai) – mnich w Luxeuil-les-Bains, siódmy biskup Cambrai i Arras, święty Kościoła katolickiego.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Symonia, świętokupstwo – handel godnościami i urzędami kościelnymi, sakramentami oraz dobrami duchowymi. Termin pochodzący od Szymona Maga, którego św. Piotr zganił za chęć kupienia od apostołów daru udzielenia Ducha Świętego (zob. Dzieje Apostolskie Dz 8, 9-24).

  Reklama