Freestyle (rap)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Freestyle (styl muzyczny))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Freestyle – forma improwizacji muzycznej z podkładem lub bez niego, w której tekst jest recytowany bez konkretnej struktury. Współczesny freestyle najczęściej opiera się na danym temacie (losowym, lub dotyczącym aktualnej sytuacji). Jest jednym z najważniejszych elementów kultury Hip-Hop.

Raper, MC – muzyk wykonujący muzykę rap. Muzyka ta jest elementem kultury hip-hop. Pierwsi raperzy zaczęli pojawiać się już w latach siedemdziesiątych w Nowym Jorku, USA. Pionierem gatunku jest DJ pochodzący z Jamajki Clive Campbell znany też jako Kool Herc.Flow – w muzyce płynne przejście między wersami, wpasowanie w beat oraz balans głosem. Zazwyczaj świadczy o klasie rapera. Umiejętność ta musi być trenowana, aby raper uzyskał własny i unikatowy styl, co jest procesem długotrwałym.

Bitwa freestylowa[ | edytuj kod]

Mianem bitwy freestylowej nazywa się masowe imprezy gdzie odbywają się turnieje, lub starcie dwóch lub więcej freestylowców. Współcześnie, najczęściej bitwy odbywają się na określonych wcześniej zasadach gdzie ustala się zwykle liczbę „wejść” rapera, czy bitwa odbywa się z podkładem muzycznym czy bez, oraz czy tekst musi się odnosić do konkretnego tematu. Zaczynającego najczęściej się losuje, bądź jest on wybierany sposobem papier kamień nożyce.

Hip-hop – miejska kultura i gatunek muzyczny, powstały w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku.Rym – powtórzenie jednakowych lub podobnych układów brzmieniowych w zakończeniach wyrazów, zajmujących ustaloną pozycję w obrębie wersu (w poezji) lub zdania.

Zawodnicy podczas występu muszą jak najlepiej wypaść poprzez: nawiązanie do tematu (ewentualne), technikę, rodzaj rymów, obrażenie przeciwnika (diss/punchline). Nacisk kładzie się na odpowiednie słownictwo, oraz zdolność improwizacyjną rapera. Za nieuczciwe oraz niesportowe uważa się używanie wcześniej przygotowanego tekstu, bądź rymów. Takie zachowanie pokazuje że raper nie jest zdolny do samodzielnego freestylowania.

Turniej (śr.-w.-niem. turnei) – zawody, w których uczestniczy wielu indywidualnych konkurentów albo ich zespołów. Na ogół mają charakter rywalizacji eliminacyjnej w ubieganiu się o mistrzostwo, np. turniej poetycki, rycerski, wiedzy, szachowy. Słownictwo – jeden z podstawowych zasobów języka naturalnego. Zasób, bogactwo słów jakim posługuje się dana osoba, autor dzieła literackiego, grupa społeczna, naród – w tym wypadku mówimy o słownictwie danego języka, grupa etnograficzna – w tym wypadku mówimy o słownictwie danej gwary bądź dialektu.

Istotną rolę na bitwach odgrywa publiczność, ponieważ wygrana zależy w dużym stopniu od zachowania słuchaczy po wersach, lub całym wejściu rapera.

Na zorganizowanych bitwach, wygrany jest wybierany najczęściej przez Jury które kieruje się przede wszystkim publiką, bądź przez samych słuchaczy.

Bitwy Freestylowe w Polsce[ | edytuj kod]

Do najpopularniejszych bitew należą:

Duże Pe, właściwie Marcin Matuszewski (ur. 9 lipca 1981 w Warszawie), znany również jako Pan Duże Pe i Grande Pe – polski raper, freestyleowiec, DJ, autor tekstów, dziennikarz i promotor muzyczny. Laureat drugiej edycji Wielkiej Bitwy Warszawskiej. W 2011 roku znalazł się na 28. miejscu listy 30 najlepszych polskich raperów według magazynu Machina. Występuje i nagrywa solowo oraz w ramach zespołów Masala i Senk Że. W przeszłości związany był również z grupami Cisza & Spokój oraz Banda Tre.Improwizacja – spontaniczne tworzenie. W muzyce to sposób grania polegający na układaniu przez instrumentalistę lub wokalistę swojej partii podczas grania (np. w trakcie występu), przez co proces tworzenia utworu zbiega się w czasie z jego wykonaniem. Może polegać również na modyfikacjach wykonywanego tematu.
 • Wielka Bitwa Warszawska (WBW) – impreza odbywana co roku od 2003. W okresie od marca do października, w różnych miastach Polski odbywa się 12 eliminacji. Na podstawie występów zawodników przydzielane są im punkty. 16 najlepszych raperów z rankingu po eliminacjach, jest kwalifikowanych do Finału WBW który odbywa się w Warszawie. Tam, metodą turnieju wyłaniany jest mistrz WBW, który na rok otrzymuje pas mistrza WBW.
 • Bitwa o Pitos - impreza organizowana przez Duże Pe. Pierwsza edycja odbyła się w 2015. W bitwie występują zaproszeni wcześniej doświadczeni zawodnicy, oraz czterech zawodników z wcześniejszych eliminacji.
 • Microphone Masters
 • Bitwa o Południe
 • Bitwa o Indeks
 • Bitwa o Hype
 • Bitwa o Kostrzyn
 • Bitwa o Stocznię
 • Bitwa o Kujawy
 • Bitwa o Bielsko
 • Bitwa o Zagłębie
 • RedBull Kontrowersy
 • Wolnostylowa Liga Mistrzów
 • Bitwa o Radom
 • Bitwa o Hajs
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Freestyle Genius Polska – Kalendarz bitew w 2017 roku, Genius [dostęp 2017-07-30] (ang.).
  2. Critical Breakdown, Critical Breakdown Crew 11th Year Anniversary Bash: Freestyle Rap Battle Rules Guidelines And Criteria, Critical Breakdown Crew 11th Year Anniversary Bash, 30 maja 2011 [dostęp 2017-07-30].
  3. 2016-11-26, Warszawa # WBW 2016 # Finał Freestyle Battle, WBW [dostęp 2017-07-30] (pol.).
  4. Wymagana kontrola bezpieczeństwa, www.facebook.com [dostęp 2017-08-30] (pol.).
  WBW (Wielka Bitwa Warszawska) – Wielka Bitwa Wolnostylowa, Turniej Wolnego Mikrofonu, muzyczna impreza cykliczna odbywająca się regularnie od 2003 r., w ramach której konkurują ze sobą polscy raperzy, reprezentanci tzw. freestyle’u. Jury (wym. [ʒy.ʁi]) – słowo pochodzące z języka francuskiego, oznaczające zespół, grono arbitrów, którzy nie muszą być ekspertami, powołany w związku z przeprowadzeniem konkursu. Członkowie jury to jurorzy. (Słowo juror w języku polskim wymawia się zgodnie z pisownią.) Jury jest w języku polskim rodzaju nijakiego, nieodmienne przez przypadki. Juror odmienia się jak junior.
  Warto wiedzieć że... beta

  Niesportowe zachowanie – w sporcie oznacza niewłaściwe zachowanie sportowca, czyli faulowanie, nieposłuszeństwo wobec trenera, brutalna i niebezpieczna gra, używanie słów wulgarnych, nieprzyzwoitych oraz obraźliwych gestów m.in. do zawodników, trenera, sędziów czy kibiców. Podczas trwania zawodów (najczęściej w grach zespołowych) niesportowe zachowanie jest karane m.in. żółtą i czerwoną kartką lub wykluczeniem na określony czas w minutach (jak np. w piłce ręcznej czy w hokeju na lodzie). Po zawodach, w przypadku rażącego niesportowego zachowania władze m.in. federacji sportowej czy ligi zawodowej, mogą na zawodnika nałożyć karę finansową lub zawieszenia na określony czas. Wymiar kary jest zazwyczaj uzależniony od stopnia zachowania zawodnika podczas zawodów.

  Reklama