Fryderyk Jansoone

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fryderyk Jansoone (ur. 19 listopada 1838 w Ghyvelde, zm. 4 sierpnia 1916 w Montrealu) – franciszkanin, błogosławiony kościoła katolickiego.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Był trzynastym dzieckiem swoich rodziców. Musiał przerwać studia, aby pomóc swojej matce. Pracował wówczas jako wędrowny agent – sprzedawca. Po śmierci matki podjął studia na nowo, a w 1864 wstąpił do franciszkanów. W 1870 otrzymał święcenia kapłańskie. W czasie wojny prusko-francuskiej był kapelanem wojskowym. W 1876 roku został skierowany do Kustodii Ziemi Świętej, gdzie został wikarym. W 1881 wyruszył do Kanady i tam pozostał do końca życia. Pracował w sanktuarium Notre Dame-dup-Cap. Zmarł 4 sierpnia 1916 roku i został pochowany w Trois-Rivières. Beatyfikował go Jan Paweł II dnia 25 września 1988.

Ghyvelde – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Hauts-de-France, w departamencie Nord. W 2013 roku populacja gminy wynosiła 3264 mieszkańców.Sakrament święceń, święcenia kapłańskie, kapłaństwo, święcenia – sakrament w Kościele katolickim, także Kościołach prawosławnych, anglikańskich i starokatolickich, który nadaje władzę uświęcania, tj. udzielania innych sakramentów.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Biografia Fryderyka Jansoone, Deon.pl, 25 marca 2011 (pol.).
 2. Lista błogosławionych przez Jana Pawłą II, Vatican.va, 25 marca 2011 (ang.).

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Szczegółowa biografia w języku angielskim
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Zakony i zgromadzenia franciszkańskie – zakony i zgromadzenia zakonne Kościoła katolickiego, założone lub współzałożone przez św. Franciszka z Asyżu, bądź odwołujące się do jego osoby i duchowości. Obok nich istnieją zgromadzenia lub stowarzyszenia nawiązujące do św. Franciszka, ale pozostające poza obrębem Kościoła katolickiego.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama