Fud Leclerc

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fud Leclerc, właśc. Fernand Urbain Dominic Leclercq (ur. 1924, zm. 20 września 2010) – belgijski wokalista, czterokrotny reprezentant Belgii podczas Konkursu Piosenki Eurowizji (w 1956, 1958, 1960 i 1962 roku).

Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.

Życiorys[ | edytuj kod]

Podczas swojej kariery występował jako pianista Juliette Gréco. Po karierze pianisty, akordeonisty, śpiewaka i autora tekstów piosenek, zdecydował się na podróż po świecie. Po powrocie do Belgii rozpoczął pracę jako kontrahent budynków. W latach 60. brał udział w kilku programach muzycznych telewizji belgijskiej, zarówno walońskiej, jak i flamandzkiej. W 1962 roku wziął udział w specjalnym programie telewizji flamandzkiej poświęconym twórczości Charlesa Treneta, występując w nim razem z Solange Berry. W 2005 roku był gościem telewizji RTBF podczas belgijskich eliminacji do 50. Konkursu Piosenki Eurowizji.

Ton nom – utwór belgijskiego wokalisty Fuda Leclerca, napisany przez Erica Channe’a i Tony’ego Golana, a nagrany oraz wydany w 1962 roku. Kompozycja reprezentowała Belgię podczas finału 6. Konkursu Piosenki Eurowizji w tym samym roku, została tym samym czwartą (i ostatnią) piosenką wykonaną przez Leclerca w konkursie. Konkurs Piosenki Eurowizji 1960 – 5. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 29 marca 1960 roku w Royal Festival Hall w Londynie przez brytyjskiego nadawcę British Broadcasting Corporation (BBC).

Konkurs Piosenki Eurowizji[ | edytuj kod]

W 1956 roku Leclerc został wybrany wewnętrznie na reprezentanta Belgii podczas pierwszego Konkursu Piosenki Eurowizji, podczas którego wykonał utwór „Messieurs les noyés de la Seine”, jednak z powodu niezachowania się oficjalnych wyników, nieznany jest jego końcowy rezultat. W 1958 roku reprezentował swój kraj na 3. Konkursie Piosenki Eurowizji z utworem „Ma petite chatte”, z którym zajął ostatecznie 5. miejsce, zdobywając 8 punktów. Dwa lata później wystartował w konkursie z piosenką „Mon amour pour toi”, za którą otrzymał 9 punktów, plasując się na 6. miejscu ogólnej klasyfikacji. W 1962 roku po raz czwarty reprezentował Belgię, tym razem z utworem „Ton nom”, któremu nie przyznano żadnego punktu, przez co zajął ostatecznie ostatnie, 16. miejsce.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. 7. Konkurs Piosenki Eurowizji 1962 odbył się 18 marca 1962 roku w Villa Louvigny w Luksemburgu. Festiwal, który prowadziła Mireille Delannoy, wygrała reprezentantka Francji Isabelle Aubret z piosenką "Un premier amour".

Po zakończeniu kariery mieszkał w Brukseli.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Four-time Belgian contestant dies | News | Eurovision Song Contest – Oslo 2010.
 2. First Belgian Eurovision candidate Fud Leclerc died – Belgovision.com.
 3. Fud Leclerc (pol.). www.fudleclerc.inmemoriam.org. [dostęp 2014-07-16].
 4. Fud Leclerc (ang.). W: ESC Social [on-line]. www.escsocial.com. [dostęp 2014-07-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-07-20)].
 5. Eurovision Song Contest 1956 (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2014-07-15].
 6. Eurovision Song Contest 1958 (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2014-07-16].
 7. Eurovision Song Contest 1960 (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2014-07-16].
 8. Eurovision Song Contest 1962 (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2014-07-16].
 9. Vivacité Archives Mon amour pour toi par Fud Leclerc (1960) (fr.). W: RTBF [on-line]. www.rtbf.be, 2013-03-30. [dostęp 2014-07-16].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • IMDb
 • Warto wiedzieć że... beta

  Belgia jest jednym z sześciu członków-założycieli Konkursu Piosenki Eurowizji, uczestniczy na festiwalu od 1956 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmują się belgijscy nadawcy publiczni: flamandzki Vlaamse Radio- en Televisieomroep (VRT) i waloński RTBF, którzy wymieniają się corocznie organizacją selekcji lub wyborem wewnętrznym reprezentanta.
  Konkurs Piosenki Eurowizji 1958 – 3. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 12 marca 1958 roku w studiu AVRO w Hilversum przez holenderskiego nadawcę Nederlandse Omroep Stichting (NOS). Festiwal prowadziła dziennikarka telewizyjna Hannie Lips.
  Charles Trenet, właściwie Louis Charles Auguste Claude Trénet (ur. 18 maja 1913 roku w Narbonne, Francja – zm. 19 lutego 2001 roku w Créteil) – francuski piosenkarz, kompozytor i autor tekstów około pół tysiąca piosenek, które śpiewała przez ponad pół wieku cała Francja.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  1. Konkurs Piosenki Eurowizji 1956 odbył się 24 maja 1956 w Teatro Kursaal, w Lugano, w Szwajcarii. Transmitowany głównie w radiu, z powodu słabo rozwiniętej sieci telewizyjnej. W Eurowizji wzięło udział 7 państw. Zdyskwalifikowano Austrię, Danię i Wielką Brytanię, z powodu nieprzeprowadzenia krajowych eliminacji, co było obowiązkiem każdego uczestnika.
  20 września jest 263. (w latach przestępnych 264.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 102 dni.
  Piosenkarz i piosenkarka – zawód polegający na wykorzystaniu śpiewu do wykonywania skomponowanych wcześniej piosenek, z reguły przy akompaniamencie grupy muzycznej, wydawanych następnie na albumach lub wykonywanych na koncertach. Utwory wykonywane bez akompaniamentu nazywamy utworami a cappella.

  Reklama