Friedrich Trendelenburg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Friedrich Trendelenburg

Friedrich Trendelenburg (ur. 24 maja 1844 w Berlinie, zm. 15 grudnia 1924) – niemiecki chirurg. Nadworny lekarz Fryderyka Augusta III Saskiego.

Zatorowość płucna (łac. embolia arteriae pulmonalis, ang. pulmonary embolism) – choroba wywołana przez zator lub zatory zamykające światła naczyń w krążeniu mniejszym.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Życiorys[ | edytuj kod]

Syn filozofa Friedricha Adolfa Trendelenburga i mąż Charlotty Fabricius (1853–1932), z którą miał dwie córki i sześciu synów, w tym fizjologa Wilhelma, sekretarza stanu w niemieckim Ministerstwie Kultury Friedricha Adolfa Trendelenburga, prawnika Ernst, farmaceutę Paul i fizyka Ferdinand. Studiował medycynę na Uniwersytecie w Edynburgu i na Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Berlinie. Następnie pracował w klinice Charité u Bernharda von Langenbecka. W 1875 roku został profesorem na Uniwersytecie w Rostocku, w roku 1882 w Bonn, a w roku 1895 na Uniwersytecie Lipsku. Twórca kilku odmian zabiegów chirurgicznych m.in. metody operacyjnego leczenia zatorowości płucnej, nazwanej zabiegiem Trendelenburga, autor parowej sterylizacji i pierwszej dotchawiczej narkozy przez tracheostomię. Pomysłodawca pozycji medycznej w której chory leży na wznak z głową poniżej poziomu kończyn dolnych, tzw. ułożenie Trendelenburga.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Bernhard Rudolf Konrad von Langenbeck (ur. 8 listopada 1810 w Padingbüttel, zm. 29 września 1887 w Wiesbaden) – niemiecki lekarz, chirurg.

Prace[ | edytuj kod]

 • Verletzungen und chirurgische Krankheiten des Gesichts, 1886
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Jerzy Stupała. Rys historyczny kardiochirurgii polskiej. „Miesięcznik Wojewódzkiego Centrum Medycznego w Opolu”, s. 4, kwiecień 2011. Opole: Eurocent. ISSN 1689-6858. 
 • Samuel Orgelbrand: Encyklopedja powszechna z ilustracjami i mapami, Tom 14. Warszawa: Wydawnictwo Towarzystwa Akcyjnego Odlewni Czcionek i Drukarni, S. Orgelbranda Synów, 1903, 1903, s. 568.
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Fryderyk August III Saski (niem. Friedrich August Johann Ludwig Karl Gustav Gregor Philipp von Sachsen) (ur. 25 maja 1865 w Dreźnie, zm.18 lutego 1932 w Sibyllenort, ob. Szczodre) – ostatni król Saksonii panujący w latach 1904-1918, Generalfeldmarschall armii niemieckiej podczas I wojny światowej.
  Sterylizacja, wyjaławianie – jednostkowy proces technologiczny polegający na zniszczeniu wszystkich, zarówno wegetatywnych, jak i przetrwalnikowych i zarodnikowych form mikroorganizmów. Sterylizacji można dokonać mechanicznie, fizycznie, bądź chemicznie, najczęściej używa się metod fizycznych. Prawidłowo wysterylizowany materiał jest jałowy – nie zawiera żadnych żywych drobnoustrojów (także wirusów) oraz ich form przetrwalnikowych.
  Uniwersytet Reński Fryderyka Wilhelma w Bonn (Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn) – uczelnia w Bonn w Niemczech.
  Uniwersytet Lipski (niem. Universität Leipzig) – założony w 1409 roku w Lipsku (z fundacji książąt saskich Fryderyka I Kłótnika i Wilhelma II Bogatego), jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie.
  Chirurgia (z grec. cheir − ręka, ergon – czyn, działanie, cheirurgia – ręcznie wykonywana praca) – dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem operacyjnym. Jest nauką nadrzędną i zawiera wiele podspecjalności. Sama nazwa chirurgia identyfikowana jest z dziedziną o nazwie chirurgia ogólna. Jest to kliniczna dziedzina medycyny. Oprócz chirurgii zabiegowej istnieje jednak szeroki zakres chirurgii zachowawczej. Praca chirurga jest ciągłym wybieraniem mniejszego ryzyka. Niekiedy okazuje się, że mniejszym ryzykiem jest zaniechanie operacji, np. leczenie operacyjne małej przepukliny u pacjenta z ciężką niewydolnością oddechową stanowi większe ryzyko niż zaniechanie operacji.
  LIBRIS (Library Information System, pol. System Informacyjny Bibliotek) szwedzki katalog rozproszony utrzymywany przez Narodową Bibliotekę Szwecji w Sztokholmie. Umożliwia wyszukiwanie 6,5 milionów tytułów.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).

  Reklama