Frits Philips

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Frederik Jacques Philips, Frits Philips (ur. 16 kwietnia 1905 w Eindhoven, zm. 5 grudnia 2005 w Eindhoven) – przedsiębiorca holenderski, dyrektor generalny koncernu Philips.

Philips Sport Vereniging (wym. /ˈfɪ.lɪ.ps ˌspɔrt fə.ˈreɪ̯.nə.ɣɪŋ/), PSV Eindhoven (wym. /ˌpe.jəs.ˈfe(ɪ̯) ˈɛi̯nt.hoʊ̯.və(n)/) – holenderski klub sportowy z siedzibą w Eindhoven. PSV jest jednym z trzech najsłynniejszych klubów holenderskich – pozostałe dwa to AFC Ajax i Feyenoord. Największym sukcesem w historii klubu było zdobycie Pucharu Mistrzów w 1988 roku, duże sukcesy odnosili także pływacy PSV. Medal Honorowy za Przedsiębiorczość i Talent (nl.: Eremedaille voor Voortvarendheid en Vernuft) – niezwykle rzadkie holenderskie odznaczenie należące do Orderu Domowego dynastii orańskiej ustanowione 19 marca 1905 w trzech stopniach: złotym, srebrnym i brązowym. Po reformie tego orderu z 30 listopada 1969 przyznawany jedynie w stopniu złotym.

Był synem Antona (jednego z założycieli firmy Philips) i Anny de Jongh. W latach 1923-1929 studiował na politechnice w Delfcie, uzyskując dyplom inżyniera mechanika. W październiku 1935 został włączony do zarządu Philipsa i mianowany wicedyrektorem. W odróżnieniu od większości kierownictwa firmy nie opuścił Holandii w czasie okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej. Nadzorował pracę przedsiębiorstwa, które kontynuowało działalność mimo wojny. Za strajk pracowników spędził kilka miesięcy w 1943 w obozie koncentracyjnym w Vught. Przyczynił się do uratowania życia 382 pracownikom żydowskim zatrudnionym w koncernie; został za to uhonorowany w 1996 medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata przez Instytut Jad Waszem.

Order Zasługi Cywilnej (hisz. Orden del Mérito Civil) – wysokie hiszpańskie cywilne odznaczenie państwowe ustanowione w 1926, zniesione w 1931 i przywrócone w 1942.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

Po wojnie kontynuował pracę w Philipsie. W 1961 został następcą Fransa Ottena na stanowisku prezydenta koncernu (CEO). W okresie jego kierownictwa Philips stał się czołowym światowym producentem kaset magnetofonowych i układów scalonych, zatrudniającym ponad 160 tysięcy pracowników. Frits Philips był przedostatnim szefem przedsiębiorstwa pochodzącym z rodziny założycieli; jego następcą został w 1971 szwagier, Henk van Riemsdijk. Po odejściu z funkcji prezydenta zasiadał jeszcze do 1977 w radzie nadzorczej.

Doctor honoris causa (z łac. [doktor] dla zaszczytu) – akademicki tytuł honorowy nadawany przez uczelnie osobom szczególnie zasłużonym dla nauki i kultury. Nie wymaga posiadania formalnego wykształcenia, ale nadawany jest zazwyczaj osobom o wysokim statusie społecznym lub naukowym.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Cieszył się dużą popularnością w Holandii, szczególnie w rodzinnym Eindhoven. Znany z zaangażowania w sprawy społeczne, na 75-lecie koncernu w 1966 ufundował miastu naukowo-techniczne centrum edukacyjne Evoluon. Był znanym kibicem PSV Eindhoven, uczęszczał na mecze klubu do późnej starości; jego imię nadano stadionowi PSV. Jest również patronem Frits Philips Muziekcentrum w Eindhoven. Szczególnie uroczyście obchodzono jego setne urodziny w kwietniu 2005; Eindhoven (którego był honorowym obywatelem od 1965) na jeden dzień zamieniło się w "miasto Fritsa", miały miejsce liczne festyny, wybito okolicznościową monetę. Jubilat zmarł pół roku później na zapalenie płuc.

16 kwietnia jest 106. (w latach przestępnych 107.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 259 dni. Eindhoven – miasto w południowej Holandii, w prowincji Brabancja Północna, nad rzeką Dommel (dorzecze Mozy). Powierzchnia wynosi 88,84 km², z czego 87,75 km² to ląd, a 1,09 km² to tereny zalane wodą. Miasto liczy 225 tys. mieszkańców (2012), co czyni je piątym pod względem ludności w Holandii. W skład aglomeracji wchodzą m.in. Valkenswaard, Veldhoven, Heeze, Best oraz Oirschot.

Philips posiadał liczne odznaczenia i tytuły honorowe. Został odznaczony m.in. Orderem Oranje-Nassau II klasy, złotym Medal Honorowy za Przedsiębiorczość i Talent Orderu Domowego Orańskiego, Orderem Lwa Niderlandzkiego III klasy, francuską Legią Honorową IV klasy oraz hiszpańskim Orderem Zasługi. Odebrał doktoraty honoris causa od katolickiego uniwersytetu w Leuven oraz chińskiej akademii w Tajpej. W 1999 został uznany w Holandii za "przedsiębiorcę stulecia" (wraz z ojcem i stryjem Gerardem). W 1976 opublikował wspomnienia 45 jaar met Philips.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Był żonaty od lipca 1929 z Sylvią van Lennep (zm. 1992), miał siedmioro dzieci.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Frits Philips - Jad Waszem (ang.)
 2. Frederik Jacques Philips (niderl.). philips.nl. [dostęp 2017-11-06].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • strona poświęcona Fritsowi Philipsowi (w języku angielskim)
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Uniwersytet Techniczny w Delfcie (nid. Technische Universiteit Delft, TU Delft) – holenderska uczelnia w mieście Delft, największa i najstarsza uczelnia techniczna w Holandii. Kształci ponad 18 000 studentów, a w swojej kadrze posiada ponad 2500 naukowców (w tym ponad 200 profesorów). Jest członkiem ligi IDEA i jednym z 20 najlepszych uniwersytetów technicznych na świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Order Lwa Niderlandzkiego (nl.: Orde van de Nederlandse Leeuw) – najwyższe odznaczenie Królestwa Niderlandów nadawane za zasługi cywilne od 1815.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Royal Philips Electronics (Koninklijke Philips Electronics N.V.), szerzej znany jako Philips – jest jednym z największych producentów elektroniki użytkowej na świecie. W 2003 przedsiębiorstwo zatrudniało 164 000 pracowników w ponad 60 krajach, a jego obroty wyniosły 29 miliardów €. Spółka publiczna, notowana na giełdach w Amsterdamie (na platformie EURONEXT; skrót PHIA) oraz nowojorskiej (tzw. "Wall Street"; (NYSE: PHG)). W obrębie koncernu działają spółki: Philips Consumer Lifestyle, Philips Lighting, Philips Healthcare.
  Dyrektor generalny (ang. Chief Executive Officer, CEO) – osoba dysponująca ostateczną władzą wykonawczą w organizacji lub przedsiębiorstwie. Funkcjonalnie odpowiada polskiemu prezesowi zarządu.
  Legia Honorowa, Order Narodowy Legii Honorowej (fr. L’Ordre national de la Légion d’honneur) – najwyższe odznaczenie nadawane przez państwo francuskie. Legia nadawana jest zarówno cywilom, jak i wojskowym, kobietom i mężczyznom, także cudzoziemcom, za szczególne osiągnięcia w życiu wojskowym i cywilnym. Motto orderu to Honneur et Patrie (fr. Honor i Ojczyzna).
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.

  Reklama