• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fujitsu

  Przeczytaj także...
  Fortune 500 to ranking 500 największych amerykańskich firm klasyfikowanych według przychodów. Lista jest tworzona i publikowana co roku przez amerykański magazyn gospodarczy Fortune. Pierwsza lista została opublikowana w roku 1955. Listę otwierała firma General Motors z przychodem (Revenues) 9.823,5 milionów dolarów i zyskiem (Profits) 806.0 milionów. General Motors utrzymał się na liście Fortune w roku 2005 zajmując 3. miejsce z przychodem 193.517 milionów i zyskiem 2.805 milionów dolarów.Toshiba Corporation (jap. 株式会社東芝, Kabushiki-gaisha Tōshiba) – japońska firma wysokich technologii elektrycznych i elektronicznych, z siedzibą główną w Tokio. Spółka publiczna notowana na giełdzie tokijskiej.
  Accenture, d. Andersen Consulting – największe na świecie przedsiębiorstwo outsourcingowe i konsultingowe w dziedzinie zarządzania i wysokich technologii (w tym technologii informatycznych). Zarejestrowane w Irlandii. W 1989 r. wydzieliło się z Arthur Andersen & Co. 1 stycznia 2001 r. przedsiębiorstwo zmieniło formalnie nazwę na Accenture, zaś 19 lipca 2001 stało się spółką giełdową notowaną na nowojorskiej New York Stock Exchange (NYSE).

  Fujitsū (jap. 富士通株式会社 Fujitsū Kabushiki-gaisha)japońskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Tokio, specjalizujące się w usługach informatycznych oraz produkcji półprzewodników, komputerów (superkomputerów, komputerów osobistych, serwerów, telekomunikacji i usługach). Przedsiębiorstwo zatrudnia około 140 tysięcy pracowników w 100 państwach.

  Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.Półprzewodniki − najczęściej substancje krystaliczne, których konduktywność (przewodnictwo właściwe) może być zmieniana w szerokim zakresie (np. 10 do 10 S/cm) poprzez domieszkowanie, ogrzewanie, oświetlenie bądź inne czynniki. Przewodnictwo typowego półprzewodnika plasuje się między przewodnictwem metali i dielektryków.

  Historia[ | edytuj kod]

  1 października 1999 Fujitsū Kabushiki-gaisha i Siemens AG, powołały nową spółkę produkującą w Europie sprzęt komputerowy pod nazwą Fujitsu Siemens Computers.

  W dniu 4 listopada 2008 oficjalnie ogłoszono przejęcie wszystkich udziałów przez Fujitsu do dnia 31 marca 2009. Z początkiem kwietnia 2009 spółka Fujitsu Siemens Computers została przejęta w całości przez Fujitsu. Zmieniono nazwę na Fujitsu Technology Solutions. W tym samym roku Fujitsu poinformowała o sprzedaży swojego segmentu twardych dysków (dział i fabryki sektora) koncernowi Toshiba.

  Komputer (z ang. computer od łac. computare – liczyć, sumować; dawne nazwy używane w Polsce: mózg elektronowy, elektroniczna maszyna cyfrowa, maszyna matematyczna) – maszyna elektroniczna przeznaczona do przetwarzania informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr albo sygnału ciągłego.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  W październiku 2009 Fujitsu i Toshiba poinformowały o zakończeniu procesu przejęcia działu dysków Fujitsu przez Toshibę. Na potrzeby przejęcia Toshiba powołała do życia spółkę zależną o nazwie Toshiba Storage Device Corp., w której 20 procent udziałów do końca 2010 posiadało Fujitsu. Po tym terminie spółka miała przejść pod całkowite władanie Toshiby (TSDC).

  Panasonic - czołowa marka japońskiego koncernu Panasonic Corporation (wcześniej Matsushita Electric Industrial Co. Ltd) - jednego z największych na świecie producentów elektroniki użytkowej.Siemens ˈziːməns, oficjalnie Siemens AG, zapis stylizowany SIEMENS – międzynarodowy koncern z branży energetycznej, elektrotechnicznej i telekomunikacyjnej. Główne siedziby przedsiębiorstwa znajdują się w Monachium i w Berlinie. Siemens AG notowany jest na Frankfurckiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

  W wyniku straty sięgającej 95 miliardów jenów w 2012, firma zdecydowała się zwolnić prawie 5 tysięcy pracowników (3 tysiące w samej Japonii). Firma sprzedała również swój dział podzespołów komputerowych firmie Panasonic.

  W 2015 przedsiębiorstwo obchodziło swoje 80 urodziny. W ramach obchodów grupa ponad 10 tysięcy inżynierów i informatyków wzięła udział w konferencjach i wydarzeniach zorganizowanych przez Fujitsu w 15 miastach świata.

  W 2017 Fujitsu sprzedało swoje linie produkcyjne komputerów osobistych przedsiębiorstwu Lenovo.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Fujitsu Siemens Computers (FSC) to była japońsko-niemiecka spółka joint venture z branży IT. W spółce 50% udziałów posiadał Fujitsu Limited z Japonii i pozostałe 50% Siemens AG z Niemiec. Firma została założona 1 października 1999 roku, natomiast z początkiem kwietnia 2009 roku spółka została przejęta w całości przez Fujitsu i zmieniono nazwę na Fujitsu Technology Solutions.

  Fujitsu na świecie[ | edytuj kod]

  W 2018 Fujitsu było czwartym co do wielkości przychodów przedsiębiorstwem oferującym usługi IT na świecie (po IBM, Accenture oraz Amazon Web Services). W 2019 amerykański magazyn Fortune umieścił Fujitsu na swojej liście 500 największych firm na świecie Fortune Global 500.

  Lenovo Group Limited (联想集团有限公司, Liánxiǎng jítuán yǒuxiàn gōngsī) – chińska firma informatyczna, największy na świecie producent komputerów osobistych według szacunków firm IDC oraz Gartner.Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Fujitsu at a Glance - Fujitsu Global, www.fujitsu.com [dostęp 2020-07-08] (ang.).
  2. Japan – Fujitsu United States, www.fujitsu.com [dostęp 2019-12-18].
  3. Fujitsu at a Glance – Fujitsu Global, www.fujitsu.com [dostęp 2019-12-18].
  4. Kana Inagaki, Fujitsu, Panasonic Secure Funding for Chip Merger, WSJ, 23 kwietnia 2014 [dostęp 2019-12-18] (ang.).
  5. Obchody były realizowane pod nazwą „Fujitsu 2015 World Tour”.
  6. Onega At The Fujitsu World Tour 2015 – London, Onega Ltd – Vita Iter Est [dostęp 2019-12-18] (ang.).
  7. Fujitsu to reach agreement „soon” on integrating PC business with Lenovo, „Reuters”, 6 czerwca 2017 [dostęp 2019-12-18] (ang.).
  8. Anton Shilov, Lenovo to Acquire Controlling Stake of Fujitsu’s PC Business, www.anandtech.com [dostęp 2019-12-18].
  9. Top global IT service providers by revenue 2017 and 2018, Statista [dostęp 2019-12-18] (ang.).
  10. Worlds Most Admired Companies, Fortune [dostęp 2019-12-18] (ang.).
  11. Fujitsu, Fortune [dostęp 2019-12-18] (ang.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona internetowa Fujitsu Polska
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Jen (jap. 円 en, jen, koło, krąg) – jednostka walutowa Japonii, kod walutowy według ISO 4217: JPY. Trzecia co do wielkości waluta handlowa na rynku walutowym (po dolarze amerykańskim i euro).
  Technika informatyczna, technika informacyjna, technologia informatyczna, technologia informacyjna, TI, IT (od ang. information technology) – całokształt zagadnień, metod, środków i działań związanych z przetwarzaniem informacji.
  Telekomunikacja – dziedzina techniki i nauki, zajmująca się transmisją wszelkiego rodzaju informacji na odległość. Obejmuje również sposoby przetwarzania tych informacji, kodowanie, sprzęt telekomunikacyjny, teorie propagacji, sieci telekomunikacyjne i wiele innych zagadnień. Obecnie telekomunikacja w coraz większym stopniu zależy od rozwiązań informatycznych i zaczyna odgrywać coraz większe znaczenie w sieciach komputerowych. Wykonywana jest przy użyciu środków łączności.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Usługa – działanie podejmowane w celu zaspokojenia określonej potrzeby (lub potrzeb) klienta i realizowane z udziałem klienta, często - w celach komercyjnych. Klientem może być osoba fizyczna, organizacja i każdy inny podmiot. Usługa w sensie gospodarczym jest użytecznym procesem niematerialnym, który wytwarza praca ludzka w procesie produkcji poprzez oddziaływanie na strukturę określonego obiektu.
  IBM (ang. International Business Machines Corporation; potocznie zwany Big Blue, NYSE: IBM) – jeden z najstarszych koncernów informatycznych.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.893 sek.