Fryderyk Wittelsbach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fryderyk Wittelsbach (ur. 1 sierpnia 1425 Heidelberg, zm. 12 grudnia 1476 tamże) – elektor Palatynatu Reńskiego.

Heidelberg – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Rhein-Neckar, nad Neckarem. Siedziba powiatu Rhein-Neckar, jednak do niego nie należy. Liczba mieszkańców wynosi 147 312 (31 grudnia 2010), a powierzchnia miasta 108,83 km².International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Syn elektora Ludwika III i Matyldy Sabaudzkiej, brat Ludwika IV Wittelsbacha.

Sprawy rodzinne[ | edytuj kod]

Jego ojciec udał się na pielgrzymkę do Jerozolimy w 1426 powrócił z niej ciężko chory, w związku z tym władze sprawował w tym czasie jego brat Otto z Palatynatu-Mosbach. Po śmierci Ludwika III regencję w imieniu niepełnoletniego Ludwika IV pełnił również Otto.

Elektorzy Rzeszy, Książęta Elektorzy Świętego Cesarstwa Rzymskiego (łac. electores - wyborcy; niem. Kurfürsten - od staroniemieckiego słowa kuri - wybór) – książęta Rzeszy uprawnieni do udziału w elekcji cesarskiej, podczas której wybierano Świętego Cesarza Rzymskiego. Każdy elektor stał na czele feudalnego państwa - Elektoratu.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

W 1447 roku zakochał się w Elżbiecie z Bawarii-Monachium jednak ona wyszła za mąż za Ulryka V Wirtemberskiego. Po śmierci Ludwika IV, Fryderyk adoptował jego syna Filipa, w którego imieniu rządził Palatynatem. W 1472 roku ożenił się z Klarą Dett jednak był to związek morganatyczny. Potomkami tej pary byli hrabiowie, a później książęta Löwenstein-Wertheim.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Sprawy polityczne[ | edytuj kod]

W latach 1461-1462 trwała wojna badeńska, naprzeciwko siebie stanęły dwa obozy: pierwszym z nich dowodził Fryderyk, drugim margrabia Badenii Karol I oraz Ulryk V Wirtemberski. Przyczyną tego konfliktu był vacat na stanowisku biskupa Moguncji. Jedną z największych potyczek tej wojny była bitwa pod Seckenheim (27 czerwca 1462 roku) którą wygrał Ulryk.

Löwenstein-Wertheim – niemiecki ród szlachecki, boczna linia dynastii Wittelsbachów. Od 1494 r. hrabiowie cesarstwa, a od 1711 r. (linia Rochefort) i 1812 r. (linia Freudenberg) książęta.Wojna bawarska (1459 - 1463) – wojna pomiędzy Albrechtem Achillesem - elektorem Brandenburgii z dynastii Hohenzollernów a Ludwikiem IX Bogatym - władcą Bawarii z dynastii Wittelsbachów.

W latach 1459-1463 zaangażował się w konflikt między Albrechtem Achillesem a Ludwikiem IX Bogatym - tzw. wojnę bawarską.

Po śmierci Fryderyka tytuł elektora odziedziczył Filip.

Otto Wittelsbach ( ur. 24 sierpnia 1390 Mosbach, zm. 5 lipca 1461 Reichenbach ) – palatyn i książę Palatynatu–Mosbach. Syn króla Niemiec Ruprechta i Elżbiety Hohenzollern.Ulryk V Wirtemberski (ur. 1413, zm. 1 września 1480, Leonberg) – hrabia Wirtembergii, hrabia Wirtembergii-Stuttgartu.
Warto wiedzieć że... beta

SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
Związek morganatyczny (łac. [matrimonium ad] morganaticam - dosłownie [małżeństwo na] poranek; od staroniemieckiego morgan) – małżeństwo zawarte przez członka rodu arystokratycznego lub dynastii z osobą uznawaną za będącą niższego stanu, która poprzez związek ten nie zmienia swego stanu, tj. nie uzyskuje awansu społecznego, a potomstwo z tego związku nie ma praw do tytułów, funkcji i dóbr dziedziczonych w rodzinie małżonka wyższego stanem.
Albrecht Achilles (ur. 9 listopada 1414 w Tangermünde, zm. 11 marca 1486 we Frankfurcie nad Menem) – syn Fryderyka I, następca Fryderyka II Żelaznego, markgraf Ansbach i Kulmbach (jako Albrecht I), margrabia-elektor Brandenburgii w latach 1471-1486 z dynastii Hohenzollernów (jako Albrecht III).
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

Reklama