Frome (rzeka w Bristolu)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Frome (ang. River Frome) – rzeka w południowo-zachodniej Anglii, w hrabstwach Gloucestershire i Bristol, dopływ rzeki Avon. Długość rzeki wynosi 30 km.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Frampton Cotterell – wieś w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Gloucestershire, w dystrykcie (unitary authority) South Gloucestershire. Leży 13 km na północny wschód od miasta Bristol i 163 km na zachód od Londynu. W 2001 miejscowość liczyła 6800 mieszkańców.

Źródło rzeki znajduje się na skraju posiadłości Dodington Park, niedaleko wsi Tormarton, w paśmie wzgórz Cotswolds, na wysokości około 155 m n.p.m. W początkowym biegu płynie w kierunku północno-zachodnim i zachodnim, przepływając przez miejscowości Chipping Sodbury i Yate. W środkowym i dolnym biegu płynie na południowy zachód, przez Frampton Cotterell, Winterbourne, Mangotsfield i ostatecznie Bristol. Uchodzi w centrum miasta do Floating Harbour, sztucznej odnogi rzeki Avon.

Mangotsfield – osada w Anglii, w Gloucestershire, w dystrykcie (unitary authority) South Gloucestershire. Mangotsfield jest wspomniana w Domesday Book (1086) jako Manegodesfelle.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Na terenie Bristolu na znacznej długości rzeka została zabudowana i płynie pod powierzchnią ziemi.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Mapy OS Landranger 172 oraz OS Explorer 155 i 167, Ordnance Survey (ang.).
  2. Following the Frome (ang.). Bristol 24/7. [dostęp 2018-02-11].
  3. The Big Blue Map of Bristol (ang.). Bristol City Council. [dostęp 2018-02-11].
Winterbourne – wieś w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Gloucestershire, w dystrykcie (unitary authority) South Gloucestershire. Leży 10 km na północny wschód od miasta Bristol i 165 km na zachód od Londynu. Miejscowość liczy 8623 mieszkańców.Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².
Warto wiedzieć że... beta

Avon – rzeka w Wielkiej Brytanii, w hrabstwach Wiltshire i Somerset długości ok. 120 km. Wpływa do rzeki Severn w Bristolu. Przepływa przez Chippenham, Melksham, Bath i Bristol. Nad rzeką zabytkowy most wiszący, dzieło Isambarda Kingdom Brunela. Nazwa pochodzi od walijskiego słowa oznaczającego rzekę.
Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Gloucestershire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w Anglii, w regionie South West England, położone nad estuarium rzeki Severn, przy granicy z Walią.
Bristol (wal. Bryste, IPA /ˈbrɪstəl/) – miasto w południowo-zachodniej Anglii, położone przy ujściu rzeki Avon do Kanału Bristolskiego, 185 km na zachód od Londynu. Z populacją 428,2 tys. mieszkańców (2011) Bristol zajmuje szóste miejsce w Anglii i dziewiąte w Wielkiej Brytanii. Formalnie stanowi on jednolitą jednostkę administracyjną i zarazem samodzielne hrabstwo ceremonialne. Miasto jest największym ośrodkiem regionu South West England. Do nadejścia rewolucji przemysłowej, przez trzy stulecia Bristol był drugim lub trzecim pod względem wielkości angielskim miastem. Podstawą zamożności mieszkańców był port, obecnie przeniesiony z centrum do ujścia Avonu. Miasto szczyci się ponad setką zabytków należących do klasy I, najstarsze pochodzą jeszcze ze średniowiecza. Bristol jest prężnym ośrodkiem kulturalnym, a także naukowym – dzięki swoim dwóm uniwersytetom. W mieście znajduje się najstarszy w Anglii nieprzerwanie działający teatr oraz najstarszy ogród zoologiczny założony poza miastem stołecznym. W XX wieku najważniejszą gałęzią produkcji w Bristolu stał się przemysł lotniczy. Miasto dysponuje też międzynarodowym portem lotniczym.
Cotswolds (także Cotswold Hills) – pasmo wzgórz wapiennych w południowo-środkowej Anglii o długości 145 km i szerokości 40 km. Najwyższe wzniesienie Cleeve Hill ma 330 metrów wysokości. We wzgórzach Cotswolds swój obszar źródłowy ma rzeka Tamiza. Wzgórza są działem wód między dorzeczami rzek Severn i Tamizy. Rejon wykorzystywany do wydobywania wapieni, liczne kamieniołomy. Ruiny opactwa Hailes Abbey wzniesionego w 1246 roku. Wzgórza słyną z hodowli owiec. Na terenie Cotswolds odnajdywane są liczne ślady kultury megalitycznej. Terytorium 2038 km² objęte jest strefą krajobrazu chronionego Area of Outstanding Natural Beauty.

Reklama