Friedrich Reinitzer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Friedrich Reinitzer (1857-1927)

Friedrich Richard Reinitzer (ur. 25 lutego 1857 w Pradze - zm. 16 lutego 1927) austriacki botanik i chemik, odkrywca ciekłych kryształów.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

W latach 1888-1901 profesor Uniwersytetu w Pradze, następnie profesor Uniwersytetu Graz (w latach 1909/10 Rektor). Odkrył ciekłe kryształy badając benzoesan cholesterylu. Zauważył, że w temperaturze 145 °C związek ten ulega stopieniu, przechodząc w ciecz o dziwnych własnościach, która do temperatury 179 °C pozostaje najpierw mętną mlecznobiałą, a przy dalszym jej ogrzewaniu staje się przeźroczysta. Nazwę ciekły kryształ nadał w dwa lata później fizyk Otto Lehman.

Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
Reklama