Frida Boccara

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Frida Boccara (ur. 29 października 1940 w Casablance, zm. 1 sierpnia 1996 w Paryżu) – francuska piosenkarka.

Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Życiorys[ | edytuj kod]

Frida Boccara urodziła się 29 października 1940 w Casablance (Maroko), w żydowskiej rodzinie z włoskimi korzeniami. Po ukończeniu szkoły średniej zaczęła pobierać lekcje śpiewu oraz rozpoczęła studia muzyczne. Wraz z bratem i siostrą występowała w muzyczno-wokalnym trio, wiedziała jednak, że ma szansę na karierę we Francji. W Paryżu zaczęła uczyć się śpiewu u boku cenionej nauczycielki Mireille, która w 1954 roku odkryła talent Boccary podczas Petit Conservatoire de la Chanson.

Francja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmował się francuski nadawca publiczny RTF, który w 1964 roku został zastąpiony kanałem ORTF. Od 1975 do 1982 roku za francuskie przygotowania do festiwalu odpowiedzialna była telewizja TF1, od 1983 do 1992 – France 2, a od 1993 do 1998 – Antenne 2. Od 1999 roku za konkurs w kraju odpowiada kanał France 3.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

Po pobieraniu nauk u Mireille Frida zaczęła nagrywać piosenki i występować w music-hallach. Na początku lat 60. wzięła udział we francuskim Festival de la Rose d'Or d'Antibes. Występowała głównie na koncertach we Francji, wyjeżdżała także w trasy do krajów Europy Wschodniej. Znajomość wielu języków obcych (hiszpańskiego, rosyjskiego, portugalskiego, hebrajskiego i arabskiego) pomogły jej w rozpoczęciu kariery. Brała udział w wielu festiwalach jazzowych, np. w Sofii (Bułgaria) w 1967 roku. Jej muzyczne tournée obejmowało również Australię, Kanadę, Amerykę Środkową i Południową, gdzie kilka jej piosenek stało się przebojami ("Cent mille chansons" i"Les Moulins de mon coeur", które napisali jej kompozytorzy: Eddy Marnay and Emile Stern). Tę pierwszą nagrała w 1962 roku.

OBE Lulu Kennedy-Cairns, wł. Marie McDonald McLaughlin Lawrie, najbardziej znana pod scenicznym imieniem Lulu (ur. 3 listopada 1948 w Lennoxtown, East Dunbartonshire, Szkocja) – szkocka piosenkarka, kompozytorka, modelka, aktorka i osobowość telewizyjna.Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).

W 1964 zgłosiła piosenkę "Autrefois" do francuskiego panelu eurowizyjnego, jednak utwór nie został wybrany na reprezentanta kraju.

W 1969, reprezentując Francję z utworem „Un jour, un enfant”, zajęła pierwsze miejsce w finale 14. Konkursu Piosenki Eurowizji. Poza Boccarą, tyle samo punktów otrzymały trzy inne uczestniczki – Lulu z Wielkiej Brytanii, Salomé z Hiszpanii oraz Lenny Kuhr z Holandii, a z uwagi na fakt, że ówczesny regulamin nie uwzględniał prawdopodobieństwa remisu, wszystkie cztery wokalistki zostały ogłoszone zwyciężczyniami konkursu. Po wygraniu Konkursu Piosenki Eurowizji otrzymała Nagrodę Academy Charles Cros.

Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.Ameryka Środkowa (ang. Middle America) – centralny region geograficzny Ameryki. Jest definiowany jako południowa część Ameryki Północnej, w której skład wchodzą dwie części: kontynentalna (Ameryka Centralna) i wyspiarska (Karaiby). Obszar liczy około 850 000 km² powierzchni i jest zamieszkany przez ponad 90 mln ludzi.

W 1980 i 1981 wzięła udział we francuskich eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji.

Zmarła 1 sierpnia 1996 w Paryżu (Francja) z powodu zapalenia płuc.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Wielka Brytania jest jednym z krajów, który osiągnął największy sukces w Konkursie Piosenki Eurowizji. Zadebiutowała w 1957 roku. BBC chciało wziąć udział podczas pierwszego konkursu w historii, jednak zgłosili EBU swoją propozycję piosenki po czasie. Wielka Brytania bierze udział corocznie, od 1959 roku i, do tej pory, wygrała pięć razy. Razem ze Szwecją, jest jedynym państwem, który wygrywał Eurowizję w czterech różnych dekadach. Poza tym, UK bije rekord w liczbie zdobytych drugich miejsc (15 razy).
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Europa Wschodnia to region znajdujący się na wschód od Europy Środkowej, graniczący z Azją. Region ten jest różnie definiowany.
Holandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu do 1969 roku konkursem w kraju zajmował się holenderski nadawca publiczny Nederlandse Televisie Stichting (NTS), od 1970 do 2009 roku - Nederlandse Omroep Stichting (NOS), a od 2010 - Televisie Radio Omroep Stichting (TROS), który pełnił tę funkcję do 2013 roku. W tym samym roku, w wyniku połączenia telewizji TROS z Algemene Vereniging Radio Omroep (AVRO), powstał kanał AvroTros.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Bułgaria, Republika Bułgarii (България, Република България) – państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach. Graniczy z Serbią oraz Macedonią od zachodu, Grecją i Turcją od południa, Morzem Czarnym od wschodu i Rumunią od północy.
Sofia (bułg.: София; sofia z gr. znaczy również mądrość) – stolica i największe miasto Bułgarii. Położona w zachodniej części Bułgarii, w śródgórskiej kotlinie, u stóp masywu Witoszy. Miasto leży nad rzeką Bojanską, która jest lewym dopływem rzeki Iskyr. Sofia stanowi wydzielony obwód miejski, jest ponadto ośrodkiem administracyjnym obwodu sofijskiego.

Reklama