Fritz (szachy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Fritz)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fritzkomputerowy program szachowy, którego producentem jest niemieckie przedsiębiorstwo ChessBase.

Mistrzostwa świata komputerów w szachach – rozgrywki mające na celu wyłonienie najlepszego szachowego programu (tzw. silnika [ang.] engine) komputerowego. Organizowane są przez międzynarodową federację International Computer Games Association. Pierwsze zawody rozegrano w 1974 r. w Sztokholmie.ChessBase – przedsiębiorstwo informatyczne, założone w 1986 r. przez Frederica Friedela i Matthiasa Wüllenwebera, mające swoją siedzibę w Hamburgu. Zajmuje się tworzeniem i sprzedażą szachowego oprogramowania, pracującego w środowisku Windows, jak również prowadzi (w trzech językach: angielskim, niemieckim i hiszpańskim) internetową stronę z najnowszymi informacjami ze świata szachowego oraz zarządza serwerem Playchess.com, który jest jednym z najpopularniejszych miejsc do gry w szachy poprzez Internet.

Wersja Fritz 3 zdobyła pierwsze miejsce w mistrzostwach świata komputerów w szachach w 1995, pokonując m.in. Deep Blue. Program (w wersji nazwanej Deep Fritz) pokonał również Władimira Kramnika podczas rozgrywki w Bonn w 2008.

Program zawiera poradnik dla początkujących oraz możliwość ustawienia poziomu trudności.

Wersje programu[ | edytuj kod]

W listopadzie 2019 wydano siedemnastą wersję programu.

Szachy komputerowe – popularna nazwa dziedziny badań w zakresie sztucznej inteligencji polegająca na tworzeniu oprogramowania i specjalizowanych komputerów do gry w szachy.


Podstrony: 1 [2] [3]
Reklama