Friends Arena

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Friends Arenastadion narodowy Szwecji, mieszczący się w Solnie (na północ od centrum Sztokholmu). Na obiekcie występuje reprezentacja Szwecji w piłce nożnej oraz grający w Allsvenskan klub AIK Fotboll. Obie drużyny przeprowadziły się z Råsundastadion. Mieści 65 tysięcy widzów podczas koncertów i 50 tysięcy na mecze piłkarskie, ale stadion może być przystosowany do mniejszych uroczystości i imprez. Jest największym tego typu obiektem w całej Skandynawii. Od 2013 organizowany jest w niej finał Melodifestivalen.

Szwedzki Związek Piłki Nożnej (Svenska Fotbollförbundet, SvFF) – ogólnokrajowy związek sportowy, działający na terenie Szwecji, będący jedynym prawnym reprezentantem szwedzkiej piłki nożnej, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, we wszystkich kategoriach wiekowych w kraju i za granicą. Został założony w 1904 roku, w tym samym roku przystąpił do FIFA, a w roku 1954 do UEFA.Skandynawia – region północnej Europy, obejmujący kraje: Szwecję, Norwegię oraz Danię. Obejmuje część z krajów nordyckich.

Historia[ | edytuj kod]

Plany stworzenia nowego stadionu w Solnie pod Sztokholmem pojawiły się w 2004 roku. 1 kwietnia 2006 Szwedzki Związek Piłki Nożnej podjął decyzję o zbudowaniu nowego obiektu w Solnie. W mieście zlokalizowany był stary stadion narodowy Råsundastadion, który postanowiono zburzyć. Råsunda miała zostać pierwszym w historii zburzonym stadionem, który gościł Mistrzostwa świata w piłce nożnej. Początkowo obiekt kosztować miał w przybliżeniu 1,9-2,3 miliarda koron szwedzkich.

Agnes Carlsson (ur. 6 marca 1988 w Vänersborg) – szwedzka piosenkarka muzyki pop i dance. W 2005 roku wygrała szwedzką odsłonę Idola.Stadion – budowla sportowa, przeznaczona do rozgrywania zawodów różnych dyscyplin sportowych oraz innych masowych imprez widowiskowych lub komercyjnych (targi).

Swedbank w 2009 wykupił prawo do nazwy stadionu za około 153 miliony koron (mniej więcej 20,5 miliona euro), umowa obowiązuje do 2023. Nazwa obiektu od tamtego czasu brzmiała Swedbank Arena, jednak 28 marca 2012 bank ogłosił zmianę nazwy na Friends Arena, która swój pierwszy człon zawdzięcza wspieranej przez bank organizacji non-profit, zwalczającej przemoc w szkołach.

Råsundastadion - stadion piłkarski położony w podsztokholmskim mieście Solna, w Szwecji. Oddany został do użytku w 1937, zamknięty zaś w listopadzie 2012. W tym czasie swoje mecze na tym obiekcie rozgrywał zespół AIK Solna. Był to również stadion narodowy reprezentacji Szwecji. Jego pojemność wynosiła 36 308 widzów. W 1992 roku był jedną z aren piłkarskich mistrzostw Europy. Właścicielem obiektu była Szwedzka Federacja Piłkarska.Euro, ευρώ, евро (znak: €, kod ISO 4217: EUR) – nazwa przyjęta na posiedzeniu w Madrycie w grudniu 1995 roku – wspólna waluta europejska wprowadzona w miejsce walut krajowych. W formie gotówkowej została wprowadzona w obieg 1 stycznia 2002 r.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.
Avicii, właściwie Tim Bergling (ur. 8 września 1989 w Sztokholmie, zm. 20 kwietnia 2018 w Maskacie) – szwedzki DJ, producent muzyczny i autor tekstów. Występował również pod pseudonimami Tim Berg i Tom Hangs. Pseudonim artysty pochodzi od nazwy najniższego piekła w naukach buddyjskich.
Sveriges Television AB (SVT) - to publiczna telewizja w Szwecji. Powstała w 1979 po wydzieleniu od szwedzkiego radia publicznego. Nadaje SVT1, SVT2, SVT24, SVTB, SVTK, SVT1 HD, SVT2 HD, SVT Play, SVT World, SVT UR i dwanaście kanałów regionalnych. Oglądalność wszystkich kanałów wynosi 39%, chociaż są one popularniejsze wśród starszych widzów.
Allmänna Idrottsklubben (pol. "Powszechny Klub Sportowy", zwykle zwany AIK) – szwedzki klub sportowy (w tym piłkarski) z Solny, założony w 1891 roku. Największymi rywalami klubu są Djurgårdens IF i Hammarby IF.
Mistrzostwa świata w piłce nożnej, nazywane również mundialem (hiszp. – światowy) lub Pucharem Świata (ang. World Cup) – międzynarodowy turniej piłkarski, w którym biorą udział męskie reprezentacje narodowe federacji należących do FIFA. Pierwsze mistrzostwa odbyły się w 1930 roku w Urugwaju. Od tego czasu odbywają się się co cztery lata, z wyjątkiem 1942 i 1946 roku, kiedy to nie zostały rozegrane z powodu II wojny światowej.
Allsvenskan 2020 – 96. edycja najwyższej klasy rozgrywkowej w Szwecji. W rozgrywkach bierze udział 16 zespołów. Tytułu mistrzowskiego broni zespół Djurgårdens IF.
Allsvenskan – najwyższa w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Szwecji, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy), utworzona w 1924 roku i od samego początku zarządzana przez Szwedzki Związek Piłki Nożnej (SvFF). Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon) i przeznaczone są dla 16 najlepszych krajowych klubów piłkarskich. Jej triumfator zostaje Mistrzem Szwecji, zaś najsłabsze drużyny są relegowane do Superettan (II ligi szwedzkiej).

Reklama